abc.lv skaitļos

Lietotāji online31
Aktīvie uzņēmumi22601
Nozares raksti1028
Ekspertu atbildes2576
Kā izvēlēties piemērotāko apgaismojumu dažādām telpām mājoklī? Iesaka eksperte : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā izvēlēties piemērotāko apgaismojumu dažādām telpām mājoklī? Iesaka eksperte

Kā izvēlēties piemērotāko apgaismojumu dažādām telpām mājoklī? Iesaka eksperte

Nepietiekams apgaismojums ietekmē acu veselību un vispārējo labsajūtu. Visvairāk gaismas trūkums jūtams tumšajā gada laikā. Esam apkopojuši veselības un interjera ekspertu padomus, kā veidot telpas apgaismojumu tā, lai mājoklis būtu funkcionāls, un tajā varētu justies labi.

"Viesojoties Latvijas mājokļos, secinājām, ka tie ir patumši. Optimālai telpas apgaismošanai nepietiek ne ar vienu spilgtu lampu pie griestiem, ne ar noskaņas apgaismojumu. Efektīvs apgaismojums ir tāds, kas ir piemērots ērtai mājas soļa veikšanai un kas nodrošina labsajūtu. Lai mainītu telpas noskaņu, piemērojot to darbam, romantiskai atpūtai vai kam citam, pietiek ar dažiem gaismas avotiem, taču tiem jāpilda atšķirīgas funkcijas," saka IKEA interjera dizainere Ieva Buka.

Latvijas Universitātes docents Sergejs Fomins skaidro: "Strādājot nepietiekamos apgaismojuma apstākļos, tiek vairāk piepūlēta redze, un ātrāk veidojas acu nogurums. Tāpēc, izvēloties apgaismojumu, ir jāapzinās, kāds darbs tiks veikts konkrētajās telpās. Piemēram, atpūtai un ikdienas darbībām spēcīga gaisma nebūs vajadzīga. Savukārt aktīvai strādāšanai, sportam un smalkākiem darbiem nepieciešams spilgtāks apgaismojums, kas līdzinās dienas gaismai."

Docents uzsver gaismas nozīmību garīgās labsajūtas uzturēšanā: "Nepietiekams gaismas daudzums var ietekmēt noskaņojumu. Šo efektu labi izjūt cilvēki, kas dzīvo pasaules ziemeļu reģionos – tumšie gada periodi bieži vien asociējas ar mazāku aktivitāti un dzīvesprieka kritumu."

Interjera dizainere pastāsta par dažādiem apgaismojuma veidiem un par to, kā izvēlēties piemērotākos dažādām telpām mājoklī.

Vispārējais apgaismojums

Vispārējais apgaismojums ir galvenais gaismas avots mājās. Parasti tam izmanto griestu lampas – tās var būt gan iebūvētas griestos, gan pieliekamas, gan iekaramas. Izvēloties griestu lampu, ir jādomā par telpas plānojumu. Ja griesti nav augsti, labāk izvēlēties lampu, kas nenokarājas zemu; ja telpa ir paliela, efektīgi izskatīsies liels, neparasta dizaina gaismeklis. Svarīgi padomāt arī par lampas materiālu, pieskaņojot to pārējam iekārtojumam – klasiski lampas izgatavo no stikla vai plastmasas, taču tās var būt arī no bambusa, papīra, metāla un citiem materiāliem. Lai telpa būtu ērta dažādām vajadzībām, vispārīgo apgaismojumu parasti papildina ar citiem apgaismojuma veidiem, piemēram, funkcionālo apgaismojumu.

Funkcionālais apgaismojums

Labas lampas darbam ir svarīgas tāpēc, lai intensīvāks apgaismojums būtu pieejams tur, kur tas nepieciešams, ja vēlies strādāt, gatavot ēdienu, lasīt un tamlīdzīgi. Funkcionālajam apgaismojumam der dažādu tipu lampas – galda lampas, stāvlampas, sienas lampas vai iebūvētas lampas. Nelielas prožektora tipa lampas ir ērti lietot, lai gaisma būtu tieši tur, kur vēlies – uz mīļāko gleznu vai sīklietiņu kolekciju vai arī uz darba virsmu. Ja vēlies izcelt savas skaistākās mantas, noder skapīšu apgaismojums. Noder arī nelieli, pārnēsājami gaismekļi, ko var iegādāties par izdevīgu cenu un ko ar klipsi piestiprina grāmatai, plauktam vai jebkam citam.

Noskaņas apgaismojums

Šādu apgaismojumu izmanto noskaņas radīšanai telpā. Parasti tas ir pieklusināts un mīkstina dažbrīd pārāk spilgto funkcionālo un vispārīgo apgaismojumu. Noskaņas apgaismojums rada mierpilnu, mājīgu noskaņu un ir noslēdzošais posms apgaismojuma plānojumā. Visvairāk tas nepieciešams guļamistabā un dzīvojamā istabā, kur mazāk intensīva gaisma būs piemērota vakariņām ar draugiem vai guļamistabas sagatavošanai naktsmieram.

Mājīgu noskaņu visvieglāk var radīt, izmantojot LED apgaismojumu ar regulējamu intensitāti; tas nāks par labu ne tikai noskaņojumam, bet arī samazinās enerģijas patēriņu. Īpašu atmosfēru rada arī dekoratīvi apgaismojuma risinājumi – lampiņu virtenes, laternas un sveces. Arī bērnistabā var nolikt kādu lampu noskaņas apgaismojumam. To izvēloties, jāņem vērā, ka lampai ir jāatbilst drošības prasībām apgaismojumam bērnistabās un jābūt testētam atbilstoši augstākajiem standartiem.

Interjera dizainere uzsver, ka apgaismojuma risinājumam ir jābūt saskaņotam, piemēram, ja griestu lampa ir izgatavota no bambusa, no tā paša materiāla vajadzētu būt arī noskaņas apgaismojumam domātajām lampām un citiem interjera elementiem.

Dabiskais apgaismojums

Iekārtojot telpu, mēbeles novieto tā, lai pēc iespējas efektīvāk izmantotu dienas gaismu, bet jādomā arī par logu noformējumu, lai sabalansētu ienākošo gaismu. Dabiskais apgaismojums nav vēlams naktī guļamistabā, tāpēc noder aizkari, kas aizturēs mēness vai ielas laternu gaismu un nodrošinās privātumu. Gan gaismu aizturoši aizkari, gan žalūzijas spēj darīt brīnumus.

Galerijā redzams, kā interjera dizainere pārvērtusi gados vecāka pāra dzīvojamo istabu, izmantojot dažādus apgaismojuma risinājumus. 

PIRMS

Dzivojama_istaba_PIRMS__2_

Dzivojama_istaba_PIRMS__4_

Dzivojama_istaba_PIRMS__5_

PĒC

dzivojama_istaba_PEC__1_

dzivojama_istaba_PEC__4_

dzivojama_istaba_PEC__6_

dzivojama_istaba_PEC__8_

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.