Kā uzbūvēt smilšu kasti?
Bērniem patīk spēlēties smiltīs, tāpēc smilšu kaste noteikti būs iecienīts pagalma papildinājums. To uzbūvējot, varēsi atviegloti uzelpot, jo bērni vairs neraksies piemājas dubļu peļķē, atradīsies nosacīti tīrā vidē un stundām ilgi būs aizņemti spēlējoties.
Smilšu kastes uzbūvēšanai tev būs nepieciešami vairāki instrumenti (urbis, zāģis, āmurs) un materiāli (dēļi, naglas, skrūves, metāla stiprinājumu plāksnītes, krāsa, ota, melnā plēve).
Darbu paveikšanai kopumā tev būs nepieciešamas apmēram četras stundas laika.
Vispirms ķeries klāt plānošanai. Izdomā, cik lielu smilšu kasti vēlies būvēt, jo no tā būs atkarīgs dēļu garums un plēves daudzums. Smilšu kastes izmēru nosaka vairāki faktori. Pirmkārt, cik daudz bērnu tajā ikdienā spēlēsies? Šajā gadījumā matemātika nav sarežģīta – jo vairāk bērnu, jo lielāka platība nepieciešama. Otrkārt, cik veci bērni izmantos smilšu kasti? Pavisam maziem bērniņiem pietiks ar nelielu smilšu zonu, tomēr lielākie noteikti gribēs izplesties. Treškārt, kur smilšu kaste tiks novietota? Tev rūpīgi jāizplāno smilšu kastes atrašanās vieta, lai bērni tajā būtu drošībā un smilšu kaste netraucētu ikdienas dārza darbiem.
Smilšu kastes būvniecība jāsāk ar divu, vienāda izmēra rāmju izveidošanu, kas katrs sastāv no četriem, perpendikulāri sastiprinātiem dēļiem. 1 m x 1 m lielai smilšu kastei nepieciešami četri 1 m gari dēļi un četri 1,056 m gari dēļi. Atšķirīgs dēļu izmērs nodrošinās precīzu stūru savienojumu, nesamazinot kopējo smilšu kastes izmēru. Dēļu platums atkarīgs no vēlamā smilšu kastes dziļuma. Vislabāk kastes būvēšanai noderēs lapegles vai priedes terases dēļi, turklāt tie būs jau atbilstoši apstrādāti pret apkārtējās vides iedarbību.
Garākie dēļi perpendikulāri jānovieto īsākajiem abos galos 90 grādu leņķī, lai izveidotos kvadrāts. Dēļus stūros sastiprina ar divām 100 mm garām naglām. Šādā veidā jāuztaisa divi rāmji.
Lai smilšu kaste būtu dziļāka, abi rāmji jāsastiprina kopā. Novieto rāmjus vertikālā pozīcijā ar vienu malu uz zemes, lai tie būtu vienā līmenī. Stūros saspied abus rāmjus kopā ar fiksējamo saspiedēju. Rāmju sastiprināšanai izmanto metāla plāksnītes, pa vienai plāksnītei katras malas centrā. Pienaglo plāksnītes ar 25 mm garām naglām – tādējādi tiks savienoti abi malas dēļi. Ja nepieciešams, vari izmantot arī vairākus metāla stiprinājumu.
Kad sastiprināti abi rāmji un izveidots smilšu kastes pamats, jāuztaisa virsējais rāmis. Tas kalpos gan kā virsma, uz kā apsēsties, gan arī kā dekoratīvs kastes elements. Ja esi ieplānojis smilšu kasti ierakt zemē, tad virsējais rāmis arī nodalīs apkārtējo teritoriju no smilšu zonas.
Rāmja veidošanai izmanto četrus 28 mm biezus dēļus. Novieto tos uz darba galda un katra dēļa abus stūrus nozāģē 45 grādu leņķī. Īsākajai dēļa malai jābūt 1 m garai, jo tā atradīsies smilšu kastes iekšpusē. Ja esi paņēmis pārāk garus dēļus, tad vispirms katram dēlim nozāģē tikai vienu stūri. Tad novieto to uz kastes ar īsāko malu iekšpusē un otrā dēļa galā atzīmē 1 m robežu. Pēc tam novieto dēli uz darba galda un nozāģē arī otru stūri 45 grādu leņķī, sākot no 1 m atzīmes.
Novieto dēļus uz cietas virsmas un ar ūdens noturīgu līmi kokam salīmē kopā dēļu stūrus. Pēc tam dēļu apakšpusē stūriem ar 25 mm garām skrūvēm pienaglo metāla plāksnītes. Kad tas izdarīts, ar mitru lupatiņu noslauki līmes pārpalikumus un ļauj tai pilnībā nožūt.
Kamēr līme žūst, novieto smilšu kastes pamata rāmi uz zemes un atzīmē stūrus, iespraužot zemē mietiņus. Pēc tam gar tiem novelc auklu un tās robežās izroc bedri kastes pamata rāmja dziļumā.
Kad līme nožuvusi, virsējo rāmi var piestiprināt smilšu kastes pamatam. Šim darbiņam izmanto 75 mm garas skrūves, katrā malā ieskrūvējot četras vienādos attālumos citu no citas.
Lai noslēptu skrūvju caurumus, izmanto kokam paredzētu pildvielu, bet aizpildītās vietas nopulē ar smalka grauda smilšpapīru. Labākam izskatam smilšu kastes virsējo rāmi var nokrāsot vai nolakot ar kokam paredzētiem līdzekļiem.
Lai smilšu kastei izveidotu pamata kārtu, tai apakšā jāpiestiprina melnā plēve. Tai jābūt nedaudz lielākai par kasti, lai plēves malas var uzlocīt uz augšu un pienaglot ar 10 mm garām naglām.
Iepriekš izraktajā bedrē ieber plānu kārtu ar smiltīm un ieliec tajā uzbūvēto smilšu kasti. Lai izveidotu drenāžas caurumus, sadursti plēvi ar dārza dakšu. Tādējādi izvairīsies, lai smiltis nekļūtu slapjas. Pēc tam piepildi kasti ar smiltīm. Sākumā labāk ieber vairāk smilšu, jo laika gaitā tās nosēdīsies.
Kamēr smilšu kaste netiek izmantota, to var pārklāt ar plēvi, lai smiltis lietū nesalītu.
Foto: Pixabay.com
Ilustrācijas: abc.lv redakcija