Kā meža īpašniekiem rīkoties egļu mizgrauža aktīvajā periodā? Skaidro eksperts
Līdzīgi kā pērn, arī šogad no 1. aprīļa līdz 31. augustam daudzviet Latvijā būs spēkā egļu astoņzobu mizgrauža izplatības ierobežošanai noteiktais ciršanas aizliegums. Tas paredz, ka minētajā periodā ir aizliegta mežu izstrāde teritorijās, kurās dominē egļu mežaudzes. Vienlaikus meža īpašniekiem šajā periodā jābūt modriem un jāseko līdzi sava meža veselībai, fiksējot, vai tajā nav konstatēta mizgrauža klātesamība, un aizdomu gadījumā ir operatīvi jāreaģē.
Lai aizsargātu Latvijas egļu mežus un ierobežotu invazīvā kaitēkļa mizgrauža spēju vairoties un izplatīties, egļu mežaudzēs pavasara un vasaras mēnešos ir noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi. Proti, mizgrauži vairojas, lidojot uz sveķu aromātu, kas izdalās no nesen nocirstām eglēm, tāpēc ciršanas liegums noteikts periodā, kad kaitēklis ir visaktīvākais.
No maija vidus mizgrauži aktīvi sāk vairoties, savas mājvietas izvēlē priekšroku dodot novājinātām eglēm. Tomēr jāapzinās, ka neviena egle nav pilnībā pasargāta no mizgrauža, jo šis kaitēklis spēj invadēt arī pilnībā veselus un stiprus kokus.
VIDI WOODS mežsaimniecības eksperts Matīss Rozītis: “Lai gan ierobežojumi ir stingri, ir noteikti arī izņēmumi, kas prasa tūlītēju rīcību. Proti, ja mežaudzē tiek konstatēti 10 vai vairāk ar mizgrauzi invadēti koki uz vienu hektāru, ir nepieciešams informēt tuvāko mežsaimniecību, kas izsniegs atzinumu, un īpašniekam būs nekavējoties jāveic sanitārā ciršana. Visi bojātie koki ir jāizved no meža pēc iespējas drīzāk, lai samazinātu mizgraužu vairošanās iespēju. Tāpēc mežu īpašniekiem arī lieguma periodā ir nepieciešams regulāri apsekot savu mežu un šaubu vai aizdomu gadījumā jāvēršas pie mežizstrādes speciālistiem.”
Lai arī ciršanas aizliegums var šķist ierobežojošs, tas ir izstrādāts ar mērķi ilgtermiņā aizsargāt un saglabāt vērtīgos mežu resursus. Tāpēc meža īpašniekiem ir jāspēj pielāgoties jaunajai situācijai, jāvelta pienācīga uzmanība savam īpašumam un operatīvi jāreaģē gadījumos, kad nepieciešama tūlītēja iejaukšanās. Vienlaikus jaunie apstākļi norāda arī uz nepieciešamību mācīties proaktīvāk plānot mežizstrādes darbus ārpus lieguma perioda. Piemēram, jau šobrīd īpašnieki, kuri apsver iespēju savus mežus izstrādāt šī gada rudenī vai ziemā, var sākt sagatavošanās darbus.
“Vairāku mežizstrādes uzņēmumu uzrunāšana, izvēlēto uzņēmumu speciālistu veikta meža apsekošana un novērtēšana, piedāvājumu sagatavošana, šo piedāvājumu salīdzināšana, līguma slēgšana, ciršanas atļaujas saņemšana un mežizstrādes sagatavošanās darbi – tas viss prasa vairākus mēnešus. Tāpēc, lai ciršanas darbus varētu sākt nekavējoties pēc aizlieguma perioda beigām, ir svarīgi lieguma periodu izmantot tam, lai apzinātu materiāli izdevīgākos piedāvājumus un sagatavotu visu nepieciešamo ciršanai. Tā ir iespēja īpašniekiem nesteidzīgi plānot un nodrošināt individuāli optimālāko stratēģiju sava meža izstrādei,” secina eksperts.
Egļu astoņzobu mizgrauzis ir invazīvs kaitēklis, kas ir viens no bīstamākajiem kaitēkļiem gan Latvijā, gan arī globālā mērogā. Tā ir 4–5 mm liela vabole, kas vairojas un dzīvo zem egļu mizas. Mizgrauzis rada būtisku risku Latvijas mežiem, apdraudot egļu populācijas un to ekosistēmas. Tāpēc ir svarīgi ievērot noteiktos ierobežojumus un veikt atbildīgus mežsaimnieciskus pasākumus, lai samazinātu šī invazīvā kaitēkļa negatīvo ietekmi.