Kā pasargāt dārzu no skudrām?
Skudras vienmēr ir pārsteigušas ar savu čaklumu un nebeidzamo darba sparu. Tās lieliski spēj atbrīvot dārzu no dažādiem augu kaitēkļiem, taču diemžēl nereti cīnīties nākas ar viņām pašām. Dārzu saimniekiem ļoti labi ir pazīstams skudru radītais posts – tās var masveidā iznīcināt stādus, ziedus, sēklas un augļus. Tāpēc, ja dārza teritorijā ir parādījušās skudras, no tām jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk un efektīvāk, jo šie kukaiņi vairojas milzīgā ātrumā.
Kādu kaitējumu dārzam nodara skudras?
Pārsteidzoši, taču skudras var būt arī ļoti noderīgas. Viena skudru pūžna iemītnieki gada laikā spēj iznīcināt līdz pat 20 miljoniem citu dārza kaitēkļu. Taču, ja pamani, ka skudru skaits būtiski pieaug, zini – tava raža ir apdraudēta.
Skudras līdz ar saldo, sulīgo augu atliekām izplata nezāļu sēklas. Tas ir viens no cēloņiem, kas izskaidro straujo nezāļu vairošanos dārza teritorijā.
Viens no nopietnākajiem skudru radītiem dārza apdraudējumiem – laputu izplatīšana. Skudrām garšo laputu izdalītais saldais šķidrums, ko tie lielā daudzumā uzņēmuši no augiem. Tāpēc šos dārzaugu ienaidniekus atšķirībā no citiem kaitēkļiem skudras neaiztiek un pat rūpīgi aizsargā, pārnēsājot tos no vienas vietas uz citu. Laputis negatīvi ietekmē kultūraugu veselību. Izsūcot no augu dzinumiem sulu, kā arī pārnēsājot dažādas slimības un vīrusus, kas inficē augus, rezultātā var rasties diezgan lieli ražas zaudējumi. Laputis ir viens no bīstamākajiem dārza kaitēkļiem, tāpēc, iznīcinot skudras, var izvairīties arī no laputa radītā posta.
Efektīvas tautas metodes cīņā ar dārza kaitēkļiem
Ķīmisku līdzekļu izmantošana kaitēkļu iznīcināšanai dārzkopjiem ne vienmēr iet pie sirds. Apstrādājot augus ar ķīmikālijām, tie var uzsūkt dažādas indīgas vielas, tāpēc daudzi cīņā ar kukaiņiem dod priekšroku tautas metodēm.
Ziepjūdens
Vienkāršākais un nekaitīgākais dārza augu aizsardzības līdzeklis ir ziepjūdens. Tas palīdzēs atbrīvoties no laputa – galvenā skudru barības vielu avota.
Lai to pagatavotu, nepieciešams izšķīdināt 0,1 litru šķidro ziepju 10 litros ūdens. Pēc tam ar ziepjūdeni jāapsmidzina bojātie augi. Kad šķīdums nožūst, tas pārvēršas par plēves kārtiņu, kas apņem laputi, pārtraucot tam skābekļa padevi un nonāvējot to. Jāatceras, ka augu lapas jāapstrādā no abām pusēm, jo laputis biežāk mitinās zem lapām.
Sīpolu vai ķiploku uzlējums
Dārza kaitēkļiem nepatīk ass aromāts, tāpēc efektīvs līdzeklis cīņā pret tiem ir sīpolu vai ķiploku uzlējums. Šķīdumu pagatavo, ieberot traukā vai burkā iepriekš sasmalcinātu sīpolu vai ķiploku, ko aplej ar ūdeni. Trauks kārtīgi jāaiztaisa ar vāku. Pēc septiņām līdz desmit dienām līdzeklis pret kaitēkļiem būs gatavs, taču tas pirms augu apstrādes jāatšķaida ar ūdeni vienādās proporcijās. Ar pagatavoto uzlējumu apsmidzina visus augus, tādējādi aizbaidot laputi un citus nevēlamus dārza "viesus".
Līme pret kukaiņiem
Vēl viens efektīvs līdzeklis pret parazītiem ir speciālā līme. Koku un krūmu stumbri jāaptin ar plēvi un uz tās jāuzklāj līmes šķīdums. Skudras, cenšoties pārvietot laputi uz jaunu vietu, pielips pie plēves un ies bojā.
Alumīnija folija
Tāpat cīņā ar skudrām var palīdzēt alumīnija folija. Ar to jāaptin koku stumbri, folijas malas uzlokot uz augšu. Skudras nav tik lokanas, tāpēc tās nespēs tikt pāri asajām folijas malām.
Citrusaugļu mizas uzlējums
Aizbaidīt kukaiņus, nenodarot kaitējumu augiem, var, pagatavojot citrusaugļu mizas uzlējumu, kam ir ļoti spēcīgs aromāts. Tāpat derēs arī strutenes uzlējums, ko var pagatavot, auga ziedus pāris dienas izmērcējot ūdenī.
Amonjaka šķīdums
Cīņā ar kaitēkļiem nereti izmanto amonjaka šķīdumu, ar kuru aplej skudru pūžņus. Pagatavošana: 10 litros verdoša ūdens izšķīdina vienu ēdamkaroti amonjaka un pievieno divas līdz četras ēdamkarotes cukura. Pēc pusstundas, kad šķīdums iegūs viendabīgu konsistenci, ar to varēs apsmidzināt augus. Šāds līdzeklis vājās amonjaka koncentrācijas dēļ augiem nenodarīs nekādu kaitējumu, taču kukaiņi gan ies bojā.
Borskābe
Borskābe ir iedarbīgs un ļoti efektīvs līdzeklis cīņā pret skudrām un citiem kaitēkļiem. Tas ir drošs gan augiem, gan dzīvniekiem. Borskābes pulveri sajauc vienādās proporcijās ar cukuru. Iegūto maisījumu izkaisa apkārt koku un krūmu stumbriem, uz skudru pūžņiem, kā arī ziedu un dārzeņu dobēm. Pēc kāda laika kukaiņi paši pametīs tava dārza teritoriju.
Dārza aizsardzība pret kaitēkļiem ir ilgstošs un darbietilpīgs process, tāpēc parazītu parādīšanos vienkāršāk ir novērst laikus, periodiski veicot profilakses pasākumus dārzaugu aizsardzībai ar saudzīgām, bet vienlaikus efektīvām tautas metodēm.