Kā rīkoties, ja appludināts dzīvoklis?
Saskārties ar tādu problēmu kā dzīvokļa appludināšanu var ikviens, kurš dzīvo daudzdzīvokļu ēkā. Ieraugot applūdes sekas – bojātus griestus, tapetes, grīdu, mēbeles, reti kurš spēj saglabāt mieru, jo viss ieguldītais darbs mājokļa iekārtojumā ir vējā un nāksies veikt neplānotus remontdarbus. Šādās situācijās ir svarīgi rīkoties pēc iespējas ātrāk, lai paglābtu savu mājokli un sadzīves lietas no vēl nopietnākiem bojājumiem.
Apstākļi, kuru dēļ radusies applūde, var būt visdažādākie. Visbiežāk pie vainas ir augšējo stāvu kaimiņi, kas aizmirsuši aizgriezt krānu vai sen nav mainījuši santehniku. Tāpat applūdi var izraisīt cauruļvadu bojājumi un aizdambējumi.
Rīcības plāns
1. Vispirms ir jāparūpējas par drošību mājoklī un jāatslēdz elektrības padeve, lai novērstu īssavienojumu.
2. Tad jāsazinās ar mājas pārvaldnieku un jāizsauc avārijas dienests, jānoskaidro applūdes cēlonis.
3. Kamēr avārijas brigāde ir ceļā, nepieciešams nofotografēt vai nofilmēt radušos situāciju un bojājumus, lai varētu pieprasīt kompensāciju no applūdes vaininieka.
4. Jācenšas izglābt visas vērtīgās mantas – elektroierīces, mēbeles, paklājus un citas lietas, kas atrodas appludinātajā telpā. Lai izvairītos no nopietniem grīdas bojājumiem, tās jānoklāj ar lupatām un ūdens tecēšanas vietās jānovieto ietilpīgi spaiņi.
5. Ja mājoklis iepriekš ticis apdrošināts pret sadzīves avārijas riskiem, pēc iespējas ātrāk jāsazinās ar apdrošināšanas kompāniju. Jāatceras, ka bojājumu likvidēšanu nevajadzētu uzsākt, kamēr nav ieradies apdrošināšanas speciālists un novērtējis situāciju.
Uzkopšanas darbi
Ņem vērā – remontdarbus nedrīkst veikt, kamēr telpas nav pilnībā izžāvētas – tas var aizņemt pat vairākas nedēļas.
Veicot uzkopšanas darbus pēc applūdes, nepietiek tikai ar liekā ūdens likvidēšanu no grīdām un mēbeļu virsmām. Būtiski ir kārtīgi un pareizi izžāvēt telpas, lai novērstu sēnītes un pelējuma veidošanās risku. Telpās jānodrošina laba ventilācija un vēdināšana – jāatver visi logi un durvis.
Ja mājoklī ir mēbeles no koka, kā arī koka logi vai grīdas, tad telpas ilgi vēdināt nav ieteicams, jo kokmateriāls žūstot var deformēties.
Nopietnākos applūdes gadījumos koka grīdas segumu var nākties demontēt un kārtīgi žāvēt. Taču dažkārt pietiek vien noņemt grīdas cokolus vai dažus lamināta, parketa dēļus, lai nodrošinātu gaisa plūsmu zem koka grīdas seguma un atbrīvotos no liekā mitruma.
Vēl viena iespēja, kā ātri un efektīvi izžāvēt telpas ir speciālie gaisa sausinātāji, ko var iznomāt. Izmantojot šādu ierīci, jāatceras, ka durvīm un logiem jābūt aizvērtiem. Nelielās telpās var izmantot ventilatoru, gaisa kondicionieri vai sildītāju.
Kad appludinātā telpa izžāvēta, rūpīgi jāizpēta visas virsmas mājoklī. Ieraugot kaut mazākās pelējuma un sēnītes pazīmes, jārīkojas nekavējoties un jāapstrādā virsmas ar speciāliem pretsēnīšu un dezinfekcijas līdzekļiem. Kaitīgie mikroorganismi ir spējīgi vairoties milzīgā ātrumā, bet, kā zināms, pelējums var nodarīt ne tikai lielu kaitējumu interjeram, bet arī cilvēku veselībai.