Kādēļ sevis izpratnei ir liela ietekme uz karjeras attīstību?
Sevis izpratne nozīmē spēju skaidri apzināties savas stiprās un vājās rakstura iezīmes, prasmes, intereses, emocijas, rīcības motivāciju, kā arī vērtības. Šī spēja ir emocionālās inteliģences stūrakmens un var nozīmīgi veicināt panākumus izvēlētajā karjerā.
Kādēļ personības stipro pušu apzināšanās ir tik svarīga?
Jebkuras prasmes un spējas, kas tiek lietotas bez piepūles, neapzināti un tiek novērtētas no apkārtējiem, var tikt uzskatītas par personības stiprajām pusēm. Šo spēju apzināšanās ļauj koncentrēt uzmanību uz spējām atbilstošā jomā, amata pozīcijā un uzdevumu veikšanā, straujāk sasniedzot izcilību.
Veicot darba pienākumus atbilstoši savām stiprajām pusēm, tas ļauj ilgstoši saglabāt motivāciju, darba produktivitāti un apmierinātību ar darba vidi un pienākumiem, samazinot neuzmanības kļūdu rašanās riskus.
Kā izvērtēt personības stiprās un vājās puses?
Savu spēju apzināšanās pamatā ir ikdienas aktivitāšu analizēšana, noskaidrojot darbības, kas ļauj justies veiksmīgam un pārliecinātam par sevi jomās, kas piesaista un iedvesmo, kā arī aktivitātēs, kuras nenogurdina un tiek veiktas neapzināti. Tomēr, identificējot personības stiprās puses, vienlaicīgi tiks atklātas arī vājās puses.
Personības vājās puses neierobežo vēlamās karjeras jomas izvēli, jo darbs ražošanā, būvniecībā, tirdzniecībā un citās nozarēs ir daudzveidīgs un piepildīts ar dažādām amata lomām, kurās noder gan analītiskās un tehniskās zināšanas, gan labas komunikācijas un saskarsmes spējas. Taču skaidra vājo pušu apzināšanās ļauj pārdomātāk tās kompensēt, apmeklējot papildus apmācības vai attīstot trūkstošās iemaņas, lai pēc iespējas veiksmīgāk varētu turpināt iecerēto karjeru.
Vai sevis izpratne var palīdzēt sociālo prasmju attīstībā?
Labas komunikācijas un sadarbības spējas komandā ir vienas no visvēlamākajām potenciālo amata kandidāta prasmēm darba sludinājumos. Taču šīs spējas ir cieši saistītas gan ar emociju apzināšanos un to virzītu pārvaldību augstākajos un zemākajos noskaņojuma punktos, gan ar indivīda pašapziņu.
Jo labāk tiks izmantotas personības stiprās puses un strādāts pie emociju apzināšanās, empātijas un citu uzklausīšanas, jo veiksmīgāk veidosies savstarpējā sadarbība darba kolektīvā un savstarpējās attiecības, kas var palīdzēt karjeras izaugsmē.