Kā uzbūvēt terasi?
Vasara ir īstais laiks atpūtai brīvā dabā, tāpēc pavasarī ieplāno piemājas terases būvniecību. Izveidotajā koka terasē varēsi baudīt romantiskas maltītes vai laiski pavadīt siltos vasaras vakarus.
Uz zemes būvēta terase ir gandrīz tāda pati kā uz paaugstinājuma, tikai bez atbalsta stabiem. To ir arī vienkāršāk uzbūvēt, jo nav nepieciešamas kāpnes un margas, turklāt plakaniem, līdzeniem pagalmiem šis ir vienkāršākais terases veids.
Terases būvniecībai sameklē cietu, sausu un līdzenu zemi. Kad esi izlēmis, cik lielu terasi vēlies, atzīmē teritoriju ar mietiņiem un auklām. Mietiņus iespraud laukuma stūros, bet pie tiem piesien auklu, lai tā iezīmētu terases malas.
Atbrīvo teritoriju no zāles, ar lāpstu vienā līmenī noņemot nost velēnas, nezāles un pārējo augsnes virskārtu. Pēc tam ieplānotās terases laukumā jāpaliek redzamai tikai zemei.
Lai nepieļautu zāles ataugšanu, pārklāj terases zonu ar plēvi un četru līdz piecu centimetru biezu grants slāni.
Melnā plēve nelaidīs cauri mitrumu un gaisu. Vēl vari izmantot zemmulčas plēvi, kas bieži tiek izmantota dārzniecībā, lai kavētu nezāļu parādīšanos starp kultūraugiem, tomēr tā ir gaisa un ūdens caurlaidīga. Plēve ir melnā krāsā, tā griežot neirst un augsnē saglabājas aptuveni četrus gadus. Ja nav pieejama zemmulčas plēve, iespējams izmantot arī ģeotekstilu. Tāpat kā zemmulčas plēve, arī šis materiāls griežot neirst, turklāt ir paredzēts lielu platību nosegšanai. Ģeotekstils augsnē saglabājas vismaz piecus gadus.
Ja ieplānotā teritorija atrodas mitrā vietā, terasi nepieciešams būvēt uz neliela paaugstinājuma. Visvienkāršāk iegādāties speciālus terašu balstus. Terasi var pacelt arī uz koka stabiem, tomēr labākais, bet arī sarežģītākais risinājums ir betona pamatu veidošana.
Ik pēc 120 centimetriem pa terases perimetru izroc 15 centimetrus platas un tikpat dziļas bedres. Tās līdz zāles līmenim piepildi ar ātri cietējošu betonu. Izmanto līmeņrādi un metāla lineālu, lai betona pamatus izveidotu vienā līmenī.
Kad betons nožuvis, pārklāj terases zonu ar zemmulčas plēvi un grants slāni, plēvei pirms tam izgriežot caurumus betona pamatiem. Pēc tam no ģeomembrānas izgriez gabaliņus betona pamatu lielumā un novieto starp betonu un terases pamata rāmi.
Terases būvniecību sāc ar pamata rāmja izveidošanu, tālāk piestiprini šķērsdēļus jeb lāgas un terases dēļus.
Pamata rāmja veidošanai nepieciešamas četras sijas, no kurām divas ir nedaudz garākas. Lāgām jābūt tikpat garām, cik rāmja īsākajām sijām, jo pie to galiem tiks stiprinātas garākās sijas. Pamata rāmja sijas garāko pusē sastiprini ar divām, speciāli terašu būvniecībai paredzētām skrūvēm. Tās ir paredzētas tieši šādam darbam, tāpēc izturēs terases slodzi un nelūzīs. Rāmja garāko siju iekšpusē ik pēc 40 centimetriem atzīmē lāgu stiprināšanas vietas. Tāpat kā rāmim, arī lāgu piestiprināšanai pie sijām izmanto terases skrūves.
Lai nodrošinātu lielāku slodzes izturību, sijas un lāgas pie pamata rāmja no iekšpuses nostiprini vēl ar metāla stiprinājumiem 90 grādu leņķī.
Pēc terases rāmja pabeigšanas jāizveido terases grīda. Tās dēļiem jābūt plakaniem, bez redzamām plaisām un citām nepilnībām. Katrs dēlis paralēli sijām un lāgām jāpiestiprina ar divām skrūvēm, turklāt starp dēļiem jāatstāj neliela atstarpe ūdens aizplūšanai un vietai, kur dēļiem izplesties. Atstarpe starp dēļiem nedrīkst būt šaurāka par sešiem procentiem no dēļu platuma. Atstarpju veidošanai var izmantot speciāli terases būvniecībai paredzētus distancerus. Skrūves dēļos ieskrūvē tā, lai tās atrastos milimetru zemāk par grīdas līmeni.
Grīdas dēļus iespējams piestiprināt vairākos veidos, tomēr visvienkāršāk un vislētāk ir tos pienaglot ar nerūsējošām, karsti cinkotām skrūvēm. Labākais, bet dārgākais risinājums ir nerūsējošā tērauda skrūvju izmantošana.
Ja izmantosi speciāli terases būvniecībai paredzētas skrūves, dēļos nebūs nepieciešams izurbt caurumus, bet, izmantojot cinkotas skrūves, katrā dēlī virs pamata rāmja sijām un lāgām jāizurbj divas skrūvju vietas.
Stiprinājuma vietām līdz grīdas dēļu galiem vajadzētu atrasties apmēram piecu līdz desmit centimetru attālumā. Ja dēļi ir atšķirīga garuma, tad pēc grīdas izveidošanas atzīmē precīzu vēlamo dēļu galu līniju un nozāģē ar elektrisko rokas ripzāģi.
Foto: Pixabay.com
Ilustrācijas: abc.lv redakcija