abc.lv skaitļos

Lietotāji online110
Aktīvie uzņēmumi26736
Nozares raksti2320
Ekspertu atbildes3041
Kā paša spēkiem atjaunot mājokļa sienas? Skaidro eksperts : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā paša spēkiem atjaunot mājokļa sienas? Skaidro eksperts

Kā paša spēkiem atjaunot mājokļa sienas? Skaidro eksperts

Vai plāno saviem spēkiem atjaunot mājokļa sienas? Svarīgi atcerēties, ka gala rezultāts ir atkarīgs no tā, cik labi sienas sagatavosi apdares darbiem. Lai palīdzētu tev viegli un ātri sasniegt vēlamo rezultātu, par visiem sienu sagatavošanas posmiem stāsta un praktiskos padomos dalās “Kesko Senukai Latvia” kategorijas vadītājs Andris Tēraudkalns.

1. solis. Noņem veco krāsas vai tapešu slāni un notīri virsmu

Gandrīz nevienai virsmai nevar uzreiz mesties virsū ar krāsu un otu vai tapetēm, ja vien tā nav jauna, tīra virsma bez putekļiem. Tāpēc vispirms siena rūpīgi jānotīra. Kā noņemt veco sienas pārklājumu – tas atkarīgs no pārklājuma veida.

Kā noņemt veco krāsu? Iepriekš krāsotas virsmas vēlams noslīpēt ar mitrumizturīgu smilšpapīru un ūdeni, lai izvairītos no skrāpējumiem un putekļiem. Netīrumus no sienas var nomazgāt ar remdenu ūdeni un ziepēm, bet stipri netīras vietas – ar tam paredzētu mazgāšanas līdzekli, pēc tam rūpīgi noskalojot ar tīru ūdeni. Ja siena iepriekš krāsota ar glancētu krāsu, to var padarīt raupjāku ar smilšpapīru – tas uzlabos jaunā pārklājuma saķeri.

Kā noņemt vecās tapetes? Arī no vecajām tapetēm ieteicams atbrīvoties – tas ļaus izvairīties no nepatīkamas situācijas, kad, krāsojot sienu vai pārlīmējot jaunas tapetes, kļūst redzams veco tapešu reljefs vai arī jaunās tapetes nepielīp, kā nākas, nepiemērotas pamatnes dēļ. Lai noņemtu vecās tapetes, tās jāsamitrina ar ziepjūdeni, ko var viegli izsmidzināt ar telpaugu aprasināšanai paredzētu pudeli. Jo ilgāk vecās tapetes atradīsies mitrumā, jo vieglāk tās būs noņemt. Parasti pietiek ar apmēram 10–15 minūtēm. Ja ūdens labi neiesūcas, pastāv risks virsmu saskrāpēt.

Banner 280x280

Tapetes ir viegli noņemt, izmantojot cietu lāpstiņu, slīpmašīnu, vienkāršu vai speciālu tapešu skrāpi. Visvienkāršāk darbu sākt tur, kur tapetes nolobās un veidojas tādas kā “tulznas”. Tapetes un vecā līmes kārta jānoņem pilnībā, līdz atsegta cieta ģipša, špakteles vai betona pamatne. Ja vecās tapetes turas stingri, ir gludas un netraucē jaunajam sienas segumam, tās var atstāt uz sienas. Taču arī šajā gadījumā ir jānokasa nolobījušies tapešu fragmenti.

2. solis. Nolīdzini un noslīpē virsmu

Pēc vecā sienas seguma noņemšanas visus nelīdzenumus, skrāpējumus, caurumus, atveres un plaisas ieteicams aizpildīt ar špakteli, lai siena būtu gluda, visi bojājumi un defekti maskēti. Visērtāk ir izmantot īpašu instrumentu – špakteļlāpstiņu. Ieteicams izvēlēties tikai kvalitatīvas špakteles un vienmēr labāk tādas, kas ir izturīgas pret mitrumu. Izžuvušā špaktele vēlāk vienmērīgi jānoslīpē.

3. solis. Nogruntē virsmu

Jau tīras un sausas sienas, gruntē ar vienu līdz divām gruntskrāsas kārtām. Tas uzlabos jaunā pārklājuma saķeri ar virsmu, izlīdzinās uzsūkšanas spēju un nostiprinās pamatni. Kādu grunti izvēlēties, to nosaka sienas struktūra un stāvoklis pirms gruntēšanas darbiem. Piemēram, viena veida gruntējums ir paredzēts iepriekš nekrāsotām apmetuma, betona vai ķieģeļu virsmām, pavisam cits – kokšķiedras un kokskaidu plātnēm.

Izvēloties grunti, ir ļoti svarīgi izvēlēties tava mājokļa sienām piemērotāko risinājumu. Tāpēc vienmēr ieteicams konsultēties ar profesionāļiem fiziskajos veikalos, bet e-veikalā rūpīgi izlasīt preču aprakstus.

Grunti visērtāk uzklāt ar otu vai rullīti. Gruntētai virsmai jāļauj kārtīgi nožūt, pēc tam tā viegli jānoslīpē ar smalkgraudainu smilšpapīru un jānoslauka putekļi.

Ja sienu gruntē pirms tapsēšanas, vislabāk to noklāt ar krāsainu grunti, izvēloties krāsu, kas ir tuva izvēlēto tapešu krāsai. Ja kaut kur starp tapešu loksnēm paliks nelielas atstarpes, pamatnes krāsa neizcelsies, kā tas notiktu, ja siena zem tapetēm būtu balta. Tas pats padoms jāņem vērā, ja grasies sienas krāsot spilgti sarkanā, dzeltenā vai oranžā krāsā. Šādā gadījumā gruntskrāsu ieteicams tonēt pēc iespējas tuvāk apdares krāsas tonim vai krāsot virsmu ar papildu krāsas kārtu.

4. Pārklāj sienu ar jauno segumu

Foto: Freepik.com/ freepik

Kad gruntējums nožuvis, var sākt krāsot vai tapsēt sienu.

Kā krāsot sienas? Pareizi sagatavota virsma jānokrāso ar vienu vai divām izvēlētās krāsas kārtām. Lielus laukumus vislabāk krāsot ar smidzinātāju vai rullīti, bet mazākus – ar otu. Pirms lietošanas krāsa labi jāsamaisa. Ja tā ir tonēta dažādos traukos, pirms lietošanas tos ieteicams sajaukt vienā traukā. Krāsojot pirmo reizi, krāsai var pievienot līdz 10% ūdens, bet gala kārtu labāk krāsot ar neatšķaidītu krāsu. Iepriekšējai kārtai pirms nākamās krāsošanas jābūt pilnībā nožuvušai.

Lielas virsmas jākrāso uzreiz viscaur, nebūtu ieteicams nokrāsot pusi sienas, bet otru pusi krāsot pēc ilgāka pārtraukuma. Krāsu vēlams uzklāt bagātīgi, lai krāsotā virsma ilgāk saglabātos mitra un to būtu vieglāk izlīdzināt. Uzklātā krāsa jāizlīdzina ar rullīti, virzot to uz augšu un uz leju, lai katra krāsas triepiena pēdējā kustība ar rullīti pa visu sienu tiktu veikta vienā virzienā.

Krāsošanas darbiem ļoti svarīga ir arī gaisa temperatūra un mitrums. Ideāli tie ir aptuveni + 18 grādi un aptuveni 65 % relatīvais mitrums. Augstākas vai zemākas temperatūras vai caurvēja rezultātā vājākas kvalitātes krāsām var izveidoties plēve, kas sacietēs tikai pēc trim četrām nedēļām.

Kā līmēt tapetes? Tapešu līmēšanas metode ir atkarīga no tapešu veida. Līmējot papīra tapetes, ar otu vai rullīti uzklāj kreisajā pusē līmi un atstājiet apmēram uz 10 minūtēm, līdz tapetes kļūst mīkstas. Ieteicams sākt līmes uzklāšanu no loksnes vidus uz malām – tādējādi ar līmi ne tikai vienmērīgi noklāsi visu laukumu, bet arī izvairīsies no stūru uzliekšanās. Tāpat ir ļoti svarīgi pareizi noklāt ar līmi tapešu malas – tas palīdzēs samazināt redzamās tapešu šuves.

Ja izvēlies neaustas vinila tapetes, tām būs nepieciešama īpaša līme, kas jāklāj nevis uz tapetēm, bet tieši uz sienas. Šādas tapetes lieliski noslēpj sienu nelīdzenumus un plaisas.

Lai vienmērīgi pielīmētu pirmo tapešu loksni, vispirms uz sienas jānovelk vertikāla līnija. Loksnes augšmala jāizlīdzina pret griestiem un visā garumā jāatstāj dažu centimetru maliņa, kurai tiks uzklāta nākamā loksne. Kad loksne pielīmēta, tā ar lāpstiņu vai speciālu gumijas rullīti jāizlīdzina virzienā no vidus uz malām, lai atbrīvotos no gaisa spraugām vai pūslīšiem. Pārliecinies, ka uz tapetēm nepaliek līmes paliekas no savienojuma vietām. Kamēr tapetes žūst, telpa kārtīgi jāvēdina, taču svarīgi, lai tajā nebūtu caurvēja.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

2024. gada 17. decembra sēdē Ministru kabinets apstiprināja jaunu Eiropas Savienības fondu atbalsta programmu, kuras ietvaros varēs uzlabot energoefektivitāti daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās, kā arī sekmēt energoservisa kompāniju jeb ESKO tirgus attīstību Latvijā.

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Celtniecības un remonta darbi":