Kā pareizi kopt dušas kabīni?
Arvien vairāk cilvēku lielas čuguna vannas vietā priekšroku dod duškabīnēm, turklāt tās ir arī lielisks risinājums nelielām vannas istabām. Kā zināms, tad vannas istaba ir viena no biežāk izmantotām telpām mājoklī, tāpēc viss santehnikas aprīkojums tiek pakļauts lielai slodzei – tai skaitā arī duškabīne.
Ar laiku dušas kabīne nolietojas, zaudējot savu lielisko izskatu, tāpēc ir būtiski regulāri to kopt. Kaut arī tā ir paredzēta regulāram kontaktam ar ūdeni, tomēr ar laiku tā iedarbībā dušas kabīnes izskats sāk bojāties. Tas saistīts ar to, ka ūdensvadā ir liels daudzums minerālu, sāļu un citu piemaisījumu, kas negatīvi ietekmē dušas kabīnes vizuālās īpašības.
Dušas kabīnes kopšanai vajadzētu būt regulāram katra tās īpašnieka ieradumam, tā kā tas var būtiski pagarināt kabīnes kalpošanas laiku.
Kopšana lielā mērā ir atkarīga no duškabīnes izgatavošanas materiāla – katram ir savas īpašības un apkopes prasības. Galvenokārt dušas kabīņu izgatavošanā tiek izmantoti akrils, emalja, plastmasa, stikls, keramika un alumīnijs. Parasti šie materiāli tiek kombinēti, piemēram, akrila, emaljas vai čuguna pamatne, plastmasas vai stikla durvis un griesti, akrila vai polistirola sienas. Ūdens maisītāju un krānu izgatavošanā biežāk izmanto hromētu metālu, savukārt kabīnes detaļu, karkasa un rāmja izgatavošanai – alumīniju.
Cik bieži jākopj dušas kabīne?
Ikdienas kopšana
Jau pats virsraksts liecina par to, ka dušas kabīne jākopj regulāri. Pēc katras lietošanas reizes visas duškabīnē esošās virsmas ir jānoskalo sākumā ar siltu, tad ar aukstu ūdeni. Tad, izmantojot gumijas skrāpi, jāatbrīvo kabīnes sienas no ūdens. Pēc tam visas virsmas rūpīgi jānoslauka ar sausu lupatu. Ja nav stipru netīrumu, tad speciālu tīrīšanas līdzekļu izmantošana nav nepieciešama. Šāda veida regulāra kopšana nodrošinās dušas kabīnes kalpošanu un nevainojamu izskatu vairāku gadu garumā.
Periodiskā kopšana (2–4 reizes mēnesī)
Tā lielā mērā ir atkarīga no tā, cik intensīvi dušas kabīne tiek izmantota. Ja to lieto viens vai divi cilvēki pāris reizes nedēļā, tad pilnībā pietiekami ir veikt apkopi vienu reizi nedēļā. Šim nolūkam gan nepieciešams izmantot dušas kabīnēm paredzētos tīrīšanas līdzekļus, un pēc tam jāveic iepriekš minētās darbības – jānoskalo ar siltu un aukstu ūdeni, kārtīgi jānoslauka.
Jāpiebilst, ka galvenais "padomdevējs" dušas kabīnes kopšanā tomēr viennozīmīgi ir ražotāja lietošanas instrukcija, jo tieši tajā tiek uzskaitītas visu materiālu īpašības un atbilstoša kopšana.
Nepieciešamie tīrīšanas līdzekļi
Lai sakoptu dušas kabīni, ieteicams izmantot:
• Mīkstu audumu;
• Gumijas vai silikona skrāpi ūdens likvidēšanai no duškabīnes sienām (izmanto arī logu mazgāšanai) – vislabāk piemērots būs divpusējs skrāpis, kuram vienā pusē ir sūklītis, bet otrā – gumijas/silikona skrāpis;
• Sintētisko sūklīti;
• Speciālus tīrīšanas līdzekļus.
Atceries – nekādā gadījumā tīrīšanai neizmanto metāliskus sūklīšus, birstes ar cietiem sariem, kā arī abrazīvus tīrīšanas līdzekļus un instrumentus. Tie var sabojāt jebkuru dušas kabīnes materiālu, atstājot uz tā virsmas skrāpējumus un citas vizuāli nepievilcīgas pēdas.
Kopšana
Ja katru dienu sakopsi dušas kabīni pēc tās izmantošanas, tad dažādi netīrumi, pleķi, kaļķa un hlora nosēdumi uz sienām, pamatnes un durvīm būs minimāli redzami, taču apkope tik un tā ir jāveic, jo karsts ūdens bez speciālu līdzekļu palīdzības nespēs atbrīvot no visiem netīrumiem.
Durvis
Duškabīnes durvis var būt no speciālas plastmasas vai stikla. Pēc dušas uz kabīnes durvīm paliek ūdens piles, kas nožūstot atstāj uz virsmas ūdens sastāvā esošos sāļus un minerālus. Tie savukārt pārvēršas par dažādiem grūti notīrāmiem pleķiem un nosēdumiem. Tieši tāpēc uzreiz pēc dušas apmeklējuma būtu ieteicams kabīnes durvis kārtīgi noslaucīt un izžāvēt.
Ja pleķi uz duškabīnes sienām jau kļuvuši izteikti, tad nepieciešams izmantot speciālus tīrīšanas līdzekļus. Tie nedrīkst saturēt abrazīvas sastāvdaļas, jo, kaut arī šādi līdzekļi ir spējīgi atbrīvot no netīrumiem, tie atstās skrāpējumus un sabojās virsmu, padarot to vēl uzņēmīgāku pret mikrobiem un nosēdumiem, kurus būs arvien grūtāk likvidēt. Tāpēc jāizmanto piemēroti tīrīšanas līdzekļi, piemēram, aerosola veidā. Līdzeklis jāizsmidzina uz virsmas un uz kādu laiku jāatstāj, lai izšķīdinātu netīrumus. Tad jāņem talkā gumijas skrāpis, kas lieliski likvidēs pleķus. Gadījumā, ja arī pēc tīrīšanas ar speciālu līdzekli paliek traipi, tos var mēģināt notīrīt ar atšķaidītu galda etiķi vai citronskābi.
Pamatne un sienas
Visbiežāk dušas kabīnes pamatne tiek izgatavota no akrila, kas ir vienkārši kopjams. Taču, izvēloties līdzekli kabīnes tīrīšanai, nevajadzētu aizmirst, ka galvenie akrila ienaidnieki ir abrazīvās un agresīvas iedarbības ķīmiskās vielas. Daudzi ražotāji apgalvo, ka materiāls ir viegli mazgājams ar parastām ziepēm un mīkstu sūkli, taču tiek tirgoti arī speciāli līdzekļi akrila virsmām. Optimālākais variants ir izmantot polirolu ar vasku, kas atgrūdīs ūdeni no virsmas. Tāpat var izmantot līdzekļus izsmidzināmā veidā, bet tikai tādus, kuru sastāvā nav skābes, spirta un amonjaka.
Noturīgus netīrumus uz akrila virsmas var likvidēt arī ar katrā mājā pieejamās zobu pastas, kā arī sudraba izstrādājumiem domātā polirola palīdzību. Savukārt no kaļķa nosēdumiem un pelējuma iespējams atbrīvoties ar citronu sulu vai atšķaidītu galda etiķi. Lai atbrīvotu no šiem nosēdumiem dušas kabīnes pamatni, tā jāpiepilda ar ūdeni un jāizšķīdina tajā etiķis/citronskābe. Šķīdums jāatstāj uz dažām stundām vai nakti, ja netīrumi virsmā ir stipri ieēdušies.
Ūdens maisītājs, krāns un citas hromētās detaļas
Dušas kabīnes hromētās detaļas, pastāvīgi saskaroties ar ūdeni, ar laiku pārklājas ar kaļķa nosēdumiem, kurus var likvidēt ar speciāliem kopšanas līdzekļiem. Tos izsmidzina uz metāla detaļu virsmas, kādu laiku patur un atbilstoši instrukcijai uz iepakojuma kārtīgi noskalo ar ūdeni un noslauka ar sausu lupatu. Papildu mirdzumam var izmantot stikla tīrīšanas līdzekli.