Kā pasargāt māju no plūdiem?
Gandrīz katru pavasari daudzviet Latvijā par aktuālu problēmu kļūst kūstošā sniega un ledus radītie pali upēs un to izraisītie plūdi. Iestājoties pavasarim, upēs veidojas kūstošā ledus sastrēgumi, kā rezultātā var applūst plašākas teritorijas, tai skaitā ēkas. Lai pasargātu savu īpašumu no plūdiem, pirmais, kas jāpaveic – jānoskaidro, vai konkrētais īpašums atrodas kādā no Latvijā noteiktajām plūdu apdraudētajām vietām.
Esi informēts
Jāmin, ka plūdus var izraisīt ne tikai palu ūdeņi, bet arī ilgstošas un spēcīgas lietusgāzes un vētras. Uzziņas par plūdu riska teritorijām iespējams atrast gan VARAM, gan Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapās. Plūdu draudu un plūdu riska kartēs var atrast informāciju par paliem (sniega kušanas un lietus plūdiem pavasarī) un jūras vējuzplūdiem. Tāpat jāseko LVĢMC prognozēm un izplatītajiem brīdinājumiem, kā arī savlaicīgi jāpiefiksē ārkārtas dienestu numurus.
Iespējamās vājās vietas mājā
Rūpīgi apseko ēkas iespējamās vājās vietas, lai noskaidrotu, kādi potenciāli uzlabojumi, remonta vai sagatavošanās darbi jāpaveic vispirms. Pārbaudi hidroizolāciju, identificē visas plaisas un spraugas, pa kurām varētu ieplūst ūdens, kā arī apseko logus un durvis. Ja nepieciešams, veic arī jumta pārbaudi (ja tiek prognozētas ilgstošas, spēcīgas lietavas).
Apdrošināšana
Ēku būvēšanu pie ūdenstilpēm regulē Aizsargjoslu likums, kurā ir noteiktas vides un dabas resursu aizsardzības aizsargjoslas. Ja grasies iegādāties īpašumu, atceries, ka tik un tā ļoti uzmanīgi jāizvērtē arī plūdu risks tajā. Jo lielāks ir mājās applūšanas risks, jo augstākas būs apdrošināšanas izmaksas, tāpēc ir vērts saņemt cenu piedāvājumus no dažādiem apdrošinātājiem. Ņem vērā, ka, lai plūdu kaitējumu atzītu par apdrošināmu, apdrošināšanas kompānijas ievēro noteiktus kritērijus. Pastāv neskaitāmi noteikumi, kādos gadījumos apdrošinātāji plūdu radīto seku zaudējumus nesedz.
Aizsardzības līdzekļi
Kad plūdi jau gandrīz sasnieguši māju, aizsardzībai tradicionāli tiek izmantoti smilšu maisi un plastikāta plēves, taču tie ir galēji līdzekļi; smilšu maisi ir lieliski piemēroti ārkārtas situācijām, un tos vajadzētu turēt pie rokas augsta plūdu riska gadījumos.
Lai laicīgi sagatavotu īpašumu applūšanas riskam, ap māju var izveidot pastāvīgus ūdensnecaurlaidīgus šķēršļus un barjeras, kas neļaus ēkā iekļūt ūdenim. Ja zem mājas ir pagrabs, jebkurā gadījumā ir jāveic pilnīga tā hidroizolācija, kas palīdzēs atturēt ūdeni no iekļūšanas tajā.
Pie ūdensizturīgām barjerām pieskaitāmi arī sienu hermētiķi, ūdensizturīgas grīdlīstes, mitrumizturīgas membrānas, kā arī daudz kas cits, kas nodrošinās zināmu aizsardzību tavām mājām, paaugstinoties ūdens līmenim.
Nepieciešamības gadījumā – evakuācija
Jāizvērtē apdraudējumi saimniecībai – mantas no pagrabtelpām un zemākajiem stāviem laicīgi jāpārvieto uz augšējiem stāviem, jānostiprina pagalmos un māju tuvumā esošie priekšmeti. Jāpalīdz cilvēkiem gados evakuēties, kā arī jāpadomā par savu mājdzīvnieku un mājlopu evakuāciju. Ja ir apdraudēta dzīvība un pašu spēkiem nav iespējams evakuēties, tad jāzvana Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam.