Kā izvēlēties zāles pļāvēju?
Vasara nozīmē ne tikai siltu laiku un atpūtas baudīšanu ārpus telpām, bet arī dažādus sezonālos darbus, no kuriem liela daļa ir veicama piemājas dārzā vai pagalmā. Viens no šādiem darbiem ir zāliena vai mauriņa kopšana un pļaušana, kas, savukārt, nozīmē, ka tā veikšanai ir nepieciešams arī atbilstošs aprīkojums. Pirms iegādāties zāles pļāvēju, ir ieteicams apsvērt vairākus būtiskus faktorus.
Stumjamā pļaujmašīna vai pašgājējs
Stumjamās pļaujmašīnas vairumā gadījumu ir lētākas. Pašgājēju modeļi izmanto motora enerģiju, lai darbinātu riteņus, kas padara tos vieglāk manevrējamus – šāda tipa pļaujmašīna noderēs, ja īpašumā ir lielākas zāliena platības vai arī zemes virsma ir slīpa, respektīvi, jāpļauj zāliens nogāzē. Pļaušanai nogāzē visatbilstošākā būs visu četru riteņu piedziņas pļaujmašīna, un labi derēs arī dažādi modeļi ar aizmugures piedziņu. Priekšējo riteņu piedziņa, kas lielākajā daļā zāles pļāvēju modeļu jau ir iekļauta standartā, joprojām būs teicami piemērota zālienu kopšanai līdzenumā.
Zāles pļāvēja dzinēja veids
Elektriskie zāles pļāvēji ar vadu – motoru darbina elektrība. Šī noteikti ir labākā izvēle maziem un vidējiem dārziem vai pagalmiem. Elektriskie pļāvēji ir mazāki, lētāki un ērti uzglabājami. Bezvada zāles pļāvēji, ko darbina litija jonu akumulators, noteikti būs vērtīgs ieguvums gan tev, gan tavam mauriņam. Tiem ir visas elektriskā pļāvēja priekšrocības, taču tev vairs nebūs jāuztraucas par kabeli un to, ka kādā brīdī būs jāsāk meklēt pēc pagarinātāja. Jāņem vērā, ka akumulatora dēļ tie var būt dārgāki nekā modeļi ar elektrības vadu. Zāles pļāvēji ar benzīna motoru ir labākā izvēle lieliem dārziem, kur elektrības kabelis vairs nebūs piemērots. Šie pļāvēji ir nedaudz dārgāki, tomēr daudz jaudīgāki un efektīvāk griež zāles stiebrus. Kā pluss ir jāmin arī iespēja ar tiem manevrēt ap lieliem objektiem.
Teritorijas platība
Ņem vērā pagalma vai citas pļaujamās teritorijas platību, lai atrastu tai visatbilstošāko pļāvēju. Benzīna motora zāles pļāvēji-pašgājēji vislabāk derēs lielākām teritorijām, savukārt stumjamie pļāvēji (elektriskie vai benzīna) ir piemērotāki maziem pagalmiem.
Mazgāšanas iespēja
Pēc katras pļaušanas reizes ieteicams iztīrīt zāles pļāvēja apakšpusi, kas nozīmē ne tikai tai pielipušās zāles un smilšu noņemšanu, bet arī nomazgāšanu. Kad pienācis laiks to darīt, mazgāšanas pieeja (ports) padarīs procesu krietni vien vieglāku: tā ir savienojama ar šļūtenes uzgali, un procesa veikšanai pat nav nepieciešams apgriezt pļaujmašīnu.
Glabāšana
Gandrīz visi elektriskie zāles pļāvēji var tikt novietoti un uzglabāti vertikālā stāvoklī, tādējādi neaizņemot pārāk daudz vietas garāžā vai noliktavā. Arī dažiem benzīna modeļiem ir speciāli motora aizsargi, kas tos tāpat ļauj uzglabāt vertikālā stāvoklī, neradot risku, ka noplūdīs eļļa vai benzīns.
Tvertne zālei
Parasti ieteicams savākt nopļauto zāli, nevis atstāt to zālienā (lai nenopļautā zāle zem tās nedzeltētu). Lielākā daļa zāles pļāvēju to savāc aizmugurē esošā kastē. Tvertne krietni vien ietaupīs tavu laiku, kas pretējā gadījumā būtu jāpavada, ja nopļauto zāli būtu nepieciešams vēl arī sagrābt.
Pļaušanas platums un augstums
Zāles pļāvēja pļaušanas platums norāda, cik platu joslu aparāts var nopļaut. Lielāks pļaušanas platums samazina laiku, ko pavadīsi pļaujot zālienu.
Pļaušanas augstums norāda, cik augsta būs zāle pēc tās nopļaušanas. Lielākajai daļai zāles pļāvēju ir maināms pļaušanas augstums – asmeņus iespējams regulēt, pārvietojot tos uz augšu vai uz leju. Tas attiecīgi palīdz regulēt zāles arī augstumu, kad nepieciešams atstāt to, piemēram, garāku rudenī vai sausos periodos, bet īsāku mitros laikapstākļos.
Sulīgs un zaļš zāliens ir tas, kādu cer iekopt daudzi, tomēr tam ir nepieciešams atbilstošs un labs zāles pļāvējs! Ņem vērā, ka zāliens bieži vien ir lielākā dārza platība. Tāpēc ļoti svarīgi ir iegādāt augstas kvalitātes zāles pļāvēju, kas piemērots tava īpašuma veidam un platībai.