Kā izvēlēties ūdens attīrīšanas filtru?
Ūdens ir kaut kas tāds, kam ir liela nozīme ikviena cilvēka dzīvē. Mēs katru dienu lietojam ūdeni dzeršanai, ēdiena gatavošanai, drēbju mazgāšanai un daudz kam citam. Tomēr reizēm mājās pieejamais ūdens nav piemērots dzeršanai, kā arī veļas mazgāšanai vai santehnikas iekārtām. Šajā gadījumā risinājums ir ūdens attīrīšanas filtrs.
Vispirms – analīzes
Lai pareizi izvēlētos ūdens filtru, svarīgi apzināties esošās problēmas. Tāpēc jāsāk ar ūdens sastāva analīžu veikšanu. Analīzes jāveic akreditētā laboratorijā, ievērojot visas prasības. Ūdens paraugs jāņem sterilā traukā un pēc iespējas ātrāk jānogādā laboratorijā – tikai tad vari būt drošs, ka saņemsi precīzus rezultātus.
Vadoties no analīžu rezultātiem, varēsi izlemt, vai jāattīra dzeramais ūdens vai saimnieciskai darbībai paredzētais, kā arī – kāda veida filtrs būs piemērotākais.
Izplatītākās problēmas
Viena no izplatītākajām ūdens sastāva problēmām Latvijā ir ūdens cietība, tas ir, paaugstināta magnija un kalcija sāļu koncentrācija ūdenī. Parasti ciets ūdens nekaitē cilvēka veselībai, tomēr tas rada kaļķakmens nosēdumus, bojā veļasmašīnu, jaucējkrānus un pārējo santehniku. Ja vēlies uzstādīt filtrēšanas ierīci ūdens cietības mazināšanai, pārliecinies, ka izvēlētais filtrs tiešām mīkstina ūdeni!
Cita bieži izplatīta problēma ir paaugstināta dzelzs koncentrācija ūdenī. Arī tādā gadījumā visvairāk cieš santehnika un ūdens pievades caurules, veidojas rūsaini nogulsnējumi, ūdenim ir dzeltenīga nokrāsa, un tas dzeltina balto veļu. Ūdens ar augstu dzelzs saturu nav kaitīgs veselībai, taču tam ir izteikta piegarša.
Savukārt augsta ūdens oksidējamība ir rādītājs, kas liecina par organisko vielu sadalīšanās (pūšanas) produktu klātbūtni. Tāds ūdens parasti ir duļķains un ar brūnganu vai dzeltenīgu nokrāsu, šī problēma visbiežāk skar akas. Nepārdomāti izvēloties filtru, tas ātri var aizsērēt un pārstāt darboties.
Krūze tīra ūdens
Filtrējošais elements – lai arī pati svarīgākā – ir tikai viena no ūdens attīrīšanas iekārtas sastāvdaļām. Ja filtrējošā elementa izvēli galvenokārt nosaka ūdens sastāvs, tad, izvēloties iekārtas formu, izmēru un pieslēguma vietu, jāņem vērā arī ikdienas ūdens patēriņš un ūdens pievades veids.
Visvienkāršākā un ērtāk lietojamā filtrēšanas ierīce ir filtra krūze. Tā ir pēc skata parasta plastmasas krūka, kurā ievietota kasete ar filtrējošo elementu. Kā priekšrocības jāmin krūzes vienkāršā lietošana, kompaktais izmērs, pārnēsājamība un nelielās izmaksas. Trūkumi – filtrējošais elements ir samērā bieži jāmaina un filtrēšanas temps ir diezgan lēns, tāpēc, ja vajadzīgs ātri izfiltrēt lielāku daudzumu ūdens, jāizvēlas cits risinājums.
Tieši no krāna
Bieži tiek izmantotas arī ūdens filtrācijas ierīces, kas stiprināmas tieši pie ūdenskrāna. Tāpat kā filtra krūzei, arī šādai ūdenskrāna uzmavai galvenā priekšrocība ir tās kompaktais izmērs, bet galvenais trūkums – nelielais filtrēšanas ātrums. Ātrāk un efektīvāk darbosies ūdens filtrs, kas pieslēgts pie ūdensvada, tomēr tas aizņems arī vairāk vietas.
Tīrs ūdens visā mājā
Ja nepieciešams kas nopietnāks, visiedarbīgākais ūdens attīrīšanas risinājums būs stacionārā filtrēšanas iekārta, kas uzstādīta vietā, kur sazarojas ūdensvads. Tās uzstādīšana, protams, būs mazliet sarežģītāka, taču iekārta spēj nodrošināt tīra ūdens piegādi visā mājā, kas būs liels ieguvums, ja saimniecībā ir liels ūdens patēriņš. Turklāt stacionārajā filtrēšanas iekārtā ir iespējams kombinēt dažādu veidu filtrēšanas elementus, pielāgojoties individuālajām vajadzībām un ūdens sastāva īpatnībām.