Kādu vannu izvēlēties?
Lai pieņemtu gala lēmumu vannas izvēlē, nepieciešams iepazīties ar tirgotāju piedāvāto vannu klāstu. Un piedāvāto vannu klāsts tiešām ir liels. Pārdošanā ir ne tikai vannas, kas ir izgatavotas no dažādiem materiāliem - čuguna, metāla, akrila un citiem, bet arī visdažādāko formu, krāsu un izmēru. Ja ar formas un krāsas izvēli problēmu nebūs, jo tas vairāk vai mazāk tomēr ir gaumes jautājums, tad materiāla izvēle gan varētu sagādāt raizes.
Vispopulārākās ir čuguna, metāla un akrila vannas. Katram no šiem vannas materiāliem ir savas priekšrocības un savi trūkumi. Izvēle ir jūsu rokās.
Čuguna vannas
Čuguna vannas ir klasiskais vannu pārstāvis. Gan jau mēs visi vēl atceramies tās vannas istabas mazajos 50.-60. gadu būvētajos dzīvoklīšos un jāatzīst, ka vēl šodien daudzi labprāt lieto tieši šādas čuguna vannas.
Galvenā šo vannu priekšrocība ir tā, ka tās labi saglabā siltumu un nerūsē. Ja jums patīk ilgi uzturēties silta ūdens vannā, tad neko labāku par čuguna vannu jums neatrast.
Čuguna vannas vājā vieta ir emaljas pārklājums. Šis pārklājums ir jūtīgs pret sitieniem un krasām temperatūras izmaiņām. Saremontēt emaljas pārklājumu ir visai problemātisks process.
Tādēļ, iegādājoties čuguna vannu, emaljas pārklājuma kvalitātei jāpievērš īpaša uzmanība.
Mūsdienās čuguna vannas izgatavo 5 mm biezumā un klāj pietiekoši biezu emaljas kārtu, līdz ar to šādas vannas ir krietni vieglākas nekā tas bija agrāk - tagad tās sver 120 – 130 kg. Pirms iegādāties čuguna vannu noteikti ļoti rūpīgi jāpārbauda emaljas pārklājuma kvalitāte.
Metāla vannas
Metāla vannas ir vieglas, salīdzinoši lētas, bet tām ir daži trūkumi. Piemēram, tās slikti saglabā siltumu, tādēļ cilvēkiem, kuriem patīk ilgi gulēt siltā vannā, šāda tipa vanna nebūs piemērota. Vēl metāla vannu mīnuss ir tās plānas sienas, kas rada lielu troksni visā dzīvoklī, kad tajā tiek liets ūdens.
Metāla vannu priekšrocība ir tā, ka tās var izgatavot dažādās formās.
Akrila vannas
Akrila vannas kļūst arvien populārākas, jo tās ir pieejamas dažādās krāsās, formās un izmēros. Akrila vannas kvalitāte ir atkarīga pamatā no tā, cik armējošo slāņu tai ir. Lai būtu skaidrs par ko ir runa, jāzina par akrila vannu izgatavošanu. Tā kā akrils pēc savas būtības ir plastmasa, tad ražošanas procesā masu uzsilda un vakuuma kamerā izspiež nepieciešamo vannas formu. Akrila loksnes biezums ir 5-6 mm. Akrilam ir viena īpatnība - jo tas ir augstākas kvalitātes, jo to grūtāk veidot. Tādēļ ražotāji, lai iegūtu visneiedomājamākās vannas formas, gatavo tās no zemākas kvalitātes akrila. Tikko izliekta vanna uzreiz nav piemērota lietošanai, jo tā ir mīksta. Lai tai piedotu stiprību, vanna tiek nostiprināta un uz vannas apakšas vairākos slāņos tiek uzklāti epoksīda sveķi. Pēc šādas procedūras vanna pieņem nepieciešamo formu un cietību.
Tātad - jo vairāk ir šo armējošo slāņu uzklāts, jo labāka ir akrila vanna. Uzklāto kārtu skaitu var saskaitīt, ja uzmanīgi apskata vannas malu. Arī pēc skaņas var noteikt vannas kvalitāti – dobjāka skaņa liecina par to, ka kārtu ir vairāk, kas nozīmē, ka tā ir kvalitatīvāka.
Galvenais akrila vannu trūkums ir to īsais lietošanas laiks. Taču remontēšana nav grūta – radušās plaisas var pieliet ar akrila masu un kārtīgi noslīpēt.
Kvarila vannas
Kvarils – kvarca un akrila maisījums. Šī materiāla vannas ir līdzīgas akrila vannām, tikai to kalpošanas laiks ir daudz ilgāks. Šāda materiāla vannu ir grūti sabojāt. Svara ziņā tā ir smagāka par akrila vannu, bet vieglāka par čuguna. Kvarila vannas mūsu tirgū ir parādījušās pavisam nesen.
Vannas trokšņu slāpēšana
Iegādājoties vannu pievērsiet uzmanību sienas biezumam. Tam jābūt lielākam par 3,5 mm. Pastāv iespēja pirms vannas uzstādīšanas pārklāt to ar siltumizolējoša materiāla plēvi, tad pazūd arī lielais troksnis, kas rodas lejot šādā vannā ūdeni. Tādējādi arī ūdens vannā ilgāk turas silts.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors elise.y