Kā paslēpt sienas nelīdzenumus: 5 efektīvi apdares veidi
Lai sienas virsma nepaliktu nelīdzena, viena no vispopulārākajām metodēm ir tās špaktelēšana, jo tādējādi tiek garantēts, ka neveidosies uzslāņojumi vai citi vizuāli defekti gadījumā, ja ir paredzēta krāsošana vai dizaina tapešu līmēšana. Ja sienas ir nelīdzenas, pastāv vairāki varianti, kā šo situāciju labot: lai vizuāli noslēptu defektus, var uzstādīt sienu paneļus, izlīdzināt sienas ar ģipškartona plāksnēm, kā arī ar dažādu tepes maisījumu palīdzību apmest sienas.
Špakteļmasa
Foto: Grant Hutchinson/flickr.com; autors: sienas_spaktelesana
Lai izlīdzinātu sienas, aizpildītu dažādas plaisas, caurumus un ieplakas, kā arī aizpildītu ģipškartona šuves, var izmantot špakteļmasu. Špaktele ir smalkgraudaina masa, kas pielietojama sausās vai mitrās telpās, arī āra darbos virsmas izlīdzināšanai. Strādājot ar gatavo špakteļmasu, virsmu nav nepieciešams gruntēt. Pēc špaktelēšanas sienas noslīpē. Šādi sienas apstrādā pirms tapešu līmēšanas vai krāsošanas.
Ģipškartons
Foto: Hexo Construtora e Incorporadora/flickr.com; autors: gipskartona_loksnes
Ģipškartona loksnes ir universāls un visai populārs iekštelpu sienu apdares materiāls. Izmantojot ģipškartonu, var radīt dažādas dizaina kompozīcijas, iestrādājot tajā arī apgaismes elementus. Šāda veida apdare noslēps sienas nelīdzenumus, kā arī dažādas caurules, elektroinstalācijas un citas nepilnības. Ģipškartons turklāt ir elpojošs materiāls, kas neietekmē dabisko mikroklimatu telpās; tas nesatur cilvēka veselībai kaitīgas sastāvdaļas; tam ir skaņas izolējošas īpašības un ideāli līdzena virsma; viegli montējams.
Dekoratīvais apmetums
Foto: Mary Coleman/flickr.com; autors: dekorativais_sienas_apmetums
Dekoratīvais apmetums ir elastīgs un universāls materiāls. Dažas no svarīgākajām tā priekšrocībām ir bezšuvju uzklāšana, kā arī ugunsizturība un ekoloģiskums; tā sastāvā ir cements un smiltis. Ar dekoratīvā apmetuma palīdzību var ne tikai aizpildīt plaisas, atbrīvoties no nevēlamiem izciļņiem un līdzināt sienas pirms krāsošanas vai tapešu līmēšanas, – apmetums, tam pievienojot krāsvielas, var kļūt par iekštelpas sienu dekoru.
Sienas paneļi
Foto: Elijah Porter/flickr.com; autors: dekorativie_sienas_paneli
Viens no pēdējos gados populārākajiem materiāliem ir sienas paneļi, kas ir ātrs un praktisks sienu apdares veids iekštelpās, turklāt ar to palīdzību telpā iespējams radīt atšķirīgu noskaņu, izvēloties dažādus pārklājumus. Paneļi ir mitrumizturīgi, viegli kopjami, tie pieejami koka, akmens un citas tekstūru imitācijā. Tāpat jāmin, ka sienas paneļu uzstādīšana – gan mīksto, gan cieto – noslēps dažādus sienas defektus, piemēram, mikroplaisas vai negludumus. Liela daļa sienas paneļu neuzkrāj putekļus un tos iespējams mazgāt.
Tapetes
Foto: Spoonflower/flickr.com; autors: tapetes_virtuve
Arī mūsdienīgas tapetes spēj līdzēt situācijās, kad nepieciešams nomaskēt uz sienām esošus defektus. Piemēram, flizelīna tapetēm ir visas papīra priekšrocības – materiāls ir videi draudzīgs, kā arī gaisu un tvaiku caurlaidīgs. Tās mitrumā nedeformējas un neuzbriest, ir izturīgākas pret nodilumu nekā papīrs, kā arī pacieš temperatūras maiņas. Flizelīna tapetes teicami nosedz dažādus sienas defektus, tās droši var klāt uz koka, ģipškartona, plastmasas, apmetuma un citiem materiāliem. Līdzīgas funkcijas pilda arī biezākas reljefa vinila un zīda tapetes, kas lieliski slēpj sienu defektus un nelīdzenumus.