Kā pareizi līmēt tapetes uz griestiem?
Griestu apdare ir svarīga telpu remonta sastāvdaļa, jo no tās atkarīgs telpas kopējais izskats. Griestiem jāpievērš īpaša uzmanība, jo to virsma vienmēr ir labi apgaismota, un līdz ar to jebkurš defekts un nelīdzenums uz tās ir labāk pamanāms nekā uz sienām, kur tos var nomaskēt ar mēbeļu palīdzību. Griestu balināšana un krāsošana ir standarta griestu apdares risinājumi, taču tos var aplīmēt arī ar tapetēm, tādējādi radot oriģinālu un interesantu dizainu jebkurā telpā. Tāpēc ir svarīgi zināt, kā to pareizi paveikt, lai panāktu kvalitatīvu rezultātu, kas ilgi priecēs acis.
Griestu apdarei labāk izvēlēties tapetes ar apjomīgu reljefu – visbiežāk izmanto vinila vai flizelīna tapetes. Virtuves un vannas istabas griestiem labāk ieteicams izmantot mazgājamās tapetes, kas nesabojāsies, tīrot tās ar birsti un mazgāšanas līdzekļiem. Izvēloties tapetes, rūpīgi iepazīsties ar to tehniskajām un ekspluatācijas īpašībām.
Sagatavošanās darbi
Sagatavo ērtas, drošas un izturīgas celtniecības kāpnes, krāsošanas rullīti vai platu otiņu līmes uzklāšanai uz tapetēm, kā arī gumijas rullīti pielīmēto lokšņu izlīdzināšanai. Vēlams, ja tapešu līmēšanā tev palīdzētu arī kāds draugs – tā šis process būs ne tikai ātrāks un vienkāršāks, bet arī jautrāks.
Lai rezultāts būtu kvalitatīvs, griestu virsma iepriekš rūpīgi jāsagatavo. Griestiem jābūt sausiem un tīriem, uz tiem nedrīkst būt nelīdzenumu un vecā pārklājuma pārpalikumu.
• Ja iepriekš uz griestiem jau bija uzlīmētas tapetes, tad virsma bagātīgi jāsamitrina ar siltu ūdeni, lai vecās tapetes būtu vienkārši noņemt. Ja tomēr vietām rodas grūtības tās noplēst, tapešu pārpalikumus var nokasīt ar špāteles vai cietas metāliskas birstes palīdzību. Kad tapetes noplēstas, jāatbrīvojas arī no vecās līmes atliekām, ko var izdarīt ar siltu ūdeni un mazgāšanas līdzekli vai speciālu līmes šķīdinātāju.
• Savukārt ar emaljas krāsu nokrāsotus grieztus ieteicams kārtīgi nomazgāt ar ūdeni un ziepēm, izžāvēt un apstrādāt ar smilšpapīru. Pārbaudīt vecā krāsas pārklājuma noturību var ar līmlentes (skotča) palīdzību – nelielu līmlentes strēmeli pielīmē pie griestu virsmas un strauji noplēs. Ja līmlente būs tīra, griestu virsma ir gatava tālākajiem darbiem, taču, ja uz tās būs redzamas krāsas atliekas, griesti no vecās krāsas kārtīgi jāatbrīvo, pretējā gadījumā tapetes slikti pielīmēsies.
• Ja uz griestiem ir būtiski defekti vai tie ir slīpi, izlīdzini tos ar špakteļmasu, vai uzstādot ģipškartona plāksnes, kas ir visērtākais un stabilākais pamats tapešu līmēšanai.
• Ja tapetes līmēsi uz ģipškartona griestiem, reģipša plākšņu šuves nepieciešams aizlīmēt ar speciālu perforētu papīru šuvju aizdarei un aizšpaktelēt. Kad špakteļmasa izžuvusi, virsmu nogludina ar smilšpapīru.
Pirms tapešu līmēšanas uz griestiem jāuzklāj akrila gruntēšanas līdzeklis, kas ātri nožūs un atvieglos tapešu līmēšanu, kā arī novērsīs dzeltenu pleķu veidošanos uz tām.
Tapešu līmēšana
Pirms pirmās tapešu loksnes līmēšanas, atzīmē uz griestiem (paralēli garākās sienas malai) taisnu robežlīniju, no kuras sāksi līmēt tapetes. To vislabāk var paveikt ar speciālu šim nolūkam paredzētu celtniecības auklu. Attālumam no griestu malas līdz šai līnijai jābūt nedaudz lielākam par tapešu lokšņu platumu, lai, līmējot loksnes, veidotos pārlaides.
Lai saules gaismā pēc iespējas mazāk būtu redzamas tapešu salaiduma vietas, loksnes līmē perpendikulāri loga ailei.
Tālāk sagatavo tapešu līmi. Maisījumu vēlams izveidot nedaudz biezāku nekā parasti, līmējot tapetes uz sienām. Ņem vērā arī tapešu smagumu – jo tās smagākas, jo biezāku līmes konsistenci ieteicams veidot.
Ieteicams pirms tapešu līmēšanas no griestiem atvienot lustru.
Ņem vērā, ka, uzlīmējot ar līmi samitrinātās tapetes, tās nožūstot parasti saraujas, tāpēc nogriez loksnes vismaz ar astoņu centimetru rezervi. Noklāj tapetes ar līmi un nogaidi aptuveni 10 minūtes, lai līme uzsūktos, un tikai tad vari sākt līmēt tapešu loksnes, vadoties pēc iepriekš atzīmētās robežlīnijas (loksnes labai malai jābūt pie robežlīnijas). Pielīmēto loksni sākumā nostiprini, piespiežot ar sausu lupatiņu, un tad izlīdzini ar gumijas rullīti. Nākamo loksni līmē cieši blakus pirmajai.
Loksnē, kas uzlīmēta pa virsu gaismekļa pieslēguma vietai, ar papīra nazi uzmanīgi izgriez nelielu caurumu tā, lai lampas aizsargājošais dekoratīvais vāciņš pilnībā nomaskētu izgriezto caurumu.
Ņem vērā, ka atpakaļ uzstādīt lampu drīkst tikai tad, kad tapetes būs pilnībā nožuvušas.
Kad tapetes būs uzlīmētas, tām jāļauj kārtīgi nožūt, radot tam piemērotus apstākļus. Telpā nav vēlams caurvējš, un uz tapetēm nedrīkst iedarboties tieši saules stari. Istabas durvīm jābūt aizvērtām, saglabājot istabā siltu un mitru gaisu, kas ļaus tapetēm ātrāk izžūt.
Kad tapetes būs pilnībā sausas, nogriez liekās malas, kuras iepriekš atstāji rezervei. To vislabāk var paveikt, pieliekot platu špāteli cieši pie griestu malas un gar to nogriežot izveidotos pārlaidumus ar papīra nazi. Tādējādi tu izvairīsies no nejaušas tapešu saplēšanas.
Griesti, kas aplīmēti ar tapetēm, izskatīsies vēl labāk, ja to malās piestirpināsi speciālas griestu līstes. Ja telpā griesti nav augsti, ieteicams uzstādīt platas līstes, kas ļaus vizuāli palielināt telpas augstumu un padarīt to plašāku.
Komentāri
-
Šo rakstu vēlams atjaunot, jo flizelīna un vinila tapetēm līmi virsū neliek, līmi klāj uz sienas vai griestiem.