Kā uzlabot ūdens kvalitāti savās mājās?
Krāna ūdens krāsas un garšas izmaiņas var radīt daudzi dažādi iemesli. Galvenokārt to ietekmē tavā īpašumā vai apdzīvotajā vietā notiekošie procesi. Par laimi, tev ir iespēja uzlabot dzeramā ūdens kvalitāti neatkarīgi no tā, kur tu dzīvo.
Lai noskaidrotu, kāpēc mazinājusies ūdens kvalitāte, jāsāk ar cauruļu izpēti. Par problēmām var liecināt ne tikai ūdens krāsas un garšas maiņa, bet arī izmaiņas ūdens spiedienā. Korozija var daļēji bloķēt caurules. Papildus pārbaudi, vai caurulēs nav radušies caurumi. Atceries, ka cauruļu labošanu labāk uzticēt profesionālim.
Visbiežāk sastopamās ūdens kvalitātes problēmas ir ūdens cietība, skābums, dzelzs koncentrācija ūdenī un paaugstināta oksidējamība.
Ciets ūdens ir iemesls, kāpēc tējkannā veidojas kaļķakmens. Šāds ūdens arī stipri sausina ādu un izraisa tās novecošanos. Optimāla ūdens cietība ir ne augstāka par 1 – 2 cietības grādiem (mEq / l).
Ūdenim ir jābūt neitrālam (pH = 6,5-7,5) – pārāk skābs vai sārmains ūdens mūsu organismam nav vēlams.
Palielināta dzelzs koncentrācija ūdenī vislielāko kaitējumu nodara tehniskajām iekārtām un ūdenssaimniecības sistēmām. Tas var radīt cauruļvadu koroziju. Šāds dzeramais ūdens nav kaitīgs veselībai, taču tas ietekmē ūdens garšu, smaržu un krāsu. Latvijā noteiktā maksimāli pieļaujamā dzelzs daudzuma norma ir 0.2 mg/l.
Paaugstināta oksidējamība rada duļķainību. Maksimāli pieļaujamā norma – 5,0 mg/l O2.
Ūdens filtrs var novērst ūdens iekrāsošanos un nepatīkamu garšu, un palielināt tā kvalitāti. Ir dažādu veidu filtri, no kuriem izvēlēties piemērotāko, atkarībā no vajadzībām un budžeta.
Kopējais mājas filtrs
Paredzēts visa izmantotā ūdens izfiltrēšanai. To uzstāda uz galvenās ūdens padeves līnijas. Parasti šo darbu paveic santehniķis.
Aktīvās ogles filtrs
Bieži vien tiek izvēlēts filtrs ar aktīvo ogli, kas absorbē nelabvēlīgās ūdens sastāvdaļas. Dažkārt tie satur arī sudraba nanodaļiņas, kurām ir antibakteriālas īpašības un tās spēj šķelt toksiskas vielas.
Reversās osmozes filtrs
Filtrēšanas procesā ūdens un tajā esošās vielas sadalās līdz molekulu līmenim. Vienā filtra membrānas pusē sakrājas ideāli tīrs ūdens, savukārt piesārņojums paliek otrā pusē. Sistēmas komplicētība nodrošina daudz lielāku ūdens attīrīšanas pakāpi nekā tradicionālo filtrācijas metožu gadījumā.
Destilētājs
Šī sistēma atdala arī minerālus un skābekli. Tā uzkarsē ūdeni, lai izveidotu tvaiku un tad kondensē to tīrā ūdenī. Destilētāju ir ļoti vienkārši uzstādīt – tas būs pa spēkam ikvienam saimniekam.
Ja tevi māc šaubas par dzeramā ūdens kvalitāti, ieteicams to nekavējoties pārbaudīt un patērēt tikai vārītu vai veikalā pirktu ūdeni pudelēs, līdz tu nebūsi pārliecinājies par to, vai ir droši dzert krāna ūdeni.