Kā pagarināt mēbeļu kalpošanas laiku?
Kādreiz vecās mēbeles nemeta laukā, bet gan laboja. Mūsdienās visbiežāk tās nomaina ar jaunām. Taču ne vienmēr šāds risinājums ir racionāls. Pirmkārt, mēbeles nav lētas, tādēļ to maiņai pienāksies iztērēt krietnu naudas summu. Otrkārt, pilnīgi iespējams, ka vecais virtuves galds vai drēbju skapis ir mīļš jūsu sirdij un jūs negribētu no tiem tik vienkārši atbrīvoties. Par laimi, ir vairāki pieejami veidi, kā pagarināt mēbeļu kalpošanas laiku un dot tām „otro elpu”. Mēs pastāstīsim par dažiem nedārgiem risinājumiem, kurus varēsiet paveikt patstāvīgi mājas apstākļos!
Krēslu un galdu restaurācijai
Krēsls un galdi ir tās mēbeles, kuras jau pāris gadu laikā var mainīt savu sākotnējo izskatu – noberzties, saskrāpēties, noķēpāties. Īpaši tas attiecas uz virtuves mēbelēm. Ja redzat, ka virsma ir neatgriezeniski bojāta, jums ir divi varianti tās atjaunošanai – nokrāsot vai aplīmēt. Aplīmēšana ar līmplēvi drīzāk attiecas uz vienkāršākas formas galda virsmām. Variants ir lēts, vienkāršs un pievilcīgs, taču ne ilgmūžīgs – plēve samērā ātri saskrāpējas.
Ar krāsošanu var panākt daudz noturīgāku un efektīgāku rezultātu gan galdam, gan krēsliem – samērā īsā laikā pārvērst saskrāpētas un morāli novecojušas mēbeles modernajās. Vien jāizvēlas atbilstošākais tonis. Turklāt ne obligāti tiem jābūt neitrālajiem koksnes toņiem, baltajai krāsai vai krēmkrāsai. Modē ir grafīta, tirkīzzilie, gaiši pelēkie, piparmētras, sinepju toņi. Lai jaunais krāsojuma slānis klātos vienmērīgi, ieteicams vispirms noslīpēt veco. Pēc jaunuzklātās krāsas nožūšanas, vēl noturīgākam rezultātam noklājiet mēbeles virsmu ar aizsarglaku. Detalizētākas pamācības, kā patstāvīgi pārkrāsot mēbeles, var pārpārēm sameklēt internetā. Starp citu, mājas apstākļos var izveidot arī moderno noberzuma efektu, kas īpaši iederēsies vintāžas stila interjerā.
Vēl viens risinājums, kā pilnveidot galdus un krēslus, ir pamainīt kādu konstruktīvo daļu. Piemēram, kājiņas. Tik vienkāršs paņēmiens būtiski atsvaidzinās mēbeli – gan no praktiskā, gan no stilistiskā viedokļa. Izvēlieties aktuālākos risinājumus: trīs kājiņas, sakrustotās, U-veida. Piedāvājumos var atrast variantus jebkāda izmēra mēbelēm. Praktisks risinājums ir teleskopiskās kājas, kas ļauj koriģēt galda augstumu.
Skapju un skapīšu „otrajai elpai”
Tikpat veiksmīgi var atjaunot arī jebkāda veida skapīšus – virtuves, vannasistabas, kumodes un arī veļas skapi. Ja nepieciešams atjaunot skrāpēto vai bojāto virsmu, izmantojiet jau minēto aplīmēšanu vai pārkrāsošanu. Starp citu, krāsošanai var izmantot arī pūšamos aerosolus, kas būtiski atvieglos uzdevumu.
Ko vēl var darīt, lai uzlabotu skapīšu izskatu?
- Nomainīt furnitūru. Piemēram, pamainīt virtuves skapīšu rokturus pret kādu stilistiski svaigāku modeli – spīdīgi hromētiem, ģeometriskiem, matēti zeltītiem, lakoniski melniem. Tādējādi var pieskaņot sen kalpojošus skapīšus svaigi atjaunotam interjeram vai jauniegādātām sadzīves iekārtām. Brīvi stāvošiem skapīšiem var pielikt ritentiņus. Tāda metode ir īpaši praktiska mazās telpās. Vajadzības gadījumā skapīti var piestumt un izmantot kā nelielu rakstāmgaldu vai kafijas galdiņu.
- Pamainīt stiklojumu. Bieži vien virtuves skapīšu izskatu bojā saskrāpēts un izbalējis stiklojums. Nomainot to pret jaunu, ideāli spīdīgu stiklu, mēbeles uzreiz iegūs svaigāku un elegantāku kopskatu. Tiesa, ne kurš katrs spēs nomainīt stiklojumu patstāvīgi. Iespējams, šim nolūkam jums vajadzēs pieaicināt speciālistus.
- Pārveidot atvilktnes. Vecāka gadagājuma mēbelēm visbiežāk ir parastās veramās atvilktnes. Modernos izstrādājumos ražotāji arvien biežāk lieto izvelkamās atvilktnes, jo lietotāji augsti novērtējuši to lietošanas komfortu. Un, tā kā izvelkamās atvilktnes (komplektācijā ar stiprinājumiem) tagad plaši tiek piedāvātās atsevišķā tirdzniecībā, prasmīgas rokas varēs tās lietderīgi pielietot. Piemēram, vienas veramās atvilktnes vietā var ievietot divas izvelkamās. Vajadzība pilnībā mainīt virtuves vai vannasistabas skapīti līdz ar to atkritīs.
Mīkstajām mēbelēm
Ar laiku uz mīkstajām mēbelēm parādās nepievilcīgi traipi, sakrājas putekļi un mājdzīvnieku spalvas. Tā ietekmē krāsas kļūst blāvākas, zūd estētika un var pat parādīties nepatīkama smaka. Ja vēlaties ilgstošāk saglabāt mēbeles svaigas un reprezentatīvas, vajadzētu regulāri pievērsties to tīrīšanai.
Talkā var ņemt parocīgos jeb tautas līdzekļus, taču efektīvāki būs specializētie traipu tīrīšanas līdzekļi – aktīvās putas, prettraipu spreji, aerosoli, želejas, sausie pulveri. Ar to palīdzību varēsiet notīrīt mēbeles, neveidojot nepievilcīgus izplūdumus, atsvaidzināt krāsas, likvidēt nepatīkamas smakas. Otrs neaizstājamais palīgs mīksto mēbeļu kopšanai ir putekļusūcējs. Ideālākais variants ir putekļusūcējs ar mitrās uzkopšanas funkciju. Tas ir speciāli paredzēts noturīgu netīrumu likvidēšanai. Process notiek ātri, neprasot liekas pūles un, svarīgākais, - efektīvi un bez izplūdumiem. Beidzoties tīrīšanai, uz virsmas gandrīz nepaliek mitrums, attiecīgi var ātri atsākt lietot mēbeles. Ja mitrās uzkopšanas putekļusūcēja iegāde neietilpst jūsu plānos, mīksto mēbeļu kapitālajai tīrīšanai var pieaicināt uzkopšanas servisa speciālistus.
Gadās arī tā, ka ar kādiem traipiem netiek galā nedz tīrīšanas līdzekļi, nedz speciālais putekļusūcējs. Tādā gadījumā samērā lēts, bet efektīvs risinājums ir krēslu un dīvānu pārklāji. Modernie pārklāji ir viegli kopjami (mazgājami veļas mašīnā) un pieejami plašā krāsu un tekstūru daudzveidībā. Turklāt tos var samērā bieži pamainīt, stilistiski pielāgojoties konkrētajai sezonai un noskaņai.
Pareizas kopšanas, lietošanas un izvietojuma nozīme
Noslēgumā jāpiebilst, ka vieglāk tomēr ir novērst mēbeļu deformāciju un noķēpāšanos, nekā cīnīties ar sekām. Tādēļ vērts pievērst nopietnāku uzmanību preventīvajiem pasākumiem. Un tie būtu:
- savlaicīga kopšana ar putekļusūcēja, mitro salvešu un pulēšanas līdzekļu palīdzību;
- pareizs izvietojums. Attālums no apkures objektiem līdz mēbelēm nedrīkst būt mazāks par 30 cm! Pretējā gadījumā mēbeles ātri var sašķobīties, un restaurācija būs gandrīz neiespējama. Jāsargā tās arī no tiešajiem saulesstariem. Īpaši tas attiecināms uz mīkstajām mēbelēm, kuras saules ietekmē izbalē un var pat saplaisāt (āda). Labākais izvietojums – pusēnā;
- gaisa mitruma kontrole, īpaši, ja Jūsu interjeru izdaiļo ādas mēbeles;
- ekspluatācijas noteikumu ievērošana. Nevajadzētu pārsniegt ražotāja pieteikto maksimālo slodzi, ko var turēt mēbele. Izvelkamajām atvilktnēm tie parasti ir 10–20 kg, bet stikla plauktiņiem – vien 5 kg. Virtuvē smagākos priekšmetus jācenšas glabāt zemākajos skapīšos.
Iegādāties visu nepieciešamo mēbeļu kopšanai un atjaunošanai mājas apstākļos jūs varat interneta veikalā 220.lv. Te atradīsiet plašu specializēto tīrīšanas līdzekļu klāstu, mitrās uzkopšanas putekļusūcējus, mēbeļu aizsargpārvalkus, izsmidzināmos krāsu aerosolus un bagātīgu furnitūras izvēli – mēbeļu riteņus, kājas, rokturus, atvilktnes, galda virsmas. Ņemiet vērā mūsu padomus, apskatiet piedāvājumu un noteikti atradīsiet piemērotu un ekonomisku risinājumu, kā pagarināt „mūžu” savām mēbelēm!