Kādēļ skaņas izolācija ir tik būtiska mūsu komfortam un veselībai?
Šobrīd kvalitatīva skaņas izolācija aizvien aktuālāka ir kļuvusi tieši mūsu mājokļos – šeit pavadām aizvien vairāk laika. Tās ir kļuvušas par mūsu atpūtas un darba vietu, skolu, restorānu un sporta zāli vienlaikus. Arī nekustamo īpašumu speciālisti ļoti bieži saņem jautājumus par iegādājamā īpašuma tehniskajiem parametriem saistībā ar logu, ārsienu un starpsienu, grīdu un starpstāvu materiāliem, lai pēc mājokļa iegādes baudītu komfortu bez trokšņiem. Nereti arī esam dzirdējuši par skaņas un trokšņu piesārņojumu. Kas tas ir un kādēļ skaņas izolācija ir tik būtiska mūsu ikdienas komfortam un veselībai? Pieredzē dalās "Knauf Akadēmijas" un "Knauf" Tehniskais vadītājs Andris Veinbergs.
Latvijā skaņas izolācija tiek nodrošināta ar dažādiem būvakustiskiem pasākumiem, kuru galvenais mērķis ir cilvēkam labvēlīgas akustiskās vides veidošana gan pašās ēkās, gan tās kopējā apbūvē konkrētā lokācijā. To var panākt ar būvniecības un arhitektūras metodēm, un, veicot mērījumus, iespējams noteikt skaņas avotu, prettrokšņa elementu un akustiskās vides parametrus. Latvijā ēku akustiku reglamentē būvnormatīvi LBN 016-15, pēc akustiskā komforta viedokļa telpas iedalot četrās klasēs – A, B, C un D – jo augstāka klase, jo augstāks akustiskais komforts. Tātad A klases nams būs skaņas necaurlaidīgākais.
Autors: kaiminu_troksni
"Cilvēka balss var būt sadzirdama pat 40 kilometru attālumā, tādēļ skaņas izolācija ir ārkārtīgi svarīga. Mūsu uzdevums ir sakompresēt šos 40 kilometrus ļoti nelielā šaurumā, vieglumā un kompetencē, ko "Knauf" Latvijā nodrošina jau kopš 1994. gada. Mūsu darbības laikā esam realizējuši pārdomātus skaņas izolācijas risinājumus jaunbūvēs un ēkās, kurās tiek veikti rekonstrukcijas darbi, tādējādi iegūstot augstvērtīgu rezultātu. Mēs ejam līdzi laikam, ar risinājumiem nodrošinot dzīves kvalitāti un pozitīvu vajadzības sajūtu pēc komforta, tieši tādēļ mūsu vēstījums ir – mēs varam dzīvot daudz, daudz labāk. Šādā veidā mēs ne tikai vēršam uzmanību uz mūsu ilgtspējīgo produkciju, bet arī apgūstam un realizējam vietējos resursus vietējo iedzīvotāju labumam," norāda eksperts.
Ikvienai dzīvojamajai ēkai Latvijā jāiekļaujas vismaz C klasē, kas nodrošina minimālās skaņas izolācijai noteiktās prasības Rw´ – 55 decibelus (starp dzīvokļiem). Nav šaubu, ka tieši dzīvojamās ēkas ir mūsu klusās miera ostas, kur atgūstam enerģiju un smeļamies spēkus jaunai dienai. Tomēr laikā, kad lielāko dienas daļu pavadām mājās kopā ar dzīvesbiedru, bērniem un mājdzīvniekiem, klusums un kvalitatīva skaņas izolācija ir zelta vērtē.
"Ja mūsu mājoklis mums nesniedz miera sajūtu, tam zūd vērtība. Pandēmijas ietekmē vēl jo vairāk akcentējam skaņas izolācijas nozīmi, tādēļ mūsu risinājumi nodrošina skaņas slāpēšanu ne tikai starp dzīvokļiem, bet arī starp istabām konkrētā mājokļa ietvaros. Šajā laikā tas ir īpaši svarīgi, lai nejūtamies ierobežoti. Mēs radām multifunkcionālas telpas ar iespējām tās dažādi pielietot, lai katrs mājokļa iemītnieks varētu nodarboties ar nepieciešamo – lasīt, strādāt, gulēt, klausīties mūziku, dejot, spēlēt bungas vai trompeti. Tas arī palīdz izvairīties no konfliktsituācijām," skaidro speciālists.
Autors: skanas_izolacija
Nereti skaņas izolācijas nodrošināšana saistās ar zaudētu telpu – biezākām sienām un zemākiem griestiem. Dzīvojamo ēku jaunbūvēs tas ir mīts: "Kopš šī gada janvāra akustikas būvnormatīvos LNB 016-15 ir definēta prasība, ka pie ēkas nodošanas ekspluatācijā ir jāveic būvakustiskie kontrolmērījumi. Tā, manuprāt, ir laba zīme. Tas garantē labāku skaņas izolāciju, telpas efektīvāku izmantošanu un praksē nozīmē, ka katrā ēkā ir jāmēra trīs konstrukcijas – starp dzīvokļiem, starp stāviem un konkrētās telpas attiecība pret sabiedrisko telpu, piemēram, gaiteni vai kāpņu telpu," stāsta eksperts.
Tomēr senākās ēkās (padomju mantojuma tipveida projektos), kur skaņas caurlaidība ir augstāka un trokšņi no kaimiņu dzīvokļiem un sabiedriskajām telpām ir pierasta lieta, jārēķinās ar zaudētu telpu – kaut minimālā apjomā. Lai veiktu papildu skaņas izolācijas pasākumus, parasti tie ir aptuveni četri pieci centimetri sienām, bet grīdām tie var būt pat septiņi centimetri. Mazāku mājokļu īpašniekiem tas var nozīmēt daudz, tomēr šie daži centimetri var sniegt ievērojamu ieguvumu. Inovatīvi materiāli un blīvas plāksnes var uzlabot skaņas izolāciju par 20 decibeliem – tas ir ļoti daudz! Šāds uzlabojums ne tikai ļauj mājoklim ierindoties augstākā būvakustikas klasē, bet arī veicina iemītnieku darba spējas, uzlabo miega kvalitāti un vispārējo komforta līmeni.
Skaņas izolācijas būtiskā nozīme katru gadu tiek akcentēta arī Rīgas arhitektūras gada balvas speciālā nominācija "Būvakustika – par dzirdamu klusumu". Tajā eksperti objektīvi novērtē ne vien ēkas akustiskās īpašības, bet arī būves kvalitāti kopumā, jo atbilstošas akustiskās īpašības ir kvalitatīvas būvniecības pazīme. Ikviens spēj novērtēt ēkas vizuālo tēlu, tikai zinātāji prot pārliecināties par būves tehnisko kvalitāti, tomēr objektīvam dažādu trokšņu līmeņa novērtējumam ēkā nepieciešams atbilstošs un sertificēts aprīkojums un standartizēta mērījumu metodoloģija.
Autors: komforts
"Viens no lieliskākajiem paraugiem skaņas izolācijas un vispārējās būves kvalitātes kontekstā ir "River Breeze Residence" Klīversalā, ko ar apbalvojumu pagodinājām 2019. gadā un īpaši izcēlām arī pērn. Šī ēka ir izcils paraugs augstam dzīves kvalitātes līmenim – zaļa apkārtne un svaigs gaiss, unikāli skati un lokācija, Daugavas un pilsētas centra tuvums. Kaut gan ēkai ir logi visas sienas augstumā, kas varētu mazināt skaņas izolāciju vai ko var iespaidot tuvumā esošā centra radītie trokšņi, aizverot logus un terašu durvis, nokļūstam patiesā klusuma – komforta zonā. Ne velti šai rezidencei ir augstākais jeb A klases akustiskais komforta līmenis, kas ļauj ēkas iedzīvotājiem gan pilnībā un pēc saviem ieskatiem izmantot dzīves telpu, nedomājot par kaimiņu traucēšanu, gan arī pilnvērtīgi atpūsties un uzkrāt spēkus jaunai dienai. "River Breeze Residence" ir iespējams dzirdēt klusumu, un tieši pēc tādas kvalitātes mums ir jātiecas katrā dzīvojamajā projektā," norāda eksperts.
Mums visiem ir labi zināms kritērijs par to, ka, izvēloties mājokli, tikai trīs lietām ir nozīme – atrašanās vietai, atrašanās vietai, atrašanās vietai. Lai gan liela daļa patiesības tajā ir, arī skaņas izolācijai ir būtiska loma mājokļa izvēlē. Tā ir nozīmīga mūsu ikdienas un labas veselības sastāvdaļa, kas ļauj baudīt atpūtu, kvalitatīvu miegu, ikdienas sadzīvi un nodarbes, kā arī veicina saticību ģimenē. Katram sava miera osta – tā ir viena no vērtīgākajām šī laika atziņām.