abc.lv skaitļos

Lietotāji online71
Aktīvie uzņēmumi26433
Nozares raksti2310
Ekspertu atbildes3041
Kā samazināt sāli minerālos būvmateriālos? Stāsta eksperts : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kā samazināt sāli minerālos būvmateriālos? Stāsta eksperts

Kā samazināt sāli minerālos būvmateriālos? Stāsta eksperts
Foto: Sāls raisīti bojājumi vēsturiskā mūra fasādē; attēls no SIA Remmers Baltica albuma

Avots: Žurnāls "Būvinženieris", 2022. gada aprīlis, Nr. 85

www.buvinzenierusavieniba.lv
https://www.facebook.com/BuvinzenierisLBS

Žurnālu "Būvinženieris" var abonēt www.buvinzenierusavieniba.lv, rakstot e-pastu buvinzenieris@blbs.lv, www.abone.lv, savukārt iegādāties žurnālu var Preses servisa tirdzniecības vietās!

Raksta autors: Raivis Karitons, SIA "Remmers Baltica" tirdzniecības speciālists

Banner 280x280 Banner 280x280

Ikvienam speciālistam ir pazīstams baltais aplikums, kas veidojas uz vecu ēku mitrā mūra un izraisa apmetuma vai akmens plaisāšanu vai atlupšanu.

Ūdens un tajā izšķīdušo vielu iekļūšana būvmateriālu porās visbiežāk kļūst par galveno cēloni materiālu dēdēšanai. Ūdens klātbūtne izraisa daudzus sarežģītus ķīmiskos un fizikālos procesus, kas var veicināt materiālu koroziju un dēdēšanu. Ja nebūtu mitruma, kaitējums, ko izraisa, piemēram, sals vai bioloģiskā un ķīmiskā korozija, nekad nesasniegtu tādus apmērus. Kaitīgi sāļi un mitrums kombinācijā ar mehānisko slodzi un/vai ķīmisko iedarbību rada porainu būvmateriālu bojājumus.

Lai ilgtermiņā sekmīgi aizsargātu ar sāli piesārņotas ēkas, jāaizkavē mitruma iekļūšana ēku konstrukcijās un aktīvi jāveic dažādi pasākumi, lai samazinātu tajās esošo kaitīgo sāļu daudzumu.

Pret sāli ar kompresēm

Foto: Mitrā komprese; attēls no uzņēmuma albuma

Līdzās mehāniskām metodēm, kas no pieminekļu aizsardzības viedokļa bieži vien ir nepieņemamas (tās ietver ar sāli piesūkušos būvmateriālu kārtu noņemšanu), un mazāk lietotām ķīmiskajām metodēm kā efektīvu līdzekli cīņai ar sāļu nogulsnējumiem izmanto atsāļojošas kompreses. Atsāļošana ietver ievērojamu sāls satura samazināšanu porainos būvmateriālos. Atsāļošana ar kompresēm ir konservācijas darbos jau sen izmantota metode, turklāt ar vērā ņemamiem panākumiem. Mitras kompreses uzlikšana uz būvmateriāla virsmas ļauj sāļus sadalīt sastāvdaļās – anjonos un katjonos.

Pēc tam aktivizē divus procesus:

  • tiek sākta sāļu difūzijas kustība no substrāta kompresē;
  • mitruma iztvaikošanas zona pamatnē tiek novirzīta tālāk uz āru kompreses virzienā.

Abos gadījumos ūdenī izšķīdinātos sāļus transportē no sienas materiāla kompresē, tādējādi tie uzkrājas jaunajā iztvaikošanas zonā, kas tagad atrodas kompresē, nevis sienas šķērsgriezumā.

Foto: Sāls noņemšana; attēls no uzņēmuma albuma

Kompresēm nav nekādas saistības ar ķieģeļu mūra dekoratīvo apdari un aizsardzību, to izmantošana ir tikai īslaicīga, nesagraujoša un atgriezeniska. Daudzus gadus dažādos objektos, izmantojot atsāļojošās kompreses, tās ir apliecinājušas savu absorbcijas spēju un efektivitāti cīņā ar kaitīgajiem sāļiem un ir pamatoti uzskatāmas par optimālu atsāļošanas līdzekli. Svarīga nozīme šeit ir kvarca smilšu aizstāšanai ar vieglu pildvielu, kam piemīt liela uzsūkšanas spēja.

Arhitektūras pieminekļu uzturēšanā un restaurācijā pieļautās kļūdas ātri vien var kļūt par iemeslu vērtīga kultūras mantojuma neatgriezeniskai zaudēšanai, tādēļ līdzās jaunu vēsturiskā mantojuma saglabāšanas iespēju pastāvīgiem meklējumiem ar lielu atbildību jārisina arī tehniskie uzdevumi un rūpīgi jāizvēlas materiāli, rēķinoties arī ar dažādām pieminekļu uzturēšanas koncepcijām, kas paredz vai nu to saglabāšanu vai atjaunošanu.

Par sāli

Sāls ir balts, kristālisks minerāls, kura galvenā sastāvdaļa ir nātrija hlorīds (NaCl). Lielāko sāls daļu (68%) lieto ražošanā un dažādos industriālos procesos. Tikai 6% izmanto kā vārāmo jeb galda sāli.

Sāls ir skābju un sārmu neitralizācijas produkts, kas atrodams minerālo būvmateriālu sastāvā, tam ir gan pozitīva (kā saistvielai), gan negatīva ietekme. Piemēram, CaCO3 (kalcija karbonāts, kalcīts) tiek izmantots kā stiprības piedeva kaļķu javām, taču vienlaikus ir arī ar negatīvu ietekmi kā izsvīdums uz betona. 

Kaitīgo sāļu izcelsme (I):

  • ražošanas process (paši sāļi),
  • kā saistvielas, dabiskā akmens/pildvielas, ķieģeļu, piedevu sastāvdaļa,
  • no ēkas – zemes mitruma ietekmē,
  • vides ietekme (piemēram, ģipsis SO2 rezultātā),
  • piesārņojums, ko izraisa ūdens, kas satur ielas sāli,
  • sāļš ūdens un augsne.

Kaitīgo sāļu izcelsme (II):

  • sāļš maisījuma ūdens vai smiltis un grants no jūras,
  • skābi veidojošie mikroorganismi,
  • sāļu beztaras materiālu (piemēram, mēslošanas līdzekļu) neaizsargāta uzglabāšana,
  • fasādes tīrīšanas līdzekļi kombinācijā ar skābēm,
  • dažādu būvmateriālu nesaderība atjaunošanas procesā.

Svarīgākie kaitīgie sāļi:

  • sulfāti (apmēram 80%),
  • nitrāts,
  • hlorīds,
  • karbonāts.

Sāls transportēšanas pamatnosacījumi:

  • kapilāri porains būvmateriāls,
  • ūdens/mitrums.

Sāls kompreses lietošanas diapazons:

  • īslaicīga lietošana (divas trīs nedēļas) kompreses procedūrās saskaņā ar WTA Sāls noņemšana no mūra,
  • samazina izsvīdumu,
  • samazina kaitīgo sāļu izraisītos procesus,
  • substrātā tiek ievadīts destilēts (dejonizēts) ūdens.

Sāls kompreses priekšrocības:

  • bez cementa, bez kaļķa,
  • viegli noņemt,
  • optimizēta adsorbcijas darbība –, liekot kompresi, iztvaikošanas zona tiek novirzīta uz āru,
  • komprese tiek noņemta, tiklīdz tā ir sausa,
  • procedūru var atkārtot pēc vajadzības.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

CSP: Būvniecības produkcijas apjoms 3. ceturksnī samazinājās par 6,9 %

CSP: Būvniecības produkcijas apjoms 3. ceturksnī samazinājās par 6,9 %

2024. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2023. gada 3. ceturksni, būvniecības produkcijas apjoms [1] pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 6,9 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Būvniecības apjoms samazinājās ēku būvniecībā – par 19,3 %, specializētajos būvdarbos – par 2,7 % un inženierbūvniecībā – par 0,4 %.

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.