Kā strādā optiskais internets? Skaidro eksperti
Teju divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju (64%) atzīst, ka internets ir nozīmīgs faktors uzņēmumu un biznesa izaugsmē*. Gandrīz tikpat, 63% norāda, ka internets palīdz sabiedrības izglītošanai un izaugsmei. Optiskais internets ir mainījis gan sagaidāmo interneta kvalitāti, gan citas mūsdienu pamatvajadzību prasības, piemēram, esam pieraduši pie iespējas iegūt izglītību attālināti, ērti un ātri komunicēt pat esot tūkstošiem kilometru attālumā vienam no otra vai saņemt nepieciešamos valsts pakalpojumus tiešsaistē. Optikas tehnoloģija, sūtot datus ar gaismas signālu caur stikla šķiedrām, ļauj nodrošināt ātru, stabilu un arī ilgtspējīgu pakalpojumu. "Tet" eksperti skaidro, kā strādā optiskais internets un kā tas tiek nodrošināts vislabākajā kvalitātē.
Kur “dzīvo” optiskais internets?
Lai nodrošinātu optisko internetu lietotājam, tiek veikti vairāki secīgi soļi. Praktiski visi optikas kabeļi (vairāk nekā 99%) tiek izvietoti kabeļu kanalizācijā, un to zina arī lielākā daļa sabiedrības – 59%. Lai ierīkotu optisko kabeli, nepieciešams izrakt tranšeju, kurā tiek ievietota optiskajam kabelim paredzēta caurule. Caur to kabelis tiek novadīts līdz ēkai, kur tiks lietots optiskais internets. Ēkā kabelis visbiežāk nonāk caur pagrabstāvu un tad tālāk izvilkts uz augšējiem stāviem un dzīvoklim – līdz lietotāja gala iekārtām.
Ceturtā daļa aptaujāto norādījuši, ka optikas izmantošanai nav nepieciešami kabeļi, kas nav patiesība. Iespējams, ir optikas lietotāji, kas ikdienā pat neaizdomājas, ka patiesībā interneta signāls, ko viņi saņem caur telpās novietoto rūteri, nāk no jaudīgā optiskā interneta kabeļa.
Kā strādā optiskais internets?
Foto: Freepik.com/ freepik
Optiskā interneta kabelis sastāv no ļoti smalkām stikla šķiedrām, kas ir apmēram, cilvēka mata diametrā. Vienā kabelī var būt tikai divas vai līdz pat vairākiem simtiem šādu šķiedru. Optiskajos kabeļos internets jeb precīzāk – dati, tiek pārvadīti ar gaismas spektra impulsu. Turpretim vara interneta kabeļos dati tiek vadīti ar elektriskiem impulsiem. Ar optisko internetu par ikdienu jau kļuvusi iespēja datus pārvietot ar ātrumu līdz 1000 Mbit/s jeb 1 Gbit/s, ar atbilstošām iekārtām iespējams sasniegt pat 10 Gbit/s, un, skatoties jau tuvākajā nākotnē, tas būs pieejams ar vēl lielāku ātrumu.
Nereti izskan apgalvojums, ka optiskā interneta kabeļi tumsā spīd. Telekomunikācijās izmanto gaismas spektru, ko cilvēka acs neuztver. Tiesa gan, ja šķiedrā iespīdina redzamu gaismu, tā var būt redzama arī šķiedras otrā galā, ja vien attālums nav lielāks par dažiem ir metriem.
Kas nodrošina optiskā interneta stabilitāti?
Viens no optiskā interneta lielākajiem plusiem ir tā stabilitāte, jo tie atrodas kabeļu kanalizācijā un tos neietekmē ārējie apstākļi, piemēram, lietus un vējš. Arī veiktajā aptaujā 3/4 iedzīvotāju norāda, ka piekrīt apgalvojumam – optiskais internets ir stabilākais interneta veids.
Taču jaudīgā interneta stabilitāte ir atkarīga arī no interneta kabeļu infrastruktūras, kā arī veida, kā internetu izmanto gala lietotājs. Izvēršot un attīstot optiskā interneta tīklu, tiek pievērsta liela uzmanība tam, lai tiktu izmantoti jaunākās paaudzes kategorijas kabeļi, kas ļauj nodrošināt arī kvalitatīvu pakalpojumu. Var būt arī situācijas, kad pat jaunajos nekustamo īpašumu attīstības projektos, kas nodoti ekspluatācijā vien pavisam nesen, ir ievilkti vara iepriekšējās paaudzes kategorijas kabeļi, kas neļauj izmantot visu piedāvāto optiskā interneta jaudu. Savukārt pie katra interneta lietotāja ir svarīgi, kāda ir ierīce, ar kuru jaudīgais internets tiek lietots – vai tā tehniski atbilst parametriem, kas var izmantot ātro internetu.
Ilgtspēja un rūpes par vidi
Optiskais internets ir arī viens no videi draudzīgākajiem un ilgtspējīgākajiem interneta izmantošanas veidiem gan pakalpojuma sniedzējiem, nodrošinot tā pieejamību, gan lietotājiem. Būtisks optisko kabeļu pluss ir tas, ka, izbūvējot un ierīkojot optiskā interneta pieejamību, vēlāk attīstoties tehnoloģijām caur esošajiem kabeļiem vēl ilgi varēs nodrošināt jaunāko tehnoloģiju iespējas. Esošo kabeļu jaudu ir iespējams palielināt praktiski neierobežotā apjomā, pat līdz terabitam sekundē jeb 1000 Gbit/s. Tas ļauj ietaupīt daudz resursu ilgtermiņā.
Optiskās šķiedras kabelim datu pārvadei nepieciešama mazāka enerģija nekā vara kabeļa gadījumā, kas ir būtiski mūsdienu apstākļos, kad pasaulē daudz tiek domāts par energoefektivitāti visās dzīves sfērās. Tāpat optisko šķiedru kabeļiem lielos attālumos nav nepieciešams izbūvēt tik daudz signālu pastiprinošas ierīces, kā tas ir izmantojot vara kabeļus. Mazāk iekārtu izmantošana ļauj ietaupīt arī elektroenerģiju.
Dabai draudzīgāks ir arī stikla šķiedras materiāls, no kā veidots optiskais kabelis. Salīdzinājumā – vara kabeļa izveidē tiek izmantoti ne vien lielāki dabas resursi, bet tie nereti nonāk arī garnadžu rokās un līdz ar to ir nepieciešama regulāra to atjaunošana.
Tet šogad veic vērienīgu optiskā interneta tīkla modernizāciju un izvēršanu. Pašlaik Tet optiskā interneta tīkla garums sasniedz teju 13,7 tūkstošus kilometrus, nodrošinot piekļuvi ātrajam un jaudīgajam internetam vairāk nekā 72% Latvijas mājokļu. Šogad pusotru reizi ir palielināta optiskā tīkla izbūves jauda, lai pēc iespējas vairāk Latvijas iedzīvotāju būtu pieejams stabilais un uzticamais optiskais internets. 2022. gada beigās optiskais internets būs pieejams 9000 jaunās adresēs, turklāt tiek plānots saglabāt izaugsmes tempus arī nākamajos gados.
*Sadarbībā ar "Norstat" šī gada septembrī veikta 1010 Latvijas iedzīvotāju aptauja par interneta lietošanu.