Kādu attīrīšanas iekārtu izvēlēties?
Privātmājām ne vienmēr ir iespējams pieslēgties pilsētas kanalizācijas sistēmai, tādēļ ir jāizvēlas cita alternatīva. Privātmāju īpašniekiem ir trīs iespējas – septiķis, krājrezervuārs vai bioloģiskā notekūdeņu attīrīšanas iekārta. Kanalizācijas septiķis darbojas kā nosēdaka, septiķa tvertne ir sadalīta trīs daļās un darbojas pēc daļiņu nosēšanās principa. No septiķa ir nepieciešams regulāri (1–2 reizes gadā) atsūknēt nogulsnes.
Krājrezervuārs ir tvertne, kurā uzkrājas visi notekūdeņi. Tā regulāri ir jāiztukšo, krājrezervuāra iztukšošanu veic ar speciāli šim mērķim paredzētu tehniku, tādēļ, uzstādot krājrezervuāru, ir jārēķinās, ka tā apkope prasīs regulārus finansiālus ieguldījumus. Krājrezervuārs ir izdevīgs risinājums maziem notekūdeņu apjomiem, piemēram, vasarnīcām, kas netiek regulāri apdzīvotas.
Bioloģiskajā notekūdeņu attīrīšanas sistēmā notekūdeņus attīra baktērijas un mikroorganismi. Tas ir mūsdienīgākais un videi draudzīgākais notekūdeņu attīrīšanas risinājums, jo attīra ūdeni no ķīmiskā piesārņojuma (veļas pulvera, trauku mazgājamā līdzekļa u.c.) un palīdz novērst notekūdeņu radīto piesārņojumu apkārtējā vidē.
Plusi un mīnusi
Katram no šiem risinājumiem ir savu plusi un mīnusi. Krājrezervuāru ir iespējams uzstādīt blīvi apdzīvotās vietās, un tas ir ļoti vienkāršs risinājums, bet tam ir lieli uzturēšanas izdevumi – krājrezervuārs ir regulāri jātīra, kā arī, ja ir aizmirsts to savlaicīgi iztīrīt, tas var radīt daudz nepatīkamu brīžu. Septiķiem ir zema pašizmaksa un zemas uzturēšanas izmaksas, bet tos nav atļauts izmantot blīvi apdzīvotās vietās, kā arī ūdeni no septiķa ir aizliegts novadīt drenāžās vai publiskajā ūdenstilpnē un ziemā tas var aizsalt. Bieži vien tieši bioloģiskās attīrīšanas iekārtas ir vienīgais risinājums noteiktos reģionos, jo tas ir mūsdienīgs un videi draudzīgs notekūdeņu apstrādes veids. Ilgtermiņā bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārta ir ekonomiski izdevīgāka nekā septiķis vai krājrezervuārs, jo apkopes ir jāveic reti un tām nav augstas izmaksas, tāpat iekārta ir viegli un ātri uzstādāma, ērti kopjama un tai nav kanalizācijai raksturīgās smakas. Ja salīdzina ar septiķi un krājrezervuāru, vienīgais mīnuss ir elektrības nepieciešamība – lielākajai daļai bioloģisko attīrīšanas iekārtu funkcionēšanai nepieciešama elektrība.
Videi draudzīgs risinājums
Bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas sistēmas ir videi draudzīgs risinājums. Pēc tam, kad baktērijas un mikroorganismi ir attīrījuši ūdeni, tas ne tikai ir tīrs no ķīmiskajām vielām un to var droši novadīt apkārtējā vidē, bet tas ir arī atkārtoti izmantojams kā tehniskais ūdens. Šāds attīrīts ūdens ir pietiekami tīrs, lai to izmantotu, piemēram, dārza vai siltumnīcas laistīšanā. Ja vēlies vairāk uzzināt par bioloģiskajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtam, vairāk informācijas meklē www.august.lv.