abc.lv skaitļos

Lietotāji online74
Aktīvie uzņēmumi25214
Nozares raksti1277
Ekspertu atbildes3041
Kā izvēlēties darba drošības apavus? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā izvēlēties darba drošības apavus?

Kā izvēlēties darba drošības apavus?

Kas ir drošības apavi?

Kvalitatīvi drošības apavi ir svarīga kāju labsajūtas sastāvdaļa. Bieži vien, strādājot vai uzsākot darbu vietā ar paaugstinātu risku, rodas jautājums, kā pasargāt savas kājas no potenciāliem apdraudējumiem. Reti kurš aizdomājas, cik svarīgi ir pareizi izvēlēties drošības darba apavus, jo profesionālie apavi ne tikai pasargās kājas no potenciāliem apdraudējumiem un palīdzēs samazināt slodzi uz kājām, bet arī pasargās tās no veselības problēmām nākotnē. 

Darba drošības apavi ir izturīgi apavi ar aizsargājošu pastiprinātu purngalu, kas palīdz pasargāt kāju no krītošiem gružiem, saspiešanas. Visiem drošības apaviem ir marķējums saskaņā ar starptautiskiem standartiem un aizsardzības līmeni pret triecieniem, elektrostatisko izlādi un ķīmiskām vielām.

Apdraudējumus palīdz novērst īpaši materiāli, kas padara apavus izturīgus pret triecieniem un caurduršanu. Taču darba apstākļi un riski var atšķirties. Kā saprast, kādi apavi ir piemēroti darbam, un kā izvēlēties pareizos? Izpētīsim šo jautājumu visos aspektos.

Specializētie drošības darba apavi jāizmanto vietās, kur pastāv apdraudējuma risks: 

 • būvdarbu un remonta laikā,
 • nozarēs, kur pastāv ķīmisko vielu apdegumu risks,
 • gāzes, naftas pārstrādes nozarē,
 • metalurģijas nozarē,
 • enerģētikas nozarē.

Apavus vislabāk izvēlēties pēc tam, kad ir novērtēti iespējamie darba vides apdraudējumi (riska novērtējums). 

Ja darbā pastāv pēdu trieciena, saspiešanas un caurduršanas riski (piemēram, uz pēdām var uzkrist vai apgāzties priekšmeti ar asmeņiem, kas varētu sagriezt pēdu augšdaļu), nepieciešami darba apavi, kas ir paredzēti aizsardzībai pret caurduršanu.

Standarta aizsargapavu īpašības:

 • triecienizturīgs purngals,
 • neslīdoša PU zole,
 • pret caurduršanu izturīga zole,
 • aizsardzība pret ķīmiskām vielām.

Šīs īpašības var mainīties atkarībā no darba rakstura, iespējamiem riskiem un traumu veidiem. Pirms darba apavu iegādes darba dēvējam jānoskaidro, kādas ir tehniskās prasības apaviem.

Kam jāpievērš uzmanība, meklējot darba apavus?

Apaviem jāatbilst daudziem ISO standartu kritērijiem, kas būs norādīti uz apaviem vai aprakstā. 

Pamatkritēriji

ISO standarti
ISO standarti nosaka gan vispārīgās prasības un pārbaužu drošības metodes drošības darba apaviem, gan prasības aizsardzībai pret noteiktām vielām un vides ietekmēm.

Visizplatītākie standarti ir EN ISO 20345:2011 un EN ISO 20345:2012, kur 20345:2011 standarts attiecas uz apaviem ar triecienizturīgu purngalu un 20345:2012 uz apaviem bez triecienizturīga purngala. Šie standarti nosaka, ka apavi atbilst visiem drošības noteikumiem attiecīgajā jomā. Standartam jābūt norādītam produkta aprakstā vai etiķetē. 

Apzīmējumi un abreviatūras
Izvēloties apavus, pievērsiet uzmanību apzīmējumiem un abreviatūrām. Visiem drošības apaviem ir pievienots neliels informatīvais buklets vai etiķete, kurā aprakstītas apavu īpašības ar piktogrammām un aprakstu. Piemēram: EN ISO 20345:2011 S3 HRO SRC, EN ISO 20345:2011 S5 CI SRC. Šeit jāpievērš uzmanība burtiem un cipariem, kas seko ISO numuram: S3 HRO SRC vai S5 CI SRC

1) S3 vai S5 ir SB drošības pamatklases* standarta modifikācija. Tabulā var redzēt to modifikācijas un aprakstus.

Klase Klasifikācija Apraksts
1 un 2 SB * SB ir drošības pamatklases, nosaka, ka darba apaviem ir izturīga zole pret eļļām un sārmiem. Purngals ar maksimālo triecienizturību 200 J.
1 S1 SB + slēgtā zole + antistatiskās īpašības + papēžu daļa ar enerģijas absorbciju
1 S1P S1 + zole izturīga pret caurduršanu + protektora zīmējums
1 S2 S2 + ūdensdrošs materiāls
1 S3 S3 + zole izturīga pret caurduršanu + protektora zīmējums
2 S4 SB + antistatiskas īpašības + zole ir izturīga pret degvielas eļļu
2 S5 S4 + zole izturīga pret caurduršanu + protektora zīmējums

* Klase nr. 1: dabīgie materiāli
Klase nr. 2: sastāv no dabīgiem un sintētiskiem polimēriem

2) Citi apzīmējumu un to skaidrojumi: 

A – antistatiski apavi
E – enerģijas absorbcija papēža zonā 
ESD – elektrostatiskā izlāde līdz 100 omiem
C – elektriskā pretestība un antistatiska
CI – aukstuma izolācija
CR – apavu virsdaļas noturība pret iegriešanu
FO – izturība pret eļļām un degvielu
HI – karstumizturīga zole
HRO – izturība pret kontaktu ar siltumu (1 min. Kontakta noturība t 300°C)
M – pēdas aizsardzība pret triecieniem
ORO – eļļas neslīdoša pazole
P – izturība pret caurduršanu
SR – neslīdoša pazole
SRA – izturība pret slīdēšanu uz SLS keramikas flīzēm
SRB – testēts uz metāla flīzēm, kas samitrinātas ar glicerīnu
SRC (SRA+SRB) – izturība pret slīdēšanu uz SLS keramikas flīzēm un uz tērauda grīdas ar glicerīnu 
SLS – satur nātrija lauretsulfātu
WR – noturība pret ūdens iesūkšanos

Piemēram, S3 HRO SRC apavi ir:

 • triecienizturīgi,
 • karstumizturīgi,
 • izturīgi pret caurduršanu,
 • izturīgi pret slīdēšanu uz SLS keramikas flīzēm un uz glicerīna tērauda grīdām.

Kādiem papildu faktoriem jāpievērš uzmanība? 

Purngala materiāls

Purngals spēlē ļoti svarīgu lomu. Triecienizturīgs purngala materiāls palīdzēs aizsargāt kājas no potenciāliem apdraudējumiem. Parasti apavu purngala materiāls sastāv no tērauda, kompozītmateriāliem vai alumīnija. Materiāla izvēle ir atkarīga no darba vides apstākļiem.

Tērauda purngals

Tērauds ir visizturīgākais materiāls, ko izmanto purngalu ražošanā. No tērauda parasti izgatavo apavu purngalus, lai netraumētu pirkstus un izvairītos no lūzumiem, uzmetot ko smagu darba vietā. Šādi apavi nepieciešami, piemēram, preču iekrāvējiem, mehāniķiem vai darbam būvlaukumos. Tērauds ir lētāks, salīdzinot ar kompozītmateriāla apaviem, bet smagāks. 

Kompozīta purngals

Jauns un inovatīvs materiāls, kas padara drošības apavus vieglākus (par 50% vieglāki nekā tērauda purngali), tāpēc šādi apavi kļūst arvien populārāki. Kompozītmateriālu purngali ir izgatavoti no nemetāla materiāliem, tādiem kā stikla, oglekļa vai plastmasas šķiedras. Tas nodrošina 200 J aizsardzību pret triecieniem. Kompozītmateriālu apavi ir vieglāki nekā tērauda apavi. Šādi apavi nodrošina labākas aukstuma un siltuma izolācijas spējas ekstremālos apstākļos. 

Alumīnija purngals

Alumīnija purngals ir par aptuveni 40% vieglāks nekā tērauda purngals. Tas nodrošina līdz 200 J aizsardzību pret triecieniem.

Alumīnija purngalu priekšrocības ir nelielais svars, izturība pret koroziju un pieņemama cena. Šis purngals ir piemērots lielākajai daļai darbu, kas saistīti ar nelielu mehānisko ietekmi un vispārējiem ražošanas procesiem. Drošības apavi ar alumīnija purngaliem tiek plaši izmantoti gāzes, naftas pārstrādes un metalurģijas nozarēs.

Zole

Apavu izvēlē jāņem vērā, ka dažādiem darba apstākļiem ir vajadzīgas atšķirīgas apavu zoļu īpašības. Zole funkcionē līdzīgi kā automobiļa riepas. Ja ir jāstaigā pa mitrām grīdām, zolei ir jābūt ar atbilstošu reljefu, un apavu izvēlē jāpievērš uzmanība to pretslīdes berzes koeficientam.

Katram zoles veidam ir savas priekšrocības un trūkumi. Jāņem vērā sava darba vide un personiskās vajadzības, lai saprastu, kura zole jums ir piemērotāka. 

Darba drošības apavu zoles: 

 • Gumijas zoles,
 • PU,
 • EVA,
 • TRP.

Gumija – zole ir izgatavota no dabīgā kaučuka vai sintētiskās gumijas, kurai ir augsta elastība, un tā var izturēt daudzkārtēju locīšanos, stiepšanos un saspiešanu, nebojājot to. 

PU – poliuretāna zole, kurai ir laba elastība, un tai ir viegla svara, nodilumizturības un eļļas izturības priekšrocības. 

EVA – (etilēna vinilacetāts) ieņem īpašu vietu mūsdienu polimēru vidū. EVA zole ir viegla, elastīga, higiēniska, saglabā siltumu un novērš aukstuma iekļūšanu.

TRP – (augstas kvalitātes termoplastiska gumija) ir aprīkota ar īpašo zoles rakstu, kas nodrošinās vislabāko saķeri un pretslīdi ērtai pastaigai pa sniegu. 

Šņorēšanas sistēma

Novatoriskā Boa vai Twist Lock System® šņorēšanas sistēma ir ērtāk izmantojama un drošāka. Šī šņorēšanas sistēma ir izturīga, droša un viegli izmantojama. Mehānisma priekšrocība salīdzinājumā ar parastajām auklām ir vienmērīgais savilkums un ļoti laba izturība. 

Jāizvelk fiksators uz augšu, jāuzvelk apavi, jāspiež fiksators un jāpagriež tas pulksteņrādītāja virzienā. BOA aizdare ļauj ātri uzvilkt un novilkt apavus ar vienu roku, pat ja valkājat aizsargcimdus.

Kur var iegādāties profesionālus darba apavus?

"Prāna Ko" piedāvā plašu ISO prasībām atbilstošu darba apavu klāstu, tostarp modeļus, kurus var izmantot dažādās darba vidēs. Klāstā ir darba sandales, ko var izmantot siltos apstākļos vai iekštelpās, darba kurpes visiem gadalaikiem vai darba zābaki un puszābaki izmantošanai aukstumā vai ekstremālos apstākļos. Ir pieejami darba apavi ar triecienizturīgiem purngaliem, izturību pret caurduršanu, ar Boa aizdari un daudzām citām funkcijām, kas ir nepieciešamas drošam darbam.

Apmeklējiet "Prāna Ko" mājaslapu un izvēlieties piemērotus darba apavus vai nāciet uz mūsu veikalu, kas atrodas Rīgā, Spilves ielā 4, kur veikala konsultanti sniegs profesionālu padomu! Tāpat uzdot interesējošos jautājumus iespējams, zvanot pa tālruni +371 67609700, +371 29222582 vai rakstot uz prana@prana-ko.lv.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai