Kā pareizi iestādīt koku?
Koku stādīšana ir visai vienkāršs uzdevums, kurš tomēr prasa vairāk prasmju un sagatavošanās darbu nekā tu iedomājies. Ir jāzina konkrētā koka vajadzības, kā arī veidu, kā pareizi to iestādīt, lai tas neieaugtu mājas pamatā vai tam nerastos kāda kaite.
Kad koku stādīt?
Pavasaris šķiet ideāls laiks koka stādīšanai. Tomēr izrādās, ka pats piemērotākais laiks ir rudenī, kad kokiem jau ir nokritušas lapas. Protams, ja ir vēlme, tad koka stādīšanu var veikt arī pavasarī vai vasarā.
Koka šķirnes izvēle
Lai izvēlētos piemērotāko koka sugu un šķirni, ir jāņem vērā šādi faktori:
• Klimats – gaisa temperatūra, saule, ēna, vēja stiprums
• Augsne – tips, sastāvs, barības vielu nodrošinājums
• Augšanas vieta
• Iespējamie vietas riski
• Koka īpašības
Ņemot vērā šos faktorus, varēsi izvēlēties pareizu koka šķirni, sagatavot augsni, iestādīt un kopt koku, atbilstoši tā vajadzībām.
Stādu iegāde
Koka stādu iespējams iegādāties kokaudzētavā. Tajā atrodamie koki ir kopti atbilstoši stādīšanai dārzā – tos pārstāda ik pēc 2 – 3 gadiem, lai saknes attīstītos pēc iespējas tuvāk stumbram.
Kokaudzētavās iespējams iegādāties kokus, kas sasnieguši pat 30 gadu vecumu.
Latvijā gan ir praktiski neiespējami iegādāties dižstādus – tos galvenokārt piegādā no Vācijas.
Stādāmās vietas sagatavošana
Katram stādam nepieciešams sagatavot bedri, kuras izmēram jābūt vismaz 70x70x50 cm.
Pēc nepieciešamības pilnīgi vai daļēji jānomaina augsne, lai tā būtu svaiga.
Pie augsnes piejauc speciālu vielu, kas absorbē ūdeni un nodrošina vienmērīgāku ūdens režīmu.
Augsnē iestrādā komplekso mēslojumu, pēc tam to sablīvē.
Bedrē liek drenāžas cauruli.
Stādīšana
Stādīšana jāveic atbildīgi un rūpīgi, jo no tā būs atkarīgs, vai koks spēs ieaugties.
Uzmanīgi paceļot stādu, liec to sagatavotajā apdobē.
Ap sakņu kamolu ievieto drenāžas cauruli.
Stāvu nedrīkst ievietot pārāk dziļi – īpaši svarīgi tas ir lapu kokiem. Ievieto stādu augsnē tā, lai sakņu kamoliņš atrastos aptuveni 10 centimetrus no virskārtas.
Kad tas darīts, pārknieb 3 – 4 augšējās drāšu pinuma rindas, kas satur sakņu kamolu vistuvāk stumbram. Gan pinumu, gan audumu atstāj augsnē – tas pilnībā sadalīsies aptuveni divu gadu laikā.
Augsni ap kamolu kārtīgi pieblīvē, lai nepaliktu gaisa spraugas. Izveido augsnes valnīti, kas ir aptuveni sakņu kamola izmērā – tas noturēs laistāmo ūdeni. Apdobi kārtīgi aplaisti ar lielu ūdens daudzumu.
Stiprinājuma veidošana
Stādu nepieciešams piestiprināt pie trīs iedzītiem mietiem, kas sastiprināti ar palisādēm. Tas radīs izturīgu un drošu konstrukciju. Pie katra mieta stumbru jāstiprina ar speciālu saiti.
Mulčēšana
Koka stādīšanas beigās apdobi mulčē ar priežu mizu mulču (ne mazāk kā piecu centimetru biezumā). Tā pasargās augsni no izžūšanas un regulēs tās temperatūru.