Kā pielāgot mājokli cilvēkam ar ierobežotām pārvietošanās spējām?
Lai arī varētu šķist, ka invaliditāte ir kaut kas tāds, kas piemeklē kādu citu, patiesībā tā var rasties jebkurai personai jebkurā brīdī – arī tāda dabiska procesa kā novecošanās rezultātā. Dzīvesveida maiņa nozīmē, ka ierobežotām pārvietošanās iespējām ir attiecīgi jāpielāgo arī savas mājas. Tas ietver gan durvju ailu un eju paplašināšanu, gaismas slēdžu un durvju rokturu pārvietošanu ērtā augstumā, gan rampu vai kāpņu pacēlāja uzstādīšanu, un nodrošināšanu, ka ārējām piekļuves vietām, piemēram, ceļiem, ir stingra, līdzena virsma.
Dažādas izmaiņas dzīvesvietā nepieciešams veikt, cilvēkam novecojot, vai arī gadījumā, ja kādam ģimenes loceklim ir invaliditāte.
Guļamistaba
Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā padarīt guļamistabu daudz ērtāku un pieejamāku, ir vajadzībām atbilstošas guļamvietas izvēle. Tā var būt stingrāka matrača izvēle gadījumā, ja ciet no locītavu vai kustību problēmām, vai pat pavisam jaunas gultas iegāde. Nepieciešamības gadījumā, ja guļamistabā tiek pavadīta lielākā dienas daļa, vajadzētu padomāt par elektroniski regulējamu gultu, lai tajā būtu ērti gan sēdēt un lasīt, gan skatīties televizoru.
Skapis
Jāpadomā arī par to, kā cilvēks ar ierobežotām pārvietošanās iespējām varēs piekļūt savām drēbēm. Var uzstādīt regulējamus skapja stieņus vai arī ierīkot stiepļu atvilktnes vai tādas, kas izgatavotas no stipras, caurspīdīgas plastmasas, lai būtu gan vieglāk redzēt, kas tajās atrodas, gan arī viegli piekļūt.
Vannas istaba
Lai arī mazgāšanās dušā vai vannā šķiet pašsaprotama un ierasta, cilvēkam ar ierobežotām pārvietošanās spējām tā, visdrīzāk, sagādās grūtības, ja vannas istaba nebūs atbilstoši pielāgota. Veicot pielāgošanu, ir jāņem vērā dažādi apsvērumi, piemēram, tualetes poda, vannas, dušas un izlietnes izmērs un forma, kā arī ūdens krānu augstums un veids.
Pats galvenais, pielāgojot vannas istabu, ir padarīt to pēc iespējas ērtāku un pieejamāku. Vannas istabas durvis nepieciešamības gadījumā jāmaina un jāpaplašina aila, īpaši, ja ir nepieciešama piekļuve ratiņkrēslam. Lai būtu vieglāk nomazgāties, ieteicams arī sienām piestiprināt satveršanas stieņus, ar kuru palīdzību pārvietoties vannas istabā, kā arī sēdekli. Vannas istabai un tualetei, ja iespējams, vajadzētu atrasties pirmajā stāvā.
Virtuve
Ja tā nav atvērtā plānojuma virtuve un platība to pieļauj, būt vērts padomāt par kādas citas istabas un virtuves pārveidošanu par vienu lielu, atvērtu telpu, kas ļautu vieglāk tajā pārvietoties, arī atrodoties ratiņkrēslā. Jāpielāgo virtuves darbstaciju, plauktu un virsmu augstumu, kā arī jāatstāj vieta zem izlietnes un plīts virsmas ērtākai piekļūšanai.
Ieeja
Jāapsver rampas uzstādīšana pie ārdurvīm, kurā var ievietot ratiņkrēslu. Plānojot uzbrauktuvi, galvenie apsvērumi ir veidot to pietiekami platu ratiņkrēslam, kā arī margas, lai būtu vieglāk pārvietoties.
Kāpnes ir nopietns izaicinājums jebkurā mājā. To izmantošana cilvēkam ar ierobežotām pārvietošanās iespējām var sagādāt nopietnas problēmas. Viens no risinājumiem būtu vertikālas platformas pacēlāja uzstādīšana pie visām kāpnēm mājās vai galvenās ieejas.