Kādas kļūdas nepieļaut, pavasarī pērkot un glabājot materiālus mājas celtniecībai?
Pavasaris ir brīdis, kad mājas celtniecībai nepieciešamie būvmateriāli mēdz būt lētāki, un tipiski ir gadījumi, kad iedzīvotāji tos iegādājas laicīgi un glabā mājas pagalmā ar domu būvdarbus sākt vasarā. Kā salīdzinoši auksti pavasara laikapstākļi var ietekmēt materiālu kvalitāti, un kā nepareiza to uzglabāšana var novest pie papildu izmaksām?
“Izmantoju nesezonas piedāvājumus un iegādājos būvmateriālus laicīgi, cerot, ka izdosies iekrāt naudu vai atrast laiku remontdarbiem vēlāk. Šī ir izplatīta situācija, kā rezultātā cilvēkiem būvmateriālus nākas glabāt sešus līdz astoņus mēnešus un reizēm pat ilgāk,” skaidro fasāžu sistēmu ražotāja “Cedral” tirdzniecības vadītājs Latvijā Elviss Siliņš. “Vairums uzskata, ka, tā kā būvmateriāli ir produkts, kas paredzēts lietošanai āra laikapstākļos, arī to uzglabāšana svaigā gaisā bez īpašas vērības ir pieņemama. Patiesībā neatbilstoša materiāla uzglabāšana var novest pie dažāda veida bojājumiem, tostarp arī papildu izmaksām.”
Mitruma ietekme uz dažādiem materiāliem
Lielāko skādi materiāliem ierasti var nodarīt mitrums, kas raksturīgs ziemai un pavasarim. Latvijai raksturīgās siltās vasaras ir visnotaļ pateicīgas materiālu uzglabāšanai, jo, pat ja ir stiprs lietus, mitrums ātri vien izžūst augstās gaisa temperatūras dēļ. Tas nozīmē, ka, materiāliem ilgstoši stāvot ārā, arī labi noslēgtā plastmasas iepakojumā (fasādes un jumta loksnes vairumā gadījumu piegādā iepakotus un izvietotus uz paletēm) var veidoties ūdens kondensāts, kā rezultātā materiālā var iesūkties mitrums.
Mitruma nodarītais kaitējums var atšķirties atkarībā no izvēlētā materiāla. Šķiedrcementa gadījumā tas var veidot sāls izdalījumus ķīmiskas reakcijas rezultātā, un tad uz materiāla veidojas balti sāls pleķi. Jumta loksnēm šis materiāls nomazgāsies organiski, bet fasādes mazgāšanai šajā gadījumā ieteicams lietot 5–7 % citronskābi.
Kokmateriāli ir vēl jūtīgāki un būtu vairāk jāsargā no saskarsmes ar mitrumu. Vienlaikus svarīgi arī pievērst uzmanību ventilācijai, tāpēc iedzīvotāji, kam ir aktīvi privātmāju projekti, bieži vien kokmateriālus izvēlas glabāt iekštelpās. Ja koks nonāk tiešā saskarsmē ar mitrumu un nav pasargāts no tā ilgstoši, tas var ietekmēt tā krāsu, sākt plaisāt un veidot pelējuma aizmetņus.
Ekstrēmos gadījumos materiālu iespējams sabojāt arī neatgriezeniski. Tas iespējams situācijās, ja materiāls ilgi stāvējis lielā peļķē vai dubļos, kas mēdz būt tipiski laikapstākļi ziemas pārejas laikā uz pavasari.
Var nākties maksāt divreiz
Nepareiza materiālu uzglabāšana var nozīmēt gan papildu izdevumus, gan laika zaudēšanu. Materiāla mazgāšana un atjaunošana prasīs gan meistara laiku, gan arī līdzekļus, turklāt radīs lielākas problēmas, ja bojājumi tiks konstatēti brīdī, kad fasādes vai jumta izvietošanas darbi būs jau sākušies. Ja materiāls bojāts neatgriezeniski, tad būs jārēķinās ar izdevumiem jaunu būvelementu iegādei.
Padomi pareizai materiālu uzglabāšanai
Pirmkārt, vienmēr ir svarīgi līdzi ražotāju norādēm. Neievērojot ražotāju ieteikumus, var būt situācija, ka fasādes apdares materiāli var mainīt krāsu un zaudēt ilgmūžības parametrus, kā rezultātā, piemēram, ilgstoši samircis fasādes siltinājums zaudēs savas siltumizolācijas īpašības.
Iegādātos materiālus lielākajā daļā gadījumu būtu vēlams turēt zem jumta vai vietās, kur tie nav pakļauti ārējiem apstākļiem, kā arī nebūtu novietoti tiešā saskarē ar zemi, bet gan uz kādas virsmas vai paletes. Der atcerēties, ka ilgstošai stāvēšanai svarīgi, ka materiāli tiek izvietoti uz iespējami taisnas virsmas. Ja ir tādas iespējas materiālus vēlams uzglabāt sausās iekštelpās vai arī ar pārklājumu, kas pasargā no mitruma un UV starojuma.