Kā uztaisīt oriģinālu putnu dzirdinātavu?
Ja vēlies, lai putni tavā dārzā ir bieži ciemiņi, atvēli vietu putnu dzirdinātavai. Pareizi izgatavota un rūpīgi novietota tā kalpos par iecienītu putnu apmešanās vietu. Pat, ja putnu pievilināšana nav tavs mērķis, šis noteikti būs komplimentu vērts dārza dekors.
Putnu dzirdinātavas izveidošanai tev būs nepieciešamas smiltis, betona maisījums, liela auga lapa un krāsa.
Iesākumā sameklē lielu auga lapu. Šeit noderēs rabarbers vai diždadzis, tomēr vari izmantot arī kaut ko izmēros mazāku. No lapas tiks veidots dzirdinātavas pamats, tāpēc tai jābūt tik lielai, lai putniem būtu ērti uz tās nolaisties.
Iekārto darba vietu. Dzirdinātavas veidošanai nepieciešama cieta virsma, tāpēc derēs galds vai līdzena vieta dārzā. Abos gadījumos darba virsma jāpārklāj ar avīzēm vai plēvi, lai to nesasmērētu.
Uz sagatavotās darba virsmas izber smiltis. Tām jānoklāj apmēram par sešiem centimetriem lielāks laukums nekā lapai, turklāt smiltīm jāveido neliels uzkalniņš. Tas veidos dzirdinātavas dziļumu, tāpēc smilšu kupola augstumu pielāgo vēlamajam gala rezultātam.
Apgriez lapu otrādāk un novieto uz smilšu kaudzītes. Lapas dzīslojumam jābūt labi redzamam. Pārliecinies, ka lapa pilnīgi piekļaujas smiltīm. Ja nē, tad nedaudz pielabo smilšu uzbērumu.
Sajauc betona maisījumu. Šajā brīdī tam vari pievienot speciālo krāsas pulveri vai arī nokrāsot dzirdinātavu vēlāk ar parasto krāsu.
Ja izvēlies iekrāsot betonu tā jaukšanas laikā, tad betona maisītājā vispirms ielej ūdeni, lai nodrošinātu vienmērīgu krāsas sajaukšanos. Izmanto minimālo, uz cementa iepakojuma norādīto ūdens daudzumu. Kad tas izdarīts, pievieno šķidro krāsvielu un ieslēdz betona maisītāju. Pagaidi, līdz ūdens un krāsa ir nedaudz sajaukušies, un, darbojoties maisītājam, pievieno betonu. Ja maisīšanas procesā tas kļūst pārāk biezs, pievieno vēl ūdeni un maisi tik ilgi, kamēr tas kļūst viendabīgs. Maksimālais, pieļaujamais ūdens daudzums norādīts uz betona maisījuma iepakojuma, tomēr nepievieno visu ūdeni uzreiz, dari to pamazām.
Tālāk lapa jānoklāj ar sajaukto betona maisījumu. Šis darbiņš jāsāk no tās centra un pamazām jāvirzās uz malām, lai izspiestu starp lapu un smiltīm izveidojušos gaisa burbuļus. Betonu var uzklāt gan ar rokām un špakteļlāpstiņu, gan arī uzliet no spaiņa. Centrā betona biezumam vajadzētu sasniegt apmēram trīs centimetrus, uz malām pakāpeniski paliekot plānākam – līdz viena centimetra biezumam.
Iebetonēto lapu pārklāj ar plēvi un atstāj to nožūt. Šis process kopumā var aizņemt vairākas dienas, turklāt biezāka betona kārta arī žūs ilgāk.
Kad betons pilnībā nožuvis, noņem plēvi un uzmanīgi apgriez lapu otrādāk. Noslauki betonam pielipušās smiltis.
Sāc uzmanīgi nolobīt lapu. Daļa no tās nonāks pavisam viegli, tomēr laukumi pie dzīslojuma būs grūtāk noņemami. Tā kā betons vēl joprojām ir diezgan mīksts, pārējās lapas daļas mēģini nolobīt pēc pāris dienām. Ja nepieciešams, vari izmantot birstīti.
Ja betona jaukšanas laikā tam nepievienoji krāsvielu, tad dzirdinātavas krāsošanu vai lakošanu vari veikt pēc dažām dienām. Izmanto krāsu, kas paredzēta āra darbiem un betona izstrādājumiem. Betona putnu dzirdinātavu nokrāso divās kārtās, pēc katras krāsas kārtas ļaujot lapai kārtīgi nožūt.
Dzirdinātavai izvēlies putniem ērtu un drošu piekļuves vietu. Nenovieto dzirdinātavu pārāk tuvu krūmiem, jo no tiem putniem var uzglūnēt kaķi. Dzirdinātava nedrīkst atrasties arī pārāk atklātā teritorijā, jo planējot vanagi var mesties lejup un sagrābt mazos putniņus. Tā kā putni ir pietiekami gudri, tie izvairīsies no vietām, kurās jūtas apdraudēti.
Novieto dzirdinātavu vietā, kura pusdienlaikā tiek apēnota (ap plkst.13.00). Lai gan saule ir svarīga, tomēr nepieciešams atrast apgaismojuma balansu, tādējādi nodrošinot, ka putni tavu jaunizveidoto dzirdinātavu vēlēsies apmeklēt.
Foto: kjerstinschroeder/Flickr.com
Ilustrācijas: abc.lv redakcija