Kā nodrošināt ātru un stabilu internetu mājās? Iesaka eksperti
Mājās sagaidām, ka vienmēr varēsim pieslēgties internetam, un vēlamies, lai par tā ātrumu nebūtu jādomā vispār. Kā norāda "Tet" veiktā aptauja [1], 21% cilvēku pirmo reizi ieskatās internetā tiklīdz ir pamodušies, vēl gultā esot, 16% pēc rīta rituāliem, bet 18% – brokastojot. Lai skaidri zinātu, kā izvairīties no situācijām, kad ikdienā nepieciešamais internets nestrādā vai strādā lēnāk, un kā rīkoties, ja tomēr tā notiek, "Tet" eksperti dalās ar ieteikumiem. Tie var palīdzēt uzlabot sava mājas Wi-Fi signāla kvalitāti un attiecīgi – interneta ātrumu.
Pazūd internets – ko darīt?
Aptaujā noskaidrots, ka, brīdī, kad pazūd internets, lielākoties seko divas reakcijas – 37% vispirms restartē interneta rūteri, savukārt 34% sākotnēji nogaida, varbūt situācija atrisināsies pati. Eksperti iesaka sākt ar situācijas apzināšanu – vispirms pārliecināties, ka nav pazudusi elektrība. Ja internets ir lietots, piemēram, mobilajā ierīcē vai datorā, un ir dienasgaisma, to var pat nepamanīt. Ja ir elektrība, tad nākamais solis ir pārliecināties, ka strādā interneta modems vai Wi-Fi rūteris – vai deg indikatoru lampiņas.
Ja arī tur nav nekādu problēmu, tad nākamais solis ir pārbaudīt, vai ierīce ir pieslēgta pie mājas Wi-Fi tīkla, ko var atpazīt pēc pakalpojuma sniedzēja sākotnēji izveidotā vai pēc interneta lietotāja paša pārsauktā nosaukuma. Ja tas nav redzams, tad ir divas iespējas – izmēģināt restartēt modemu vai rūteri, kā arī gala iekārtu, vai, ja iespējams – pieslēgties internetam, izmantojot modema vadu. Tāpat, mēģinot pieslēgties pie Wi-Fi ar citu ierīci, var pārbaudīt, vai problēma ir internetam vai ierīcei.
Ja internets nestrādā, arī pieslēdzoties ar interneta vadu, tad vispirms jāpārliecinās, vai iepriekš nav bijusi kāda ziņa par to, ka plānots interneta pārtraukums. Ja nē, tad ir laiks sazināties ar pakalpojumu sniedzēju un pieteikt problēmu, lai situāciju novērtētu eksperts.
Pārliecinies, ka interneta ātrums ir atbilstošs
Ja ir sajūta, ka internets kļuvis lēnāks, ir vērts vispirms pašam pārbaudīt tā ātrumu. To var izdarīt dažādos portālos un lietotnēs, piemēram, speedtest.net. Lai pārbaude būtu korekta, eksperti iesaka to pārbaudīt caur dažādiem serveriem, ko var izvēlēties attiecīgajā lapā. Visprecīzākais ātruma mērījums būs, ja to darīs, ierīci pieslēdzot pie interneta vada, jo Wi-Fi ātrumu var ietekmēt dažādi ārējie apstākļi.
Piemēram, "Tet" garantētais optiskā interneta ātrums ir 60% no maksimālā abonētā. Ja mērījums uzrāda mazāk, nekā izvēlētajā pakalpojumā, tad var darīt sekojoši:
- pārbaudīt interneta vadu, kas savieno modemu ar datoru. Uz vadiem ir norādītas kategorijas. Lai nodrošinātu ātrumu ar 1000 Mbit/sekundē, vada marķējumam būtu jābūt vismaz “5e”;
- ja vads ir atbilstošs, tad var vispirms restartēt datoru un rūteri, un salīdzināt, vai ātrums atšķiras arī starp iekārtām;
- ja mazs ātrums ir tikai konkrētā ierīcē, tad jāpārbauda vai to nenoslogo liekas programmatūras vai kāds vīruss;
- ja arī pēc šiem soļiem internets ir lēns visās ierīcēs, tad ir jāsazinās ar pakalpojuma sniedzēju.
Pasargā savu Wi-Fi no citiem
Foto: Freepik.com/ wirestock
Ekspertu pieredzē ir situācijas, kad, mēģinot saprast, kāpēc Wi-Fi internets mājoklī ir kļuvis lēns, tiek pamanīts, ka tam “pieslēgušās” pat 30 ierīces, lai gan pašam cilvēkam nemaz tik daudz to nav. Skaidrs, ka kādam ir izdevies uzminēt interneta paroli un attiecīgi pieslēgties tam, ietekmējot arī interneta ātrumu caur Wi-Fi pieslēgumu. Tādēļ ir ļoti svarīgi vienmēr rūpēties par paroļu drošību – nav jābūt hakerim, lai atminētu vienkāršas paroles, piemēram, ar ielas nosaukumu vai mājas numuru.
Dali ierīces – kam Wi-Fi, kam interneta vads
Ja iespējams, pievieno svarīgākās ierīces interneta vadam, tad savienojums būs visstabilākais un neietekmējamākais. Vienlaikus var pievienot vairākas iekārtas, piemēram, Smart TV, Xbox, stacionāro datoru. Savukārt ierīcēm, kuras mājā tiek nemitīgi pārvietotas (portatīvais dators, mobilais telefons) internetu pieslēdz, izmantojot Wi-Fi.
Parūpējies arī par interneta vada fizisko stāvokli
Foto: Freepik.com/ fabrikasimf
Optiskā interneta vadam līdz modemam vai rūterim ir jābūt ievilktam bez asām locījumu vietām, tā, lai to nevar aizķert, saspiest ar durvīm, lai nepaliktu bez interneta nejaušu sadzīves apstākļu dēļ. Protams, to vērā ņem arī meistari, kad interneta vads tiek ievilkts, bet ir vērts pasekot līdzi, īpaši, ja mājoklī notiek kādi remontdarbi, lai kabelis netiktu satraumēts – to var kaut iemūrēt sienā, bet nekādā gadījumā ne fiziski saspiest vai locīt.
Lielākam mājoklim pastiprini Wi-Fi signālu
Lielākiem dzīvokļiem un mājām Wi-Fi ātrumu un kvalitāti iespējams uzlabot, izmantojot Wi-Fi pastiprinātājus, kas var pat desmitkāršot interneta ātrumu. Ar tiem iespējams uzlabot un paplašināt Wi-Fi tīklu, un tādus saviem klientiem nodrošina arī Tet. Piemēram, vecāka tipa modemam bez iebūvēta Wi-Fi vai 2,4Ghz iekšējā standarta maksimālais iespējamais interneta ātrums būs 30-80 Mbit/s. Bet, pievienojot papildu Wi-Fi pastiprinātāju, var iegūt 5Ghz Wi-Fi standartu un nodrošināt pat 500 Mbit/s ātrumu, nemainot centrālo ierīci.
[1] Sadarbībā ar "Norstat" 2022. gada septembrī veikta 1010 Latvijas iedzīvotāju aptauja par interneta lietošanu.