Kādus apdares dēļus izvēlēties, atjaunojot ēkas fasādi? Iesaka eksperts
Raksta autors: Mg.sc.ing. Edijs Krūmiņš, SIA “Latsketch” valdes loceklis
Strādājot kokapstrādes jomā, dažkārt saņemu jautājumus par to, kādus apdares dēļus labāk izvēlēties, atjaunojot ēkas fasādi. Balstoties savā pieredzē, esmu sagatavojis dažus ieteikumus, kurus iedzīvotājiem ņemt vērā un ko apsvērt, plānojot fasādes nomaiņu.
Noskaidro, vai koka ēka nav kultūrvēsturisks piemineklis
Pirms fasādes nomaiņas svarīgi noskaidrot vai koka ēka nav kultūrvēsturisks piemineklis. Ja ēka ir kultūrvēsturisks piemineklis, ikvienas detaļas atjaunošanā ir stingri jāievēro normatīvo aktu prasības. Šādos gadījumos iesaku vērsties pie būvniecības jomas speciālistiem, kuriem ir pieredze ēku restaurācijā, un tikai ar viņu atbalstu turpināt ēkas fasādes nomaiņu. Savukārt, ja nepieciešams izgatavot apdares materiālus restaurācijas vajadzībām, tad nepieciešams izstrādāt apdares materiāla rasējumu, kuru iespējams izstrādāt pēc esošā materiāla parauga, retākos gadījumos pēc vēsturiskajām liecībām (fotoattēliem). Saņemot paraugu, uzņēmuma speciālisti veic nepieciešamos mērījumus un izstrādā ražošanas rasējumus, kurus saskaņo ar pasūtītāju.
Ja ēka nav kultūrvēsturisks piemineklis, tad ēkas īpašniekam ir brīva izvēle lēmumu pieņemšanā par vēlamo apdares dēļu koksni, profilu, parametriem (biezums, platums, garums) un kvalitātes klasi. Bet jāievēro savas pašvaldības saistošie noteikumi, kuros var būt noteikts kādām jābūt ēkas fasādēm.
Kādus apdares dēļus izvēlēties?
Latvijā populārākās apdares dēļu koksnes ir priede un egle un šos materiālus visbiežāk iesaka arī būvniecības jomas profesionāļi. Priedes un egles koksnes apdares materiālu ražošanā izmantotas jau gadsimtiem, jo koksne ir piemērota Latvijas laikapstākļiem, viegli pieejama un cenas ziņā salīdzinoši lēta.
Profils jeb apdares dēļa izskats visbiežāk tiek izvēlēts līdzīgs līdz šim izmantotajiem apdares dēļiem vai apskatītas blakus esošās ēkas un apdares dēļu profils pieskaņots tām. Dažkārt, lai apdares dēļus padarītu “interesantākus”, klienti izvēlas apdares dēļus ar smalki zāģētu virsmu. Apdares dēļi ar smalki zāģētu virsmu ir raupji, bet ne skabargaini. Turklāt pie šādiem apdares dēļiem daudz labāk “pieķeras” krāsa, kas ilgtermiņā var ietaupīt uz fasādes krāsošanas rēķina.
Apdares materiālu cenu visbiežāk nosaka tieši izvēlētie parametri – biezums, platums, garums. Plānāks dēlis izmaksās lētāk, bet tā kalpošanas laiks būs īsāks. Iesaku apdares dēļus izgatavot, sākot no 20 mm biezuma, kas ir optimāls Latvijas klimatam. Pēc maniem novērojumiem klienti parasti izvēlas aptuveni 130 mm platus apdares dēļus. Apdares dēļu garums būtiski neietekmē ražošanas izmaksas, bet var būtiski ietekmēt piegādes izmaksas. Piemēram, 3 metrus garus apdares dēļus iespējams transportēt ar parastu kravas piekabi, bet 6 metrus garus apdares dēļus pārsvarā pārvadā transporta pakalpojumu sniedzēji.
Koksnes kvalitātes klase
Visbeidzot ir jādomā arī par koksnes kvalitātes klasi – jo zemāka kvalitātes klase, jo lētāks apdares dēlis, taču tam pieļaujami arī dažādi koksnes defekti. Esmu novērojis, ka pēdējos gados klienti dažkārt izvēlas materiālus ar zemu kvalitātes klasi nevis taupības nolūkos, bet gan lai izceltu koksnes dažādību. Kā arī zemāku kvalitātes klasi var izvēlēties, ja fasādes atjaunošanai nepieciešami daudz dažādu garumu apdares dēļi, jo koksnes defektus iespējams izzāģēt un tādējādi arī materiālu izmantot racionāli.
Atļauja no būvvaldes
Atgādinu, ka fasādes nomaiņai ir nepieciešams saņemt atļauju no būvvaldes, jo darbi, kas veikti bez būvniecības dokumentācijas izstrādes un saskaņošanas, ir patvaļīga būvniecība.