abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19862
Nozares raksti872
Ekspertu atbildes2505
Kā pareizi siltināt ārsienas, izmantojot akmens vati : abc.lv

Kā pareizi siltināt ārsienas, izmantojot akmens vati

Kā pareizi siltināt ārsienas, izmantojot akmens vati
Publicitātes foto

Pirms izlemt, vai veikt mājas celtniecības vai renovācijas darbus, rodas jautājums, kādu sienas apdari izvēlēties. Jūs varat konsultēties ar projektētāju, bieži - ar materiālu piegādātājiem vai kaimiņiem, kas jau ir pārbaudījuši konkrētus materiālus.

Runājot par fasāžu apdari, ir pats par sevi saprotams, ka domājam ne tikai to ārējo apdares slāni, bet arī dziļāk esošo - siltumizolācijas. Siltumizolācija ir vajadzīga vienmēr, neatkarīgi no tā, vai ēkai izvēlēts vēdināms vai nevēdināms fasādes apdares veids. Pēdējais veids Latvijā  ir īpaši populārs: apmetamās fasādes patīk gan privātmāju īpašniekiem, gan daudzdzīvokļu namu  iedzīvotājiem to renovācijā. 

Speciālajā literatūrā apmetamo fasāžu apdares veidu sauc par ārējās siltumizolācijas kompozītmateriālu sistēmām (starpt. ETICS). Tās ir  - ķieģeļu, apmestu ķieģeļu, betona, apmesta betona vertikālu, horizontālu vai diagonālu šķērssienu siltināšanas sistēmas, kuru apdare ir apmetums.

Apmestas fasādes tiek veidotas no vienotā sistēmā veidotiem, savstarpēji saderīgiem produktiem:

•    līmes un (vai) mehāniskās nostiprināšanas elementu siltumizolācijas materiāliem piestiprināšanai pie sienas;
•    siltumizolācijas materiāliem;
•    stiprinājumiem;
•    armatūras sieta;
•    dekoratīvā apmetuma un (vai) krāsas.

Kaut arī siltumizolācija ir neatliekama visas sienas siltināšanas sistēmas daļa, tai ir īpaša loma: tā nav redzama, tomēr tās sniegtais labums ir jūtams visā ēkas dzīves laikā. Tieši tādēļ piemērotas siltumizolācijas izvēle ir investīcija ne tikai ēkas energoefektivitātē, bet arī ugunsdrošībā. Kā arī - tā uzlabo akustisko izolāciju un paaugstina komfortu.

Kādu pievienoto vērtību sniedz akmens vates siltumizolācija apmesto fasāžu sistēmām? Tāpat kā visu veidu siltumizolācija, akmens vate paaugstina ēku energoefektivitāti, vienlaikus samazinot apkures izmaksu nastu. Papildus šīm, var norādīt vēl dažas īpaši svarīgas īpašības.

Pirmkārt, akments vates plāksnes ir nedegošas un atbilst augstākajai ugunsdrošības klasei A1.

Līdz ar to, ierīkojot apmestu sistēmu ar minerālu vai silikona apmetumu, visa sistēma paliek klasē A1 vai A2 s-1, d-0. Pats par sevi saprotams, tas ir atkarīgs no apmetuma slāņa sastāva. Tādēļ mūra ēka, siltināta ar akmens vates plāksnēm, ir loģisks risinājums - ugunsdroša apmesta fasādes sistēma tikai pastiprina unikālās mūra ugunsizturības īpašības. Ja fasādi siltina ar degošiem materiāliem, tas ietekmē uguns izplatību: izceļas liels dūmu mākonis, uguns izplatās pa fasādi un ātri pārmetas no viena stāva uz otru.

Otrkārt, piemēram, "Paroc"  akmens vates izstrādājumi labi laiž cauri ūdens tvaikus. Tas nozīmē, ka ēkas būvniecības un ekspluatācijas laikā akmens vatē nokļuvušais mitrums brīvi migrē uz ārpusi un izdalās caur sienas apmetuma apdari, bet tvaika kustība nemaina akmens vates siltuma un izmantošanas īpašības. Tas ir ļoti svarīgi, lai nodrošinātu būvkonstrukciju ilgmūžību un uzlabotu iekštelpu mikroklimatu. Ja siltumizolācijas materiālam ir zema ūdens tvaiku caurlaidība, nosacītos apstākļos mitrums, kas tiek izvadīts no telpas caur sienu, var uzkrāties siltumizolācijas materiāla slāņa sieniņās. Tas pasliktina sienas siltumizolācijas īpašības, var samazināt dažu sienas materiālu izturību, palielinot mitruma radītu deformāciju. Zināms, šo procesu var samazināt ar telpu vēdināšanu, tomēr vairumā atjaunoto veco dzīvokļu nav efektīvu ventilācijas sistēmu. Vairumā gadījumu tie nav uzstādīti un atjaunoti, tādēļ ar ēku mitrumu saistītajām  problēmām var izmantot akmens vates produktu īpašību - ūdens tvaika caurlaidību. Ja sienas siltumizolācijas materiāls ir ūdens tvaiku caurlaidīgs, jo mazāka varbūtība, ka iekšsienas virsmā veidosies pelējumam labvēlīgi apstākļi. Nepietiekamas apkures un ventilācijas dēļ  mitri akmens vates izstrādājumi ātri izšūs arī uz renovētām mitrām sienām.

Treškārt, akmens vates izstrādājumiem ir izmēru stabilitāte, kas nozīmē, ka ēkas ekspluatēšanas laikā temperatūras svārstību dēļ starp izolācijas plāksnēm neradīsies spraugas. Spraugas palielina siltuma zudumus, tie veicina mikroplaisu rašanos uz sienas apmetuma apdares slāņa. Laika gaitā šādām plaisām ir tendence palielināties un tajās no  ārpuses satek ūdens, kas agrā pavasarī un vēlā rudenī var sasalt un tādējādi izjaukt apmetuma virsmu. Turklāt tikai uz akmens vates siltumizolācijas var uzklāt tumšas krāsas apmetumu. Līdz ar to, apmetamajās sistēmās izmantojot akmens vates izolāciju, Jums būs plašāka krāsu izvēle un izturīga, ugunsdroša fasāde.

Apmetamo fasāžu sistēmas, atkarībā no siltumizolācijas piestiprināšanas pie siltināmās virsmas, var iedalīt 2 veidos:

•    līmējamas;
•    mehāniski piestiprināmas.

Latvijā  plaši tiek izmantots jaukts režīms, kad siltumizolācijas materiāls tiek pielīmēts pie sienas un papildus mehāniski piestiprināts (ar tapām). Patiešām - piestiprināšanas veids un stiprināmo elementu skaits ir atkarīgs no sienas pamata, vēja radītās slodzes, ēkas augstuma, siltumizolācijas materiāliem un citiem faktoriem. Gan projektējot, gan uzstādot apmetamas fasādes, ir svarīgi ievērot būvniecības tehniskos noteikumus un sistēmu ražotāju Eiropas tehnisko apstiprinājumu (ETA) norādījumus, jo ikvienai sistēmai ir ražotāja speciāli radīti un savstarpēji saderīgi stiprināšanas elementi un līmes.

Kaut arī par apmešanu - populāru fasādes apdares veidu - un informācijas par tās uzstādīšanu  ir daudz, tomēr bieži vien ir grūti izvairīties no kļūdām. Tad kā un kas būtu jādara, lai par fasādi nevajadzētu uztraukties pēc iespējas ilgāk?

Pirmkārt, ir ļoti svarīgi izvēlēties visu siltināšanas sistēmu ar Eiropas tehnisko apstiprinājumu vai valsts sertifikātu. Šāda sistēma vai viss uzskaitīto materiālu komplekss ir pārbaudīts laboratorijās, nosakot sistēmas īpatnības. Tad arī kļūdu būs mazāk.

Otrkārt, jāpieņem lēmums par siltumizolāciju. Var izmantot plāksnes vai vertikāli orientētas šķiedras akmens vates plāksnes. Apmetamo fasāžu piegādātājiem katrai no šīm sistēmām ir atšķirīgi tehniskie sertifikāti.

"Paroc" speciālisti iesaka parastās plāksnes "Paroc Linio 10" un "Paroc Linio 15" izmantot gadījumos, kad ēku sienas ir nelīdzenas. Visbiežāk tās ir renovējamas mājas. Jaunām ēkām vislabāk piemērotas ir vertikāli orientētas šiedrķas plāksnes "Paroc Linio 80". tās ir piemērotas arī energoefektīvām  A, A+, A++ energoefektivitātes klases ēkām.

Apmetamo fasāžu plāksnes pie siltumizolācijas virsmas var līmēt ar visu plakni. Līmējot plāksnes pie sienas, jābūt drošam, ka starp plāksni un sienu, kā arī starp blakus esošām plāksnēm nepaliek gaisa ejas. Turklāt līmējamās plāksnes nepieciešams nobīdīt (kā mūrējot), - lai to vertikālās savienojuma vietas nesakrīt un neveidotos četru stūru saskares vietas. Ja starp plāksnēm parādījušās spraugas (dažreiz tas notiek nelīdzenu sienu dēļ), tās ir jāaizbāž ar plākšņu atgriezumiem.

Akmens vates plākšņu malām jābūt taisnām un gludām, bet virsmai - tīrai un bez putekļiem, lai pie tās labi pieķertos armējošais maisījums. Tas būtu jāņem vērā siltumizolācijas materiālu transportēšanas, uzglabāšanas un uzstādīšanas laikā.

Stiprinājumu elementi jāizvēlas atkarībā no virsmas, kur tie tiks stiprināti, kā arī no siltumizolācijas veida. To daudzumu nosaka ar aprēķiniem, ņemot vērā arī piegādātāja ieteikumus. Ir ļoti svarīgi, lai stiprinājumi piegultu plāksnēm, neatstājot starpas un nesaspiežot siltumizolācijas slāni.

Akmens vate ir tvaika caurlaidīga un pasargā konstrukcijas no mitruma: ja piestiprināto plākšņu virsma kļūst mitra, tā parasti ātri izšūst, nezaudējot siltumīpašības. Akmens vate ir izturīga pret mitrumu un ūdeni, tomēr uzstādīšanas laikā iesakām to pasargāt no tiešiem nokrišņiem.

Apmetamo fasāžu plāksnes ir:

-    ugunsdrošas - siltinot ēkas ar ugunsdrošo akmens vati, samazinās ugunsgrēka risks;
-    ūdens tvaikus caurlaidošas - sienas paliek sausas un siltas;
-    dimensiāli stabilas - fasādes ir ilgmūžīgas, jo temperatūras svārstību dēļ starp plāksnēm nerodas plaisas.

Izlemjot ēku sienas un citas ēkas norobežojošās konstrukcijas siltināt ar energoefektīviem, ugunsdrošiem, ūdens tvaikus caurlaidošiem dimensiāli stabiliem akmens vates izstrādājumiem, iekštelpās nodrošināsiet veselīgākus un komfortablākus klimatiskos apstākļus, samazināsiet neparedzētās izmaksas ēkas remontam.

Apmetamo sienu projektēšanā un ierīkošanā būtu jāizmanto tikai Eiropas tehnisko apstiprinājumu ieguvušas un ar CE zīmi marķētas apmetamo ārējo siltumizolāciju sistēmas, kas ir sertificētas un tirgotas vienā komplektā. Lūdzu ņemiet vērā, ka vienā siltumizolācijas sistēmā izmantoti dažādu sistēmu elementi var nest vairāk zaudējumu nekā ietaupījumu. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Kā uzbūvēt māju, ja pietrūkst naudas?

Kā uzbūvēt māju, ja pietrūkst naudas?

Vai ir cerības kļūt par mājas īpašnieku ar vidējiem vai pat zemiem ienākumiem? SIA REIZ jums var piedāvāt ne tikai apbūves gabalus, bet arī palīdzēt atrast ceļu pie jūsu sapņu īpašuma. 

Aktualitātes

Nākamgad gaidāmi zemāki elektroenerģijas rēķini

Nākamgad gaidāmi zemāki elektroenerģijas rēķini

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi jaunas elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OI) komponentes. Tās stāsies spēkā no 2021. gada 1. janvāra. Obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu vidējā vērtība nākamajā gadā būs par 23% zemāka – 17,51 EUR/MWh jeb 0,01751 EUR/kWh.

Uzņēmējs runā

Nav vietas, kur glabāt dārza tehniku? Garāža ir atbilde

domussbuve.lv_ang_ri__gar__as__beton__ana__bru__sana_1_3

"Domus būve" ir viens no pieredzes bagātākajiem garāžu un angāru projektēšanas un celtniecības ekspertiem Latvijā. "Domus būve" piedāvā visdažādākās konfigurācijas garāžas – no metāla karkasa nojumēm līdz pat apsildāmām un apmestām saimniecības ēkām.