abc.lv skaitļos

Lietotāji online65
Aktīvie uzņēmumi26941
Nozares raksti2325
Ekspertu atbildes3041
Kā kopt vannas istabas paklājus, lai tie ilgāk saglabātu sākotnējo izskatu? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā kopt vannas istabas paklājus, lai tie ilgāk saglabātu sākotnējo izskatu?

Kā kopt vannas istabas paklājus, lai tie ilgāk saglabātu sākotnējo izskatu?

Paklājs ir neatņemama vannas istabas sastāvdaļa. Tas ne tikai rada mājīguma sajūtu un komfortu telpā, bet arī ļauj droši pārvietoties vannas istabā pēc dušas apmeklējuma vai vannošanās. Tāpat paklājs kalpo arī kā grīdu siltinošs materiāls, jo kuram gan patīk pēc mazgāšanās basām kājām staigāt pa aukstu flīzētu grīdu? Taču vannas istabas paklājam ir nepieciešama regulāra un pareiza kopšana, pretējā gadījumā tas ātri vien zaudēs savu pievilcību, formu un krāsu, bet šāds paklājs nu nemaz nerotā vannas istabas interjeru. Tāpēc šajā rakstā par to, kā kopt dažādu materiālu paklājus.

Kas jāņem vērā, mazgājot paklāju veļas mašīnā?

Veļas mašīnā drīkst mazgāt paklājus gan no vilnas, mikrošķiedras un sintētikas, gan gumijas un polivinilhlorīda (PVC) izstrādājumus, taču šim nolūkam ir svarīgi izvēlēties piemērotu mazgāšanas līdzekli. Pareizākā izvēle būs šķidrie veļas mazgāšanas līdzekļi ar saudzējošu iedarbību, piemēram, želejas vai kapsulas. Paklāja dezinficēšanai ūdenim var pievienot dažas piles ēteriskās eļļas.

Nekādā gadījumā neizmanto balinātājus un agresīvas iedarbības mazgāšanas līdzekļus, kas satur hloru un sārmus!

Pirms mazgāšanas paklāju nepieciešams attīrīt no putekļiem un netīrumiem, kā arī mājdzīvnieku spalvām, izmantojot sausu birstīti vai putekļusūcēju. Tāpat, lai paklājs ilgāk saglabātu formu, mazgājot veļas mašīnā, to vispirms ieteicams ievietot speciālā maisiņā vai gaišas krāsas spilvendrānā. Veļas mašīnai jāuzstāda delikātās mazgāšanas režīms atbilstoši materiāla veidam.

Banner 280x280

Paklāju mazgā 40 grādu temperatūrā bez centrifūgas un žāvēšanas funkcijas. Ieteicams izmantot divkāršo skalošanas režīmu. Mikrošķiedras un sintētiskos paklājus var mazgāt ne vairāk kā 60 grādu temperatūrā. Pēc mazgāšanas vannas istabas paklājiņu nav ieteicams izžaut, bet gan jāļauj tam izžūt dabiskā veidā, piemēram, pakarinot to pāri vannas malai. Kad liekais ūdens notecējis, paklāju izkarina labi vēdinātā telpā uz veļas žāvētāja. Žūšanas laikā paklājs reizi piecās stundās ir jāapgriež uz otru pusi.

Lai paātrinātu žūšanas procesu, paklāju pirms izkāršanas uz veļas žāvētāja var ietīt frotē dvielī vai palagā, kas uzsūks lieko mitrumu.

Gumijas un polivinilhlorīda paklāji

Gumijas paklājs ir vannas istabās visbiežāk izmantotais mīkstais grīdas segums. Tas ir ērts, praktisks un pieejams izstrādājums ar ilgu kalpošanas laiku. Gumijas un PVC materiāli nebaidās no paaugstināta mitruma, neslīd un garantē drošu izmantošanu.

Lai ilgāk saglabātu paklāja ekspluatācijas īpašības, tā virsmu starp mazgāšanas reizēm periodiski ieteicams kopt ar saudzējošiem tīrīšanas līdzekļiem, kas nesatur balinātāju, hloru vai spirtu, jo šāds sastāvs sabojās paklāja krāsu un pašu materiālu. Gumijas un PVC paklājs ir jāsargā no stipras mehāniskās iedarbības – pa to nevajadzētu staigāt ar papēžkurpēm, kā arī novietot uz paklāja smagus priekšmetus. 

Mazgājot paklāju veļas mašīnā, izvēlies delikāto režīmu, uzstādot temperatūru, kas nav augstāka par 40 grādiem. Starp citu, atbrīvoties no gumijas specifiskā aromāta iespējams, mazgājot paklāju aukstā ūdenī. Tāpat gumijas paklāja kalpošanas laiks saīsināsies, ja tas tiks mazgāts veļas mašīnā, papildus izmantojot centrifūgas un žāvēšanas režīmu – ar laiku gumija sadrups. Lai mīkstā grīdas seguma kalpošanas laiks būtu pēc iespējas ilgāks, pirms mazgāšanas veļas mašīnā to ieteicams ievietot speciālā maisiņā. Paklājam jāļauj nožūt labi vēdinātā telpā vai ārā, svaigā gaisā. Nedrīkst žāvēt paklāju tiešos saules staros, uz siltiem radiatoriem vai citām apkures iekārtām.

Gumijas vai PVC paklāju var mazgāt arī ar rokām. Sausai tīrīšanai var izmantot birsti vai putekļusūcēju, savukārt mitrai kopšanai labāk izmantot ziepjūdeni – nelielu ziepju gabaliņu sarīvējot uz rupjās rīves un izšķīdinot mēreni siltā ūdenī. Var izmantot arī šķidrās ziepes. Paklāja virsmu noslauka ar lupatiņu vai birstīti, kas izmērcēta ziepjūdenī, tad izskalo zem siltas ūdens strūklas un ļauj dabiskā veidā nožūt.

Auduma paklāji

Sintētiskos paklājus, tai skaitā pretslīdes, var mazgāt veļas mašīnā, uzstādot materiālam atbilstošo mazgāšanas režīmu, kā arī temperatūru ne vairāk kā 60 grādi, bez izgriešanas un žāvēšanas funkcijas. Pirms mazgāt paklāju veļas mašīnā, to ieteicams iemērkt siltā ūdenī, kam pievienots veļas pulveris (bez aromatizatoriem un agresīvām sastāvdaļām).

Pulvera vietā var izmantot saimniecības vai citas ziepes, kas nesatur krāsvielas, vai arī antiseptisku līdzekli. Nekādā gadījumā neizmanto sastāvus, kas satur hloru. Pēc mērcēšanas paklāju ievieto veļas mašīnā, uzstādot divkāršās skalošanas režīmu, lai pilnībā izskalotu mazgāšanas līdzekli.

Paklājus no dabīgiem materiāliem, tai skaitā no kokvilnas, lina vai vilnas, mazgā delikātajā režīmā ne vairāk kā 40 grādu temperatūrā, kā arī neizmantojot centrifūgas un žāvēšanas funkciju. Izmazgāto paklāju žāvē dabiskā veidā.

Mikrošķiedras paklāji

Mikrošķiedra ir populārs un mūsdienīgs materiāls, kam raksturīga lieliska izturība pret mitrumu un nolietošanos, kā arī ilgs kalpošanas laiks. Tāpat tam ir ērta, neslīdoša virsma. Paklājus, kas izgatavoti no mikrošķiedras, var mazgāt veļas mašīnā 40 līdz 60 grādu temperatūrā. Lai nesabojātu paklāja šķiedras un tas kalpotu pēc iespējas ilgāk, nedrīkst izmantot mazgāšanas līdzekļus ar agresīvu sastāvu. Dezinfekcijai ūdenim var pievienot nedaudz ēteriskās eļļas pēc izvēles.

Mikrošķiedras paklāju var mazgāt arī ar rokām, apstrādājot tā virsmu ar parastu ziepjūdenī izmērcētu birstīti. Pēc tam paklāju izskalo tīrā ūdenī. Visbeidzot paklāju pavisam viegli izžauj un izkarina žāvēties labi ventilētā telpā.

Vienmēr jāatceras, ka, pirms mazgāt paklāju (vai jebkuru citu tekstilizstrādājumu) veļas mašīnā, obligāti jāiepazīstas ar informāciju, kas norādīta uz izstrādājuma šiltes – vai paklāju drīkst mazgāt veļas mašīnā, ieteicamo mazgāšanas temperatūru un citiem svarīgiem nosacījumiem, kurus vajadzētu ievērot, lai paklājs ilgāk saglabātu savu sākotnējo izskatu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.