Kā pasargāt māju no grauzējiem?
Lai arī gaisā jaušams pavasaris, gaisa temperatūra ārā vēl arvien ir zema. Kad temperatūra pazeminās, daudzi grauzēji – peles un žurkas – meklē siltu, mājīgu pajumti, kur turklāt pieejams arī ēdiens. Lai arī grauzēji ir izmēros nelieli, tie var radīt lielas problēmas. Kā žurkas, tā peles, patveroties mājokļu sienās, var viegli izgrauzties cauri tādiem materiāliem kā putuplasts, koks un rīģipsis.
Tāpat tie var sagrauzt vadus, palielinot ugunsgrēka risku, kā arī nodarīt postījumus ne tikai mājoklim, bet arī cilvēku veselībai. Ja žurkas iemitinājušās, piemēram, zem suņu būdas, tās var baroties arī no suņa bļodas; tas, savukārt, var būt par pamatu dažādu infekciju pārnešanai no dzīvnieka uz dzīvnieku un arī no dzīvnieka uz cilvēku.
Piekļuves punktu apzināšana un novēršana
Peles var izspraukties cauri niecīgām atverēm, kas izmēros ir mazākas par monētu, un žurkas spēj izlīst pa caurumiem, kas ir tikai nedaudz lielāki. Tas nozīmē, ka pat mazākās plaisas un spraugas mājas iekšpusē un ārpusē ir jāaizdara. Ir ļoti svarīgi novērst piekļuves punktus, aizpildot spraugas logu rāmjos, durvju stenderēs un sliekšņos, tāpat arī atveres pagrabā vai mājas pamatos, kā arī noblīvējot laika gaitā radušās ārējās plaisas mājas fasādē.
Būtu regulāri jāpārbauda un nepieciešamības gadījumā jāsalabo bojājumi vai spraugas jumtā, fasādē, apšuvumā un pamatos. Šajā nolūkā var izmantot putas, metāla sietu vai – vislabāk – metāla loksnes. Telpās grauzēji var iekļūt arī caur bojātām kanalizācijas caurulēm, pa vaļā atstātām durvīm vai logiem, tāpat arī lielām ventilācijas lūkām.
Iepakojuma pārbaudīšana
Apkārt valdošās pandēmijas dēļ arvien vairāk cilvēku paļaujas uz pārtikas, dažādu mājsaimniecības piederumu un citu preču pasūtīšanu un piegādi uz mājām. Kartona iepakojums var pievilināt grauzējus, kas meklē pārtiku un siltumu, un, lai cik nepatīkami tas izklausītos, nodrošināt tiem bezmaksas ieeju cilvēku mājokļos.
Ja iepakojumi tiek ilgstoši atstāti ārpusē, tie var piesaistīt peles un žurkas, kas viegli var izgrauzties cauri kartonam. Pirms ienest kastes mājā, noteikti būtu vērts pārbaudīt, vai iepakojumiem nav jebkādu bojājumu pazīmju.
Pārtikas uzglabāšana un atkritumu iznešana
Grauzēji regulāri meklē savu nākamo maltīti, tāpēc ir ieteicams pārtiku uzglabāt hermētiski noslēgtos traukos, regulāri izmest atkritumus un izmantot noslēgtu atkritumu tvertni, lai izsalkuši grauzēji nevarētu tiem piekļūt. Jāatceras, ka ēdiena smarža var pievilināt dzīvniekus; peles, žurkas un citus kaitēkļus pievilina arī pūstošas pārtikas un dzīvnieku atkritumu smaka.
Sausas, vēdinātas telpas
Jāatceras, ka, tāpat kā cilvēkiem, arī grauzējiem, lai izdzīvotu, ir nepieciešams ūdens. Jebkuru mitruma avotu likvidēšana, tostarp aizsērējušu notekcauruļu un kanalizācijas cauruļu attīrīšana, var palīdzēt samazināt grauzēju invāzijas risku. Tas galvenokārt attiecas uz bēniņiem un pagrabu.
Apkārtējās teritorijas uzturēšana kārtībā
Lai nevēlamie grauzēji neiekļūtu tavās mājās, noteikti veic regulāru pagalma un citas mājoklim piegulošās teritorijas uzturēšanu kārtībā. Tāpat būtu vēlams neatstāt būvgružus, zaru kaudzes, neglabāt malku vai celtniecības materiālus pārāk tuvu mājai, kur grauzēji varētu ierīkot slēpņus, vākt pārtikas uzkrājumus, audzināt mazuļus un netraucēti iziet apgaitā. Dārzā peles un žurkas mēdz uzturēties arī garā zālē, kurmju rakumos, nekoptos krūmājos, kā arī lapu un siena kaudzēs.
Ap māju var ierīkot vismaz pāris metru platu ar bruģi, akmeņiem vai betona plātnēm klātu joslu, jo tad grauzējiem nebūs, kur paslēpties. Peles un žurkas jutīsies apdraudētas, šķērsojot klaju vietu.