abc.lv skaitļos

Lietotāji online43
Aktīvie uzņēmumi22601
Nozares raksti1028
Ekspertu atbildes2576
Kā pareizi izīrēt mājokli un ko ņemt vērā? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā pareizi izīrēt mājokli un ko ņemt vērā?

Kā pareizi izīrēt mājokli un ko ņemt vērā?

Nepieciešamībai izīrēt savu mājokli var būt daudz iemeslu – vajadzība pēc papildu ienākumiem, naudas ietaupīšanas vai parādu nomaksas nolūkos, vai arī kāda cita mērķa labad. Jāņem gan vērā, ka mājokļa izīrēšana var būt problemātiska, ja netiek veikti atbilstoši apsvērumi. Kā tad pareizi izīrēt mājokli un ko ņemt vērā, lai šis process būtu likumīgs un drošs ienākumu avots?

Situācijas novērtēšana

Pirms izlemt sākt īrēt, novērtē iespējamo situāciju. Nekustamā īpašuma veids, ko tu grasies izīrēt, kā arī tā atrašanās vieta ietekmē daudz ko, tai skaitā arī naudas summu, kas tev būs jāiegulda procesā. Tomēr – mājokļa izīrēšana nodrošina regulāru naudas plūsmu, kamēr vien īrnieks maksā īri, proti, katru mēnesi tu saņemsi līgumā atrunāto īres maksu. Turklāt jāņem arī vērā, ka nekustamā īpašuma vērtība laika gaitā palielinās.

Īpašuma izīrēšana prasa gan laiku, gan finanšu ieguldījumus. Lēmumam kļūt par izīrētāju ir jāatspoguļo tavi nākotnes mērķi, un tev ir jāiegūst visa iespējamā informācija par īres tirgu un cenām, lai pirms procesa uzsākšanas būtu gatavs skaidrs plāns.

Īpašuma sagatavošana īrniekiem

Raymond-Leedy/flickr.com

Kad esi nolēmis izīrēt savu īpašumu, ir jāveic noteiktas darbības, lai to sagatavotu īrniekiem. Lai saglabātu konkurētspēju īres tirgū, mājoklis jāpadara pievilcīgs īrniekiem. Tam jāietver visu zināmo problēmu novēršana, likumu ievērošana un īpašuma uzlabošana, lai padarītu to estētiski pievilcīgāku, ērtāku un drošāku potenciālajiem iemītniekiem. Tas var ietvert arī remonta vai kosmētiskā remonta veikšanu, jaunu mēbeļu iegādi, kā arī citus darbus.

Līguma slēgšana

Nevajadzētu izmitināt īrnieku savā īpašumā bez pareizi sagatavota īres līguma, jo tas tomēr ir spēkā esošs dokuments, ar kura palīdzību gan izīrētājs var sevi pasargāt no gadījumiem, kad īrnieks kavē vai pat nemaksā īres naudu, gan ir aizsardzība arī īrniekam no negodprātīga izīrētāja.

Saskaņā ar likumu, ja trīs mēnešus netiek maksāta īres nauda, izīrētājam ir tiesības sastādīt rakstisku brīdinājumu par īres līguma pārtraukšanu; sākot ar ceturto mēnesi, īpašniekam ir tiesības vērsties tiesā, lai piedzītu parādu. Īres termiņu nevajadzētu noteikt pārāk garu vai arī beztermiņa – optimāli tas ir viens līdz divi gadi ar iespēju to pagarināt, ja abas puses ir apmierinātas.

Pieņemšanas nodošanas akts

Tāpat, lai vēlāk nerastos domstarpības starp izīrētāju un īrnieku, īres līgumam ir ieteicams pievienot pieņemšanas un nodošanas aktu, kurā uzskaitītas dzīvoklī atrodamās lietas un redzams to patiesais stāvoklis līguma slēgšanas brīdī.

Drošības nauda

Drošības nauda ir maksājums, kas var tikt prasīts no īrnieka gadījumos, kad īrnieks nepilda ar īres līgumu uzņemtās saistības, proti, tā paredzēta, lai nodrošinātu no īres līguma izrietošo saistību pienācīgu izpildi. Tā var tikt izmantota gadījumos, kad jāsedz īrnieka radītie zaudējumi vai bojājumi.

Komunālie maksājumi

Slēdzot dzīvojamās telpas īres līgumu, tajā var atrunāt, ka par komunālajiem pakalpojumiem norēķinās īrnieks. Jāņem gan vērā, ka no juridiskā aspekta izdevumi, kas saistīti ar komunālajiem pakalpojumiem, piemēram, apsaimniekošanas maksu un citiem maksājumiem, gulstas uz dzīvokļa īpašnieku, nevis īrnieku.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.