Kā sagatavot siltumnīcu ziemai?
Rudenī, kad raža jau novākta, ir pienācis laiks parūpēties arī par savu siltumnīcu un sagatavot to ziemai. Ņemot vērā, ka vieni no pirmajiem dārza darbiem pavasarī ir darāmi siltumnīcā, lai tā veiksmīgi sagaidītu jauno sezonu, siltumnīcai ir jāatpūšas un jāuzkrāj spēkus nākamajai sezonai.
Veco augu izvākšana
Pirmā lieta, kas siltumnīcā jāpaveic pēc vasaras, ir veco augu izvākšana, kad tie ir beiguši ražot. Vairāki siltumnīcu augļi un dārzeņi, piemēram, tomāti, ir pakļauti dažādām slimībām, tāpēc laicīga atbrīvošanās no tiem var būtiski samazināt iespēju, ka tie būs par iemeslu kam tādam, kas var nelabvēlīgi ietekmēt nākamās sezonas augus siltumnīcā.
Līdztekus augiem, no siltumnīcas ir jāiznes arī visi podi, šķīvji, auklas, darba instrumenti un citi priekšmeti, kad tie vairs netiek izmantoti, tie kārtīgi jānoberž, jāizmazgā un, protams, jādezinficē. Var izmantot gan zilos graudiņus, gan ūdeņraža pārskābi – pastāv dažādas dezinfekcijas metodes, tāpēc par piemērotāko jautā dārzniecības veikala darbiniekam.
Ņem vērā, ka auklas nākamajā sezonā izmantot nedrīkst, jo tajās var būt sakrājušies slimību izraisītāji. Sintētiskās auklas var izmazgāt veļasmašīnā, – tad tās drīkstēs lietot atkal.
Tīrīšana
Kad siltumnīca ir iztukšota, tā kārtīgi jāizslauka un jāatbrīvojas no visiem gružiem. Siltumnīcas tīrīšanas darbiem izvēlies skaidru, sausu laiku. Tev būs nepieciešams spainis silta ūdens, dezinfekcijas līdzeklis, sūklis un kāds instruments, lai iztīrītu netīrumus no plaisām siltumnīcas rāmī. Kad visas spraugas ir iztīrītas, noslauki un nomazgā visus netīrumus arī no rāmja un seguma (stikla, plēves vai cita materiāla).
Nomazgā siltumnīcas sienas gan no iekšpuses, gan no ārpuses. Ja jumts kļuvis zaļgans, tas nozīmē, ka pie vainas ir aļģes – tās samazina siltumnīcas seguma gaismas caurlaidību tāpat kā putekļi, putekšņi un citi netīrumi, kas uz tā sakrājušies. Pēc dezinfekcijas siltumnīcu dažas dienas nepieciešams vēdināt, lai tā vienmērīgi izžūtu.
Vismaz reizi pāris gados būtu jānomaina arī komposts un jāaizstāj tas ar svaigu augsni un kompostu, lai izvairītos no nevēlamu kaitēkļu un slimību, kas tajā var mitināties, ieperināšanās. Tomātu lakstus met komposta kaudzē, tikai šim kompostam nevajadzētu atgriezties tomātu siltumnīcā.
Konstrukcijas novērtēšana
Tīrīšanas darbu laikā, iespējams, pamanīsi vietas siltumnīcas karkasā, kas jānostiprina vai jāaizstāj; šīs nepilnības ieteicams novērst, pirms sākas jaunā sezona.
Ja siltumnīcas konstrukcija ir veidota no koka, to laiku pa laikam ir jāatjauno. Lai ilgāk kalpotu, koku var apstrādāt ar lineļļu, kas atgrūdīs mitrumu un nepieļaus koksnes bojāšanos. Pēc tam konstrukciju var apsmērēt ar vara sulfātu, kas novērsīs sēnītes iemešanos tajā. Šo procesu būtu vēlams atkārtot vismaz reizi divos trijos gados.