Kā izvēlēties piemērotāko augsnes frēzi
Viens no pirmajiem un svarīgākajiem dārza darbiem pavasarī ir zemes uzrakšana, lai sagatavotu to sēšanai un stādīšanai. Ja zemes gabals ir pietiekami liels, darbs ar lāpstu var aizņemt vairākas dienas. Lai augsni apstrādātu ātrāk un efektīvāk, noderēs zemes frēze.
Izvēloties augsnes frēzi, ir jāņem vērā ne tikai apstrādājamās zemes lielums, bet arī augsnes īpatnības. Piemēram, akmeņainai un blīvai augsnei ir nepieciešama tehnika ar lielāku dzinēju un jaudu. Lai arī ražotāji ir dažādi, pārsvarā visas tirgū piedāvātās augsnes frēzes ir diezgan līdzīgas. Motors ir virspusē, ritošā daļa tiek darbināta ar siksnas palīdzību, un abās pusēs ir frēzes asmeņi, kuri ierokas zemē.
Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties augsnes frēzi
Iegādājoties augsnes frēzi, noteikti jāpārliecinās, ka tā ir izgatavota no izturīga materiāla, lai tā varētu kalpot ilgtermiņā. Svarīgi, lai motoru būtu ražojis zināms ražotājs, jo tad motora rezerves daļas būs vienmēr pieejamas. Projekta "Dārza tehnikas eksperti" pārstāvis Mārtiņš Jaudzems iesaka: "Pirms frēzes iegādes ieteicams noskaidrot, vai frēzes asmeņus ir iespējams pasūtīt arī atsevišķi. Dažkārt mēdz gadīties, ka akmeņainā augsnē asmens nolūst. Lai nevajadzētu mainīt veselu frēzes daļu, ir ļoti būtiski, ka asmeņus var pasūtīt arī atsevišķi."
Uzmanība jāpievērš arī tam, cik viegli nepieciešamības gadījumā var nomainīt siksnas. Jo mašīnai lielāka slodze, jo ātrāk siksna var noslīdēt, pārplīst vai radīt kustības ierobežojumus. Tāpat uzmanība jāpievērš arī darba drošībai – pirms frēzes iegādes jāpārliecinās, lai tehnikas priekšgaitu un atpakaļgaitu nevarētu pārslēgt vienlaicīgi. Svarīga ir arī ērta darba pozīcija, tādēļ jāskatās, vai frēzei var regulēt rokturu augstumu.
Praktisks ieteikums – noteikti izdevīgāk ir iegādāties vienu, bet lielāku frēzi, kurai ir regulējams darba platums. Tad to varēs izmantot dažādiem darbiem. Piemēram, ja zeme tikai vienkārši jāuzar, tad ātrāk un ērtāk tas izdarāms ar lielāku platumu. Savukārt, ja augsne jāuzar starp vagām vai dobēm, ērtāk to paveikt ar mazāku platumu. Ja augsne ir blīva un cieta, to vieglāk varēs apstrādāt ar lielāku frēzi.
Papildu aprīkojuma izvēle augsnes frēzēm
Augsnes frēze ir noderīga ne tikai dārza apstrādei pavasarī un rudenī, bet arī citiem darbiem. Tāpēc vairāki ražotāji piedāvā papildu aprīkojumu – arklu, vagotāju, kultivatoru, kā arī gumijas vai dzelzs riteņus. Tas viss nodrošina plašākas frēzes izmantošanas iespējas.
Pirmais un galvenais katrai frēzei ir asmens! Izturīga tērauda griezējasmeņi izspiežas cauri zāliena virskārtai un ļauj iegūt jaunu platību dārza darbiem. Pēc frēzēšanas zemes gabalu ieteicams nolīdzināt ar grābekli un nolasīt no tā lielākās saknes, nezāles un akmeņus. Frēzei papildus var pielikt arī velēnu griezējus, kas nofrēzētam zemes gabalam ļauj izveidot skaistas un taisnas malas.
Daudziem modeļiem var regulēt darba platumu, pievienojot papildu asmeņus. Kad zeme ir uzrušināta un attīrīta no saknēm un akmeņiem, frēzes asmeņus var ņemt nost un pielikt vēl vienu svarīgu darba rīku – arklu. Ja vēlas strādāt ar arklu, tad augsnes frēzei parasti pieliek metāla riteņus, pirms tam noņemot nost frēzēšanas asmeņus. Riteņi tiek uzstādīti līdzīgi kā metāla diski – frēzes asmeņu vietās.
Rudenī, kad sācies kartupeļu novākšanas laiks, noderēs vagu arklam līdzīgs kartupeļu rakšanas arkls. Ar to zeme izbirs cauri, bet kartupeļi paliks virspusē. Savukārt kultivators paredzēts tam, lai ātrāk un vienkāršāk tiktu galā ar nezālēm starp vagām. Ja augsne ir blīvāka un cietāka, ieteicams izmantot pneimatiskos jeb gumijas riteņus, savukārt mīkstāku augsni vieglāk būs apstrādāt ar metāla riteņiem. Gumijas riteņus izmanto arī tad, lai vieglāk frēzi varētu transportēt, piemēram, aizstumt uz dārzu.
Publicitātes foto