abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi25167
Nozares raksti1251
Ekspertu atbildes3041
Kādēļ ir nepieciešama kontroltāme, plānojot uzsākt mājas celtniecību? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kādēļ ir nepieciešama kontroltāme, plānojot uzsākt mājas celtniecību?

Kādēļ ir nepieciešama kontroltāme, plānojot uzsākt mājas celtniecību?

Foto: www.etria.com.br

Šis raksts ir veltīts ikvienam interesentam, kuram ir ieceres un plāns uzbūvēt savu māju vai citu objektu, bet ar pilnu būvniecības procesu saskarsme ir pirmo reizi.

Jebkura objekta celtniecība sākas ar ideju, sapni un konkrētiem soļiem savas ieceres realizēšanā. Šajā rakstā mēs vēlamies sniegt ieskatu un padomus celtniecības pirmajiem soļiem, lai Jūs veiktu pareizo izvēli un nekļūdītos celtniecības procesa sākotnējos "labirintos".

Lai ēka kalpotu ilgi, tās pamati ir jābūvē pamatīgi un rūpīgi. Līdzīgi ir arī ar būvniecības sākuma procesiem, kurus ieteicams uzsākt ar detalizētiem un pamatotiem aprēķiniem.

Viens no galvenajiem stūrakmeņiem, uz kura balstās viss turpmākais ēkas celtniecības procesa aprēķins, ir kontroltāme, kuras jēdzienu un nozīmi mēs apskatīsim šajā rakstā.

Kontroltāme (dažreiz to sauca par "pasūtītāja tāmi") ir būvprojekta īstenošanai paredzamo būvniecības izmaksu kontrolaprēķins. Tā ir projekta sastāvdaļa (būvprojekta ekonomikas daļa), kas palīdzēs Jums nodrošināt pilnvērtīgu kvalitāti, ievērojami samazināt kopējās būvniecības izmaksas.

Kā izmanto kontroltāmi?
Kontroltāmi izmanto šādi:
1) sākumā, pamatojoties uz projekta datiem (paskaidrojuma raksts, projekta rasējumi utml.), sagatavo kontroltāmi. Šis dokuments dos sākotnējo priekšstatu par paredzētām būvniecības izmaksām;
2) pēc tam kontroltāmē izdzēš informāciju par izmaksām un atstāj tajā tikai paredzētu būvdarbu aprakstus un būvdarbu apjomus, veidojot vēl vienu dokumentu. Šādu dokumentu dažreiz sauc par "tāmes formu" vai "tāmes matricu". Šo tāmes matricu iesniedz potenciāliem pretendentiem kā tehnisko uzdevumu. Šeit svarīgi norādīt, ka parasti pretendenti vēlas strādāt iepriekš sagatavotajā tāmes matricā, nevis paši to sagatavot no "nulles";
3) tālāk darbs tiek veikts divos virzienos:

Pirmais virziens:
pasūtītājs patstāvīgi vai kopā ar tāmēšanas biroja pārstāvi analizē kontroltāmi – paredzēto darbu apjomu, kā arī meklē iespējas samazināt kopējās izmaksas. 

Otrais virziens:
potenciālie cenu aptaujas pretendenti, balstoties uz savu iepriekšējo pieredzi, piedāvā savus variantus un tehniskos risinājumus, kā var optimizēt būvniecības procesu un samazināt kopējās būvniecības izmaksas. 

Šeit jānorāda, ka gadījumā, ja ir iepriekš sagatavota tāmes matrica, tas ļauj potenciālajam pretendentam netērēt resursus tāmes formas sagatavošanai, bet dod iespēju koncentrēties kvalitatīva un tehniski optimāla piedāvājuma sagatavošanā Pasūtītājam (Jums). Rezultātā Pasūtītājs ietaupa gan laiku, gan naudu, gan arī saņem labāku risinājumu;

4) visbeidzot – pēc visām apstiprinātajām izmaiņām un optimizācijas, kā arī pēc visu būvdarbu apjomu un parametru saskaņošanas – tehniskais uzdevums iegūst gala variantu un kļūst par būvniecības līguma neatņemamu sastāvdaļu. 

Tas nozīmē, ka, izmantojot tāmēšanas biroja pakalpojumus vēl pirms būvdarbu uzsākšanas un līguma parakstīšanas:

  • Pasūtītājs iegūst dokumentu, kurā ir atspoguļota visa nepieciešamā tehniskā informācija par paredzētajiem būvdarbiem, garantējot iecerētās būvniecības rezultāta sasniegšanu;
  • izpildītājs precīzi zina un saprot, kādi darbi un kādā apjomā ir paredzēti, līdz ar to drošības pēc nepaaugstina cenas būvdarbiem;
  • veicot kontroltāmes analīzi kopīgi ar tāmēšanas biroja speciālistiem, ir iespējams panākt ievērojamus celtniecības izmaksu samazinājumus, kurus iegūst, mainot celtniecības darbu organizāciju, materiālu izvēli un citus parametrus, kuru izmaiņas ievērojami samazina izmaksas;
  • Jūs ievērojami ietaupāt laika resursus, jo paralēli ar potenciāliem būvdarbu veicējiem Jums pašiem ir iespēja meklēt veidus, kā samazināt kopējās būvdarbu izmaksas.

Vienkārši sakot, pēc visiem šiem posmiem un kompleksās optimizācijas, kuru pamatā ir kontroltāmes sagatavošana, būvniecības līguma summa būs nemainīga, kā arī Jūs ievērojami ietaupīsit savu laiku  un naudu.

Kur vēl var izmantot kontroltāmi?
Vēršoties bankā pēc kredīta pieprasījuma, kontroltāmi bieži pievieno dokumentiem, kas bankas speciālistiem palīdz izvērtēt kredīta piešķiršanas iespējas. Mēs esam pārliecināti, ka kontroltāme var objektīvi atspoguļot reālās būvniecības izmaksas, piemēram, mūsu praksē nesen bija gadījums, kad sākumā mūsu Klients pasūtīja tikai nekustamā īpašuma vērtējumu bez kontroltāmes. Rezultātā vērtējumā norādītā summa objektīvi neatspoguļoja reālās būvniecības izmaksas, un banka sākotnēji piešķīra mazāku kredītu. Ja klients vēlāk nebūtu pasūtījis arī kontroltāmi, visticamāk viņam nāktos ņemt arī patēriņa kredītu, lai pabeigtu būvniecības darbus. Šeit gribam norādīt, ka patēriņa kredīta gadījumā procentu likme parasti ir vismaz 4 reizes lielāka nekā hipotekārajam kredītam. Tāpēc iesakām pirms došanās uz banku sākotnēji novērtēt potenciālās būvniecības izmaksas, pasūtot kontroltāmi, ko vēlāk var izmantot iesniegšanai bankā un citiem mērķiem.

Vai vienmēr viszemākā cena ir labi? 
Bieži vien pasūtītāji "iekrīt" lētu piedāvājumu slazdos, kuros būvdarbi tiek uzsākti bez kvalitatīvas un neatkarīgas tāmes sastādīšanas. Tāmēšanā ir tādi jēdzieni kā "nepamatoti augsta cena" un "nepamatoti zema cena". Mūsu pieredze rāda, ka dažreiz, piedāvājot viszemāko cenu (tīšām vai aiz neuzmanības), potenciālais būvdarbu veicējs izmanto nekvalitatīvus materiālus vai arī darbu izpildē iesaista darbiniekus bez attiecīgas pieredzes. Tas var izraisīt šādas problēmas:
1) darbi tiks veikti nekvalitatīvi, piemēram, nekvalitatīvi hidroizolēs vai nosiltinās pamatus;
2) tiks izmantoti nekvalitatīvi materiāli, piemēram, praksē bija gadījums, kad izmantoja nekvalitatīvus (lētus) cauruļu savienojumus, pēc 4 gadiem, kad māja tika nodota ekspluatācijā un tai bija beidzies garantijas periods, notika ūdensvada avārija, nopietni appludinot 2 stāvus;
3) var ieilgt būvniecības process, kura rezultātā labākajā gadījumā nāksies nomainīt būvniecības kompāniju, zaudējot laiku un naudu, bet sliktākajā gadījumā būs problēmas ar kreditēšanas iestādi, kas piešķīrusi kredītu būvniecības vajadzībām.

Skopais maksā divreiz jeb nepiekrītiet vilinošiem piedāvājumiem uzsākt celtniecības darbus un materiālu piegādes bez sastādītas un abpusēji parakstītas tāmes.

Kur pasūtīt tāmēšanas pakalpojumus?
Lai iegūtu objektīvu un precīzu tāmi, mēs ieteiktu vērsties neatkarīgā tāmēšanas birojā, kas ir ieinteresēts būt maksimāli objektīvs, veicot būvobjekta būvniecības aprēķinus.

Būvniecības tāmes var sastādīt jebkurš celtniecības uzņēmums, taču šajā gadījumā būs grūti izvairīties no subjektivitātes vai iespējamas tāmes sadārdzinājuma. Jūsu vēlmi saņemt kvalitatīvu tāmēšanas pakalpojumu nodrošina līgums, ko tāmēšanas birojs kā juridiska persona parasti noslēdz ar Pasūtītāju, tajā atrunājot abu pušu atbildību un pienākumus. Būtisks faktors, izmantojot tāmēšanas biroja pakalpojumus, ir tā reputācija un profesionālā pieredze, kuru pozitīvi novērtē banku speciālisti, izvērtējot kredīta piešķiršanas iespējas. Tāmēšanas pakalpojums ir tā pozīcija, kuras pasūtīšanai nevajadzētu taupīt līdzekļus, jo turpmāk pēc tāmes sastādīšanas tieši tāmētājs un viņa pieredze būs tā, kas taupīs Jūsu laiku un naudu – turklāt ievērojami!

Cik maksā tāmēšanas pakalpojumi? 
Tāme tiek sastādīta, vadoties no projekta un tajā iegūtās informācijas apjoma un kvalitātes, kas katrā gadījumā var atšķirties. Attiecīgi, ja projekts ir kvalitatīvs un detalizēts, tad tāmes sastādīšanai nebūs jāpatērē lieli laika resursi, savukārt, ja projekts ir nekvalitatīvs vai nepilnīgs, būs jāpatērē ilgāks laiks, lai ietvertu visas nianses un detaļas, kuras tiks atspoguļotas kontroltāmē. Iepriekš minētie faktori ietekmē tāmes sastādīšanas cenu un termiņus, tādēļ precīza cena un darba izpildes termiņš katrā gadījumā tiek sastādīts individuāli. Tomēr parasti izmaksas par tāmes sastādīšanu nepārsniedz 0,6 % no kopējām būvobjekta izmaksām.


Ļoti ceram, ka šajā rakstā atradāt sev noderīgu informāciju par celtniecības procesa pirmajiem soļiem un guvāt ieskatu jēdzienā kontroltāme un to nozīmi būvniecības procesā. Esam pārliecināti, ka tas ir pamats, uz kura balstās visas turpmākas celtniecības izmaksas. Veiksmi Jūsu sapņu ēkas celtniecībā!

Informāciju sagatavoja tāmēšanas birojs "BAZIS SOLUTIONS"

Tālrunis (+371) 237 77 237
E-pasts: info@bazis.lv
www.bazis.lv

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Grundfos apkures cirkulācijas sūkņi – uzticami, efektīvi un viedi

Grundfos apkures cirkulācijas sūkņi – uzticami, efektīvi un viedi

Grundfos piedāvātie apkures cirkulācijas sūkņi ir būtisks elements gan mājsaimniecībās, gan komerciālajās ēkās, gan arī rūpniecības uzņēmumos. Visus šos efektīvos, uzticamos un viedos sūkņus atradīsiet Onninen Express veikalos Rīgā, Valmierā un Liepājā.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu