Kā tīrīt marmora virsmas?
Marmors ir metamorfs kristālisks kaļķakmens iezis, ko raksturo neatkārtojami dabas veidoti toņi, turklāt tam ir daudz un dažādi pielietojumi: grīdu un sienu, kā arī kamīnu apdarē, no tā veido palodzes un dažādas darba virsmas, kā arī daudz ko citu. Marmors arhitektūrā, interjerā un mākslā tiek izmantots jau kopš senseniem laikiem. Šis skaistais apdares materiāls ir gana dārgs, un, pat ņemot vērā tā izturību, tam ir nepieciešama īpaša kopšana.
Ņem vērā: marmors, kas galvenokārt sastāv no kalcija karbonāta, ir jutīgs pret skābiem un sārmainiem šķīdumiem. Tas nozīmē, ka agresīvi tīrīšanas līdzekļi kā, piemēram, etiķis, var bojāt virsmu, atstājot uz tās blāvus plankumus. Kopumā dažādi skābi šķīdumi, piemēram, citronu sula, vīns, kafija un etiķis, ir īpaši bīstami marmoram; tomēr dažkārt pat ilgstoši atstāts ūdens uz marmora virsmas var atstāt traipu. Lai no tā izvairītos, uzslauki ūdeni vai citus šķidrumus tūdaļ pēc izlīšanas.
No kā izvairīties?
Jāizvairās kā no citronu griešanas tieši uz marmora darba virsmas, tā skābi saturošu tīrīšanas līdzekļu, piemēram, etiķa izmantošanas uz marmora grīdām, jo tie radīs blāvus plankumus. Tāpat nevajadzētu izmantot arī abrazīvus tīrīšanas līdzekļus, piemēram, pulverus vai pastas. Pat tāds tīrīšanas līdzeklis, kas paredzēts granītam, būs pārāk agresīvs; granīts ir izturīgāks un spēj paciest skābi. Jāatsakās no dažādu tīrīšanas birstu, skrāpju un suku izmantošanas, to vietā izmantojot mīkstu drāniņu.
Marmora virsmu tīrīšana
Regulāri tīrot marmora virsmas, parasti pietiek ar siltu ūdeni un mīkstu lupatiņu. Patiesībā tīrīšana ir vienkārša – noteikti izvairoties no produktiem, kas satur skābi, ieskaitot citronu sulu un etiķi. Apstrādā traipus, tiklīdz tos pamani – jo vairāk laika paies, jo grūtāk tos likvidēt. Ja kaut kas izlīst uz grīdas vai darba virsmas, nekavējoties to nosusini ar mīkstu drāniņu, uzmanoties, lai traipu neizkliedētu. Nomazgā traipa vietu ar ūdeni un trauku līdzekli ar neitrālu pH, pēc tam noskalo tikai ar ūdeni, un visbeidzot nosusini. Nepieciešamības gadījumā procesu atkārto.
Ja traips kādu laiku palicis nepamanīts, var būt nepieciešama cita pieeja, jo dažādiem traipiem nepieciešama atšķirīga apstrāde. Piemēram, lielāko daļu pārtikas produktu traipu, kafiju, tēju un vīnu var ar speciāliem, marmoram paredzētiem tīrīšanas līdzekļiem.
Marmors ir praktiski mūžīgs, bet porains materiāls, kuru nepieciešams atbilstoši apstrādāt ar akmens kopšanas līdzekļiem, lai aizsargātu to no iekrāsošanās un skrāpējumiem, kā arī aizkavētu eļļas, tauku un ūdens iesūkšanos darba virsmā. Neatkarīgi no izvēles, līdzeklim jābūt pH neitrālam, lai novērstu virsmas sabojāšanas risku. Impregnētājs neatstāj uz virsmas nekādus pleķus, bet aizpilda poras, tādējādi kavējot jebkuras citas vielas iekļūšanu tajās; tas nodrošina barjeru un dod laiku notīrīt traipus, pirms tie iekļūst marmora virsmā.