Kā uztaisīt mulču?
Mulča augsnei nodrošina aizsardzību pret eroziju, mazina iztvaikošanu, nomāc nezāļu augšanu, aizsargā augus un palīdz augsnē uzturēt vienmērīgi siltu temperatūru. Mulča tev neko neizmaksās, nepieciešama tikai neliela apņemšanās un brīva diena.
Vispirms izlem, cik daudz mulčas tavam dārzam būs nepieciešams. Ja tā paredzēta puķu dobju noklāšanai, kā arī zonai ap koku stumbriem un gar dārza celiņiem, tev vajadzēs izveidot 5 cm biezu mulčas kārtu. Biezums atkarīgs arī no mulčas rupjuma - smalkāka mulča jāklāj plānākā kārtā, jo tā veido blīvāku masu.
Mulču sāc veidot rudenī, kad ir nokritušas koku lapas. Tās veido lielisku mulčas bāzi, tāpēc sagrāb tās vienā kaudzē. Lapas no tālākas vietas pārvieto ķerrā. Lieliski derēs arī klāt piegrābtās sūnas un zāles stiebriņi, īpaši pēc pļaušanas iegūtā zāles masa.
Sasmalcini lapas nelielos gabaliņos ar elektrisko lapu smalcinātāju. Ja tāds nav pieejams, izmanto zāles pļāvēju vai lāpstu. Labāk izmantot pļāvēju ar zāles savācēju, citādi būs ļoti grūti savākt pa zemi izkaisītās un sasmalcinātās lapas.
Tāpat kā lapas, nokaltušos zarus un cita veida organisko materiālu (piemēram, koku mizas un čiekurus), ko atrodi dārzā un pagalmā, sasmalcini nelielos gabaliņos. Ja nav iespējas sasmalcināt, zariņus sazāģē vai salauz. Saliec visu ķerrā, aizved uz lapu kaudzi un noklāj zaru gabaliņus tai pa virsu. Atstāj kaudzi pārziemot.
Pavasarī uzklāj mulču nepieciešamajām zonām, tomēr tās vispirms izravē. Izlīdzināšanai un biezuma kontrolēšanai izmanto metāla grābekli. Pēc tam noklātās zonas kārtīgi aplej ar ūdeni. Pavasara un vasaras laikā turpini papildināt mulčas kaudzi ar organisko materiālu. Rudenī uzklāj dārzam papildu mulčas kārtu, kas pasargās augsni no ziemas aukstuma.
Foto: www.wikihow.com