abc.lv skaitļos

Lietotāji online119
Aktīvie uzņēmumi27065
Nozares raksti2334
Ekspertu atbildes3041
Kā mīkstināt cietu ūdeni un kāpēc tas ir svarīgi? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā mīkstināt cietu ūdeni un kāpēc tas ir svarīgi?

Kā mīkstināt cietu ūdeni un kāpēc tas ir svarīgi?
Foto: Pixabay.com/ InteriorLens

Vai tev ir gadījies, ka, iegādājoties jaunu sadzīves tehniku, piemēram, kafijas automātu, veļas vai trauku mazgājamo mašīnu, jau pēc neilga laika ierīce sāk darboties neefektīvi vai pat sabojājas? Iespējams, pie vainas ir ciets ūdens, kas var ne tikai pamazām bojāt tehniku, bet arī ietekmēt mājinieku veselību. Kas ir ciets ūdens un kā to atpazīt? Kāpēc svarīgi mīkstināt ūdeni un kā to izdarīt? Turpini lasīt!

Kas ir ciets ūdens?

Ciets ūdens ir tāds, kurā ir paaugstināts minerālsāļu saturs, īpaši kalcija un magnija sāļi. Šie sāļi ūdenī nonāk, kad tas sūcas cauri zemes slāņiem, šķīdinot minerālus.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām ūdens cietību mēra kalcija karbonāta (CaCO₃) miligramos litrā:

  • mīksts ūdens: līdz 60 mg/l,
  • vidēji ciets ūdens: 60 līdz 120 mg/l,
  • ciets ūdens: 120 līdz 180 mg/l,
  • ļoti ciets ūdens: virs 180 mg/l.

Ūdens kvalitāti mājoklī var pārbaudīt, veicot laboratorisko analīzi institūtā “Bior” vai citā akreditētā laboratorijā, kā arī izmantojot speciālas testa strēmeles ūdens cietības pakāpes noteikšanai.

Kā saprast, ka ūdens ir ciets?

Foto: Shutterstock.com
  • Slikta ziepju putošanās: Cietā ūdenī ziepes, šampūni un veļas pulveris slikti puto;
  • Kaļķakmens: Uz tējkannas, boilera, veļas vai trauku mazgājamās mašīnas un citas sadzīves tehnikas sildelementiem ātri veidojas kaļķakmens, kas savukārt izraisa lielāku sadzīves tehnikas elektroenerģijas patēriņu (kaļķakmens samazina siltuma pārnesi), tās pārkaršanu vai bojāšanos, saīsinot kalpošanas laiku;
  • Traipi uz traukiem: Pēc mazgāšanas uz traukiem paliek balti traipi un nosēdumi;
  • Balti plankumi un veļas kvalitātes pasliktināšanās: Ciets ūdens atstāj baltus plankumus uz izmazgātām drēbēm, tās kļūst cietas un nepatīkamas pēc izžūšanas;
  • Santehnikas bojājumi: Kaļķa nogulsnes bojā santehniku un aizsprosto caurules;
  • Samazināta apkures efektivitāte: Cietā ūdens dēļ samazinās apkures sistēmu energoefektivitāte;
  • Plēvīte uz dzērieniem: Uz atdzisušas kafijas vai tējas parādās plēvīte;
  • Ādas un matu problēmas: Ilgstoša saskare ar pārmērīgi cietu ūdeni jutīgākiem cilvēkiem var izraisīt ādas sausumu un kairinājumu un veicināt citas ādas problēmas. Tāpat cietais ūdens var veicināt matu lūšanu un trauslumu, kā arī izraisīt blaugznas un citas galvas ādas problēmas, jo ciets ūdens saasina esošās ādas slimības.

Vai ciets ūdens obligāti jāmīkstina?

Banner 280x280

Kopumā ciets ūdens nav uzskatāms par kaitīgu veselībai, taču tā ilgstoša lietošana augsta minerālvielu satura dēļ var radīt riskus, īpaši jutīgākiem cilvēkiem un tiem, kam ir kādas veselības problēmas. Šādos gadījumos var būt noderīgi veikt ūdens kvalitātes analīzi un apsvērt ūdens mīkstināšanas iespējas.

Tāpat var būt citas nepatīkamas sekas, kas var radīt papildu izdevumus un neērtības mājsaimniecībai, jo, kā jau iepriekš minēts, ļoti ciets ūdens var radīt dažādas problēmas saistībā ar sadzīves tehniku un santehniku.

Kā padarīt ūdeni mīkstāku?

Foto: Freepik.com/ freepik

Ir vairāki veidi, kā mīkstināt ūdeni gan dzeršanai, gan sadzīves tehnikai un citiem mājsaimniecības mērķiem.

Vārīšana. Vārot daļa minerālsāļu nogulsnējas, padarot ūdeni nedaudz mīkstāku. Tomēr šī metode ir energoietilpīga un izraisa kaļķakmens nogulsnēšanos tējkannā. Šī metode noderēs gan dzeršanai, gan mazajai sadzīves tehnikai, piemēram, gludeklim, tvaika slotai, kam ražotāji parasti iesaka izmantot destilētu ūdeni.

Saldēšana. Ūdeni sasaldējot, tīrs ūdens sasalst ātrāk, bet sāļi paliek nesasalušajā šķidrumā. Nesasalušo daļu var izliet, savukārt, atkausējot sasaldēto, iegūsi mīkstāku ūdeni dzeršanai.

Foto: Freepik.com/ atlascompany

Izmantojot ūdens filtrus un filtrēšanas sistēmas:

  • filtrēšanas krūzes – vienkāršs un lēts risinājums; plūstot cauri filtram, ūdens mehāniski tiek atdalīts no minerālsāļiem. Šādās krūzēs filtrs ik pa laikam ir jāmaina;
  • ūdens krāna filtri – pie krāna stiprināmi filtri, kas var aizturēt netīrumus, rūsu un arī mīkstināt ūdeni. Pastāv vairāku veidu ūdens krāna filtri, tāpēc par to funkcionalitāti jāpārliecinās pirkšanas brīdī;
  • caurplūdes filtru sistēma – ūdens plūst cauri vairākiem filtru kārtridžiem, kas attīra to no dažādiem piemaisījumiem un mīkstina ūdeni. Šie filtri var veikt gan mehānisku, gan ķīmisku attīrīšanu, atkarībā no kārtridžu satura;
  • reversās osmozes sistēma – efektīvs, bet salīdzinoši dārgs risinājums. Ūdens tiek filtrēts caur membrānu, kas atdala gandrīz visus piemaisījumus, tostarp sāļus;
  • polifosfātu filtri – izmanto polifosfātus, kas saista cietības sāļus un neļauj tiem izgulsnēties. Šie filtri parasti tiek izmantoti, lai aizsargātu sadzīves tehniku, piemēram, veļas mašīnas un boilerus.

Ņem vērā, ka tirgū pieejama virkne dažādu ūdens filtrēšanas sistēmu – gan tādas, kas paredzētas tikai mīkstināšanai, gan universālās, kas kā mīkstina, tā attīra ūdeni no dažādiem piemaisījumiem, un katrai sistēmai ir savas īpatnības un funkcionalitāte, tāpēc, izvēloties uzstādīt ūdens filtrēšanas sistēmu, svarīgi konsultēties ar profesionāli.

Tāpat, lai parūpētos par lielo sadzīves tehniku, piemēram, veļas un trauku mazgājamo mašīnu, var izmantot arī speciālos līdzekļus – tabletes vai pulverus, kas paredzēti cietā ūdens mīkstināšanai un pagarina tehnikas kalpošanas laiku.

Foto: Pixabay.com/ Monfocus

Ūdeni var mīkstināt arī ar mājās pieejamiem līdzekļiem – etiķi, sodu vai citronskābi. Šī metode darbojas, reaģējot ar ūdenī esošajiem minerālsāļiem, tādējādi mīkstinot ūdeni. Lai mīkstinātu ūdeni:

  • ar sodu – uz vienu litru ūdens pievieno pusi tējkaroti sodas, šķīdumu samaisa un atstāj nostāvēties, līdz soda nosēžas. Pēc tam mīkstināto ūdeni bez sodas nosēdumiem pārlej citā traukā. Šī metode palīdz samazināt cietības sāļu koncentrāciju un ūdens skābumu jeb pH līmeni. Taču jāņem vērā, ka ūdens mīkstināšana ar sodu var nebūt efektīva lielam daudzumam ūdens, turklāt soda nenovērš visu veidu cietību;
  • ar etiķi – uz vienu litru ūdens pievieno vienu ēdamkaroti galda etiķa vai destilēta baltā etiķa, atstāj uz brīdi nostāvēties. Tas palīdzēs pazemināt ūdens pH līmeni un samazinās ūdens cietību. Efektīvākai ūdens mīkstināšanai etiķi var kombinēt arī ar sodu – uz litru ūdens pievienojot arī pusi tējkarotes sodas;
  • ar citronskābi – uz litru cieta ūdens pievieno vienu līdz piecus gramus citronskābes atkarībā no ūdens cietības pakāpes. Kārtīgi samaisa un atstāj nostāvēties uz piecām līdz desmit minūtēm, lai citronskābe iedarbotos. Ja izveidojas nogulsnes, iegūto šķīdumu bez nogulsnēm pārlej citā traukā. Citronskābe reaģē ar kalcija un magnija joniem, kas padara ūdeni cietu, tādējādi tos izšķīdinot un samazinot ūdens cietību.

Ņem vērā: šīs trīs metodes nav piemērotas dzeramā ūdens mīkstināšanai, bet gan galvenokārt saimnieciskiem mērķiem, piemēram, veļas mazgāšanai, augu laistīšanai. Tās noder kā pagaidu risinājums, kad nav pieejami citi līdzekļi, bet ilgtermiņā vērts apsvērt ūdens filtru sistēmu izmantošanu, kas pilnībā attīra ūdeni no cietības sāļiem.

Ciets ūdens ir problēma, kas ietekmē daudzus mājokļus, un tā var radīt ne tikai neērtības, bet arī būt finansiāli neizdevīga ilgtermiņā. Tāpēc ir svarīgi pārbaudīt ūdens cietību un izvēlēties atbilstošāko mīkstināšanas metodi. Izprotot dažādus ūdens mīkstināšanas veidus un metodes, tu vari nodrošināt savu māju ar tīru un veselīgu ūdeni. Neatkarīgi no tā, vai izvēlies vienkāršas mājas metodes vai profesionālos filtrus, rūpes par ūdens kvalitāti ir ieguldījums gan tavā veselībā, gan mājokļa iekārtu ilgmūžībā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

SIA “GM Ozols” – jūsu uzticamais partneris kokmateriālu piegādē

SIA “GM Ozols” – jūsu uzticamais partneris kokmateriālu piegādē

Kokmateriāli ir nozīmīgs resurss daudzās nozarēs, un to kvalitāte būtiski ietekmē gala produkta izturību un izskatu. SIA “GM Ozols” jau vairāk nekā desmit gadu piedāvā augstākās klases kokmateriālus, nodrošinot profesionālu servisu un individuālu pieeju katra klienta vajadzībām. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.