Kā pareizi uzglabāt būvmateriālus?
Nereti gadās, ka dažādi būvmateriāli, piemēram, grīdas dēļi, brusas, saplākšņi, siltumizolācijas materiāli un pat sienu paneļi tiek atstāti ārpusē, kur itin viegli nokļūst saskarē ar lietu, sniegu un dubļiem. Tā rezultātā var rasties daudzas ar mitrumu saistītas problēmas, piemēram, deformācija un pelējums. Lietus un sniegs veicina arī līmju izšķīšanu, kā rezultātā atsevišķi būvmateriāli uzbriest un atslāņojas. Kur un kā tos pareizi uzglabāt, lai šādas problēmas nepieļautu?
Metāla izstrādājumu uzglabāšana
Metāla armatūras stieņi, sieti, metāla loksnes un citi izstrādājumi jāuzglabā tā, lai izvairītos no to deformēšanās, kā arī novērstu cita veida bojājumus un koroziju. Metāls nekādā gadījumā nedrīkst atrasties zem lietus vai sniega, un tā uzglabāšanas vietā jābūt zemam mitruma līmenim, kā arī jānotiek gaisa cirkulācijai. Ja tos nepieciešams uzglabāt ilgāku laiku, tad jānovieto tos uz balstiem tā, lai tie atrastos vismaz 15 centimetru augstumā virs zemes. Metāla izstrādājumus un konstrukcijas vēlams uzglabāt, ievērojot to veidu, sakausējuma kategorijas un grupas.
Cementa uzglabāšana
Cementa, mūrjavas un būvķīmijas iepakojumus ieteicams glabāt telpā, kas ir sausa un pietiekami noslēgta. Cementa maisus jānovieto apmēram 15 līdz 20 centimetru augstumā no grīdas uz koka dēļiem, tiem jāatrodas cieši kopā, lai samazinātu gaisa cirkulāciju; grīda nedrīkst būt mitra. Arī atstatumam no ārsienas jābūt vismaz pusmetram. Ja nepieciešams uzglabāt cementu ilgāku laiku, to pilnībā jānopako ar ūdensnecaurlaidīgu plēvi, piemēram, polietilēnu. Dažādus cementa veidus jāuzglabā atsevišķi citu no cita.
Minerālvates uzglabāšana
Vislabāk, ja minerālvates siltumizolācijas materiāli tiek uzglabāti zem jumta, lai tie būtu pasargāti no lietus, sniega, vēja un pārkaršanas. Ja nav tādas iespējas un nākas turēt šos materiālus ārā, tie jānovieto uz paliktņiem apmēram 15 centimetru augstumā virs zemes. Siltumizolācijas materiāli atrodas mitrumizturīgos iepakojumos, tomēr, ja tas ir atvērts, materiālu nepieciešams uzglabāt sausā vietā. Minerālvatei samirkstot, to vairs nedrīkst izmantot siltumizolācijas darbu veikšanai – materiālam vispirms jāļauj pilnībā izžūt, un tikai tad to drīkst izmantot paredzētajiem nolūkiem.
Kokmateriālu uzglabāšana
Vairumu kokmateriālu ir iespējams uzglabāt arī āra apstākļos, ja vien tie tiek aizsargāti pret tiešiem saules stariem, lietu un zemes mitrumu. Jāņem vērā, ka mitrums var būt par iemeslu kokmateriālu zilēšanai, trupei un pelējumam. Kokmateriālus jāsakrauj kaudzē, starp tiem liekot līstes; ieteicams tos nofiksēt tā, lai tiem nebūtu iespējas izliekties vai savērpties. Šajā nolūkā lieti noderēs spriegojošā lente. Sakrautajiem kokmateriāliem jāatrodas virs zemes vismaz 15 centimetru augstumā. Ja tos plānots uzglabāt ilgāk, vēlams kokmateriālus pārsegt ar ūdensnecaurlaidīgu materiālu.
Tie kokmateriāli, ko paredzēts izmantot iekštelpu apdarē, jāuzglabā vēdināmā un sausā telpā ar vienmērīgu gaisa temperatūru. Protams, nav ieteicams tos novietot tieši uz grīdas, lai tie neuzņemtu mitrumu no seguma, piemēram, betona.
Saplākšņu uzglabāšana
Saplākšņi jāuzglabā nojumēs vai telpās ar labu gaisa cirkulāciju, kur tie būs pasargāti no lietus, sniega un tiešiem saules stariem. Šo materiālu ieteicams uzglabāt uz cieta un līdzena seguma grīdas, izmantojot vienāda augstuma paliktņus vai brusas. Pirmā saplākšņa augstumam no grīdas jābūt vismaz 15 centimetriem. Saplākšņa plātnes nedrīkst atstutēt pret sienu vai likt uz grīdas, radot spiedienu uz to malām.