Kā veikt pagraba hidroizolāciju?
Nepareiza vai slikta hidroizolācija pagrabā var radīt daudz problēmu. Pagraba grīda un sienas, kas saskaras ar grunti, parasti ir pakļautas regulārai mitruma iedarbībai nokrišņu un pastāvīgā grunts mitruma dēļ. Ja pagrabs ir mitrs, kapilārais un tiešais mitrums iekļūst pagraba grīdā un sienās, pārvietojas uz augšu un samitrina ne tikai pagraba konstrukcijas, bet arī virszemes konstrukcijas, tādējādi saīsinot kopējo būves ekspluatācijas laiku.
Pagraba ārējo sienu apstrāde
Ja ir augsts gruntsūdens līmenis, sienas nepārtraukti būs mitras un pagrabā turēsies ūdens.
Lai pilnībā pasargātu pagrabu no ūdens nelabvēlīgās ietekmes, būtu ieteicams vispirms atrakt visas pagraba ārējās sienas līdz pat tā pamatiem. Kad tas paveikts, jānotīra sienas un jāpārbauda, vai tajās nav plaisu vai kādu citu vietu, pa kurām ūdens varētu iesūkties. Ja šādas problēmas pastāv, uz sienām var uzklāt hidrauliskā cementa slāni, lai apturētu noplūdi. Hidrauliskajam cementam sacietējot, tas izpletīsies un aizpildīs plaisas un tukšumus, samazinot ūdens caurplūdes iespējamību.
Pretspiediena izolācija
Visām ārsienām uzklāj hermētiķi uz cementa bāzes vai aplīmē tās ar hidroizolācijas ruļļmateriālu paklāju. Īpaša uzmanība jāpievērš stūriem, pamata plāksnes un sienas savienojuma vietai.
Cementa bāzes hermētiķi ir viegli uzklājami, un tos var izmantot virs betona un mūra virsmām; tas sacietēs un noslēgs betona poras. Gadījumā, ja kāda plaisiņa, pārbaudot ārsienas, palikusi nepamanīta, problēma tiks novērsta šajā procesā. Virs cementa bāzes hermētiķa jāuzklāj hidroizolācijas membrānu, kas ir poliuretāna materiāls ar teicamām hidroizolācijas īpašībām, lai ārsienai nodrošinātu papildu aizsardzību pret ūdeni. Viena no vissvarīgākajām šī materiāla priekšrocībām ir tā, ka tas spēj mainīt formu, lai pielāgotos gadījumā, ja rodas jaunas plaisas.
Izmantojot hidroizolācijas paklāju, tas, atkarībā no ūdens hidrostatiskā spiediena, jāklāj vienā līdz sešās kārtās. Hidroizolējošais paklājs uz pagraba grīdas jānoslogo ar hidrostatiskajam spiedienam atbilstošu betona kārtu, turklāt, lai tas nenoslīdētu no pagraba sienām, tā augšējo malu jānostiprina. Savukārt uz šī materiāla klāj karsta bitumena kārtiņu.
Bezspiediena izolācija
Bezspiediena hidroizolāciju var veikt, ja gruntsūdeņi atrodas zemāk par pagraba pamatu līmeni. Šāda veida izolācija parasti tiek veikta, izmantojot sakarsētu bitumena klājumu, kas kalpo kā ūdensnecaurlaidīga plēve divu līdz trīs milimetrus biezumā. Tā tiek klāta pagraba pamatiem un sienām no ārpuses.
Drenāža
Sausu apstākļu nodrošināšanu pagrabā var panākt, ierīkojot drenāžas sistēmu, kā arī veicot dažādus profilaktiskos pasākumus – krituma izveidošanu virzienā prom no ēkas, ūdens novadgrāvju izveidošanu, un citus.
Ja tuvumā nav zemākas vietas, ūdeni var novadīt uz speciāli ierīkotu drenāžas aku, kas tiek izrakta pagraba tuvumā. Pašu drenāžas sistēmu veido perforētas azbestcementa, keramiskās vai plastmasas caurules.
Jāņem vērā, ka mitrums var sūkties arī caur pagraba grīdu. Lai panāktu, ka pagrabs ir pietiekami sauss, zem tā grīdas jāierīko drenāžas sistēma ar izvadu, savukārt virs tās – drenējošs smilšu slānis, hidroizolācijas materiāls un plāna betona kārta.