Kā izvēlēties līmi linoleja ieklāšanai?
Nereti, veicot mājās remontu un izvēloties linoleju kā grīdas segumu, daudzi piešķir pārāk mazu nozīmi līmes izvēlei. Taču, ievērojot pareizu tehnoloģiju, līmējošo sastāvu izmantošana ir pat ļoti ieteicama, jo tie nodrošina drošu materiāla fiksāciju un pagarina grīdas seguma kalpošanas laiku par 30-40%. Taču fiksācijas efektivitāte lielā mērā ir atkarīga no tā, vai tiek izmantots atbilstošs līmējošais sastāvs.
Linoleja grīdas segumu var iedalīt divās lielās kategorijās:
• dabīgais linolejs – tā pamatsastāvā ietilpst tādas vielas kā dabīga linu eļļa, sveķi, koksnes milti un citas dabiskas izcelsmes izejvielas;
• polivinilhlorīda (PVC) linolejs, kura sastāvā ir daudz un dažādi piemaisījumi, no kuriem atkarīga materiāla funkcionalitāte.
Līmes izvēlē stingri jābalstās uz to, kāda veida linoleju plānots ieklāt. Tāpēc vienmēr ir ļoti svarīgi iepazīties ar informāciju uz līmes iepakojuma, ko nodrošina oficiālais preces ražotājs. Pretējā gadījumā, ja linoleja ieklāšanā tiek izmantots neatbilstošs līmējošais sastāvs, tas var slikti atsaukties uz materiāla dekoratīvajām īpašībām, kā arī uz saķeres izturību starp materiālu un pamatu.
Kāda līme piemērota PVC linolejam?
Atkarībā no linoleja materiāla, īpašībām un ekspluatācijas vides ražotāji piedāvā dažāda veida līmes, kas atšķiras pēc sastāva un īpašībām. Parasti, iegādājoties linoleju, iespējams uzreiz piemeklēt arī šī paša ražotāja līmi linoleja ieklāšanai. Taču ir pieejami arī universāli līdzekļi:
• Ūdens dispersijas līme. Līmes uz ūdens bāzes iemantojušas lielu popularitāti – tās ir ekoloģiskas, videi un cilvēka veselībai nekaitīgas un to izmantošanas laikā nav jūtama asā smaka, kas raksturīga līmēm uz šķīdinātāju bāzes, tāpēc tās droši var izmantot dzīvojamās telpās. Ūdens dispersijas līmi izmanto tikai uz tādām grīdas pamatvirsmām, kas spēj uzsūkt ūdeni. Šādu līmi var uzklāt uz pašizlīdzinošās masas, betona vai koka pamatvirsmām. PVC linolejs neuzsūc ūdeni, tāpēc uzlīmēt šādu linoleju uz analoģiska grīdas seguma ar ūdens dispersijas līmi neizdosies. Ūdens dispersijas līmi klāj plānā kārtā, apstrādājot tikai grīdas virsmu.
• Kontaktlīme. Raksturīgas izcilas saķeres īpašības, augsta izturība pret mitrumu un mehānisko slodzi, kā arī ilgs kalpošanas laiks, tāpēc to droši var izmantot telpās, kurās ir paaugstināta slodze un mitruma līmenis. Ar kontaktlīmes palīdzību linoleju var pielīmēt pie jebkura materiāla virsmas, tai skaitā uz vecā linoleja grīdas seguma. Kontaktlīme nezaudē savas saķeres īpašības arī pēc izžūšanas. Ar līmi jānoziež gan grīda, gan arī ieklājamais materiāls. Noteiktā laika posmā, kas norādīts līmes instrukcijā, līme jāizžāvē un tad linolejs cieši jāpiespiež pie aplīmējamās virsmas. Virsmu saķere aizņem vien pāris sekundes.
Līme dabīgā linoleja ieklāšanai
Dabīgā linoleja ieklāšanai ir paredzēta speciāla līme, kuras galvenā īpašība ir minimāls ūdens daudzums tās sastāvā. Dabīgais linolejs nav noturīgs pret mitrumu un tā ietekmē sāk deformēties. Lai no tā izvairītos, piemērota ir stipras fiksācijas līme, ko lieto linoleja šuvēm, lai nodrošinātu spēcīgu saķeri un materiāla izturību pret mehānisko slodzi.