Kādam jābūt pareizam apgaismojumam sabiedriskās telpās? Skaidro eksperti
Mēs bieži domājam, lai telpās, kurās dzīvojam, būtu pareizs apgaismojums. Taču apgaismojums ikvienu cilvēku ietekmē visdažādākajos veidos un vietās, tādēļ tikpat būtiski ir parūpēties par pareizu apgaismojumu arī telpās, kurās atrodamies ārpus mājām. Kā uzsvērts JUNG apgaismojuma tendenču apskatā šī gada sākumā, termins "human centric light" (HCL) jeb cilvēkam pielāgots mākslīgais apgaismojums kļuvis par būtisku priekšnoteikumu, izstrādājot apgaismojuma risinājumus sabiedriskās telpās.
Ja mājokļos mums ļoti svarīgs ir arī gaismas ķermeņu dizains, tad publiskajos objektos ir svarīgi gaismu vairāk sajust. HCL pamatā balstās uz cilvēka veselības un labsajūtas principiem, kas ņemti vērā konkrēta apgaismojuma izveidē. To ieviešot, tiek izmantoti gaismas vizuālie, emocionālie un bioloģiskie efekti, kas iedarbojas uz cilvēka organismu un psihi.
"Izvēloties gaismas risinājumus publiskajos objektos, tiek veikti detalizēti gaismas aprēķini, jo īpaši objektos, kur cilvēks mēdz pavadīt ilgāku laiku, tostarp skolā vai darbā. Līdz ar to arī šeit galvenie pamatnosacījumi ir funkcionalitāte, energoefektivitāte, gaismas krāsa (temperatūra) un intensitāte," par apgaismojumu publiskajā vidē skaidro tehnoloģiju un dizaina centra "Lucidus" produktu attīstības vadītājs Māris Endziņš.
Ne mazums pētnieku pierādījuši, ka apgaismojumam ir liela ietekme uz cilvēka redzes veselību, komfortu, kā arī darba efektivitāti. Tādēļ apgaismojuma ražotājiem jāspēj radīt mākslīgo apgaismojumu, kas dienas gaismu atdarina tā, ka tā ir iespējami piemērotāka cilvēka labsajūtas faktoriem un telpas funkcionalitātei. Piemēram, skolās stundu laikā apgaismojumam jābūt pietiekami vēsam un spilgtam, lai skolēniem būtu enerģija mācīties un apgaismojums veicinātu mācīšanās produktivitāti. Savukārt starpbrīžu laikā apgaismojuma intensitāte pierimst, lai pielāgotos skolēnu noskaņojumam starp stundām un neradīto tajos lieku stresu.
"Jung Latvija" pārstāvis Leonīds Popoks stāsta, ka apgaismojumu var kontrolēt gan mehāniski, gan elektroniski, gan automātiski, izmantojot radiosignālus vai KNX automatizēto sistēmu. Savukārt DALI sistēma ļauj kontrolēt spilgtumu un krāsu temperatūru. Šo tehnoloģiju bieži izmanto birojos un tirdzniecības telpās, un DALI apgaismojuma vadības sistēmas var viegli integrēt citās automatizācijas un ēku vadības sistēmās, piemēram KNX.
Ņemot vērā jau esošos piemērus un apgaismojuma tendences turpmākajiem gadiem, HCL nozīme arvien pieaug. Dabiskā apgaismojuma atdarināšana, pielāgojoties cilvēka darbībai attiecīgajos diennakts laikos, ir būtisks priekšnosacījums jebkuras publiskās telpas plānošanā. Un to arī izmanto vadošie apgaismojuma ražotāji, kurus nereti sava objekta plāna izstrādē piesaista arhitekti.