Kādus būvniecības blokus izvēlēties? Skaidro speciālists
Raksta autors: Valdis Zariņš, būvmateriālu ražotnes SIA "Lode" mārketinga un pārdošanas daļas direktors
Brīdī, kad tiek uzsākts būvniecības process, kad zemes gabals iegādāts un būvatļauja kabatā, būtiski saprast, no kādiem būvmateriāliem taps pati ēka, lai kalpotu iespējami ilgi, nodrošinātu mitruma un siltumizturību, kā arī būtu ērti pašiem būvniekiem. Izvēle ir samērā plaša – keramzīta, keramikas, gāzbetona, vairākslāņu dzelzsbetona ārsienu paneļi, utt. Jāatzīst, ka ārvalstīs ēkas izmantojumam un dažādiem kvalitātes parametriem tiek pievērsta daudz lielāka uzmanība nekā Latvijā, kur vienmēr noteicošais bijusi cena.
Viduseiropā, piemēram, Vācijā, Polijā, Austrijā, arvien lielāku popularitāti iemanto keramikas bloki, jo zinātniski pierādīts, ka to kvalitāte un to radītā dzīves apstākļu kvalitāte ir augstāka nekā citiem materiāliem. Keramikas bloki, kurus tautā mēdz dēvēt arī par "lielajiem māla ķieģeļiem", pēc izmēriem ir līdzīgi citu ražotāju blokiem, bet tiem ir vairākas priekšrocības. Keramikas bloku pluss ir sausums jeb mitruma līmenis blokā, materiāla stiprība, ugunsdrošība, tas ir diezgan ātri un viegli mūrējams, un, kas mūsu platuma grādos ir būtiski gan no komforta, gan līdzekļu ekonomijas aspekta – energoefektivitāte.
Autors: keramikas_bloki
Apkopojot informāciju par keramiskiem blokiem, var secināt, ka šis materiāls mūsu klimatiskajos apstākļos ir viens no piemērotākajiem mājas būvniecībai. Tas izgatavots no dabīga materiāla – māla, kas spēj ātri izvadīt mitrumu, labi un ātri ventilējas, un no tiem būvētas sienas ir arī drošas namu iedzīvotāju veselībai, jo spēj nodrošināt labu mikroklimatu iekštelpās. Lai gan siltumnoturība keramikas blokiem ir līdzīga, piemēram, gāzbetona blokiem, keramiskajiem materiāliem to blīvuma dēļ ir augsta termiskā stabilitāte un inerce (cik ilgi materiāls "notur" siltumu un atdziest). Tas nozīmē, ka šis materiāls labi uzkrāj siltumu un to atdod atpakaļ lēni, ļaujot telpās dabiski uzturēt optimālu temperatūru visos gadalaikos. Pat vasaras karstākajos mēnešos telpas, kuras netiek atvēsinātas ar kondicionieri, nepārkarsīs tik strauji, kā, piemēram, vieglo konstrukciju mājas. Savukārt tiem, kuriem ir svarīgs materiāla ekoloģiskums – keramikas materiāls ir dabisks. Vēl viena pozitīva iezīme šim materiālam ir spiedes stiprība, kas rāda, cik lielu saspiešanas spēku materiāls iztur pirms tas sabrūk. Tā ir daudzkārt lielāka nekā ir gāzbetona vai keramzītbetona blokiem. Tiek nodrošināta arī laba skaņas izolācija, ko sekmē keramisko bloku tilpummasa.
Dažkārt tiek norādīts, ka keramikas materiālus esot problemātiskāk urbt un štrabēt, bet prasmīgam amatniekam ar labu aprīkojumu arī šim nevajadzētu būt šķērslim.
Potenciālajam pircējam būtu jāpievērš uzmanība keramisko bloku un citu materiālu, piemēram, gāzbetona, konstrukciju mitruma līmenim. Visām mūra ārsienu konstrukcijām sākotnējais ārsienu mitrums ir lielāks par to līdzsvara vai aprēķina mitrumu. Tas var rasties šo konstrukciju ražošanas gaitā (saukts arī par tehnoloģisko mitrumu), gan arī no mūrjavas, apmetuma, arī nokrišņu ietekmes. Dažādiem materiāliem šī mitruma žūšanas laiks var atšķirties.
Autors: gazbetona_bloki
Eksperti, salīdzinot gāzbetona blokus un keramikas blokus, darbojas ar šādiem datiem: gāzbetona bloku sākotnējais svara mitrums ir 35%, bet pēc gada tas samazinās par 10 procentpunktiem – līdz 25%. Gāzbetona blokiem līdzsvara mitrums tiek norādīts 5%. Savukārt keramisko bloku sākotnējais svara mitrums ir 0 %, bet līdzsvara mitrums ir 0.6 – 2% robežās (tie ir 50 % gaisa mitruma). Šādus rādītājus keramiskiem blokiem sasniegt palīdz atvērto poru struktūra, kas mitrumu ļauj izvadīt daudz ātrāk nekā no blīvāka materiāla ar slēgtām porām. Ņemot vērā būtiskās atšķirības gāzbetona un keramisko bloku sākotnējā svara mitrumā (attiecīgi 35 % un 0 % rādījums) un, to būvēšanā pielietojamo mūrjavu, var novērot, ka kopējais sākotnējais ūdens daudzums gāzbetona sienā ir daudzkārt lielāks.
Kāpēc ir svarīgi zināt mitruma apjomu? Tādēļ, ka tas ietekmē ēkas siltumizolācijas rādītājus: jo mitruma saturs konstrukcijā ir augstāks, jo zemāka siltumizolācija. Turklāt, ja mitruma līmenis samazinās pietiekoši lēni, tas rada risku, ka visai drīz ārsienās var iemesties pelējums, jo relatīvais gaisa mitrums ir ļoti augsts, turklāt, lai mitrums žūtu, ir nepieciešama intensīva (un ilgstoša) ventilēšana.
Autors: energoefektivitate
Dažādu nozaru zinātnieki vairāku gadu garumā veica eksperimentālo māju energoefektivitātes monitoringu. Latvijā Botāniskajā dārzā, īpašos apstākļos tika izveidoti pieci testēšanas stendi jeb eksperimentālas mājiņas, kas tika veidotas no vietējā tirgū pieejamiem būvmateriāliem. Tie bija frēzbaļķi ar siltinājuma slāni un baļķu imitācijas iekšējo apdari, finiera paneļi ar siltumizolācijas materiāla pildījumu un fibrolītu, keramiskie bloki ar siltinājuma slāni ārpusē, gāzbetona bloki ar siltinājuma slāni ārpusē un eksperimentāli keramiskie bloki ar siltumizolācijas granulu pildījumu to dobumos. Tika mērīta atjaunojamos resursus izmantojošu telpu mikroklimata uzturēšanas sistēmu energoefektivitāte un ilgtspēja Latvijas klimatiskajos apstākļos.
No mērījumiem bija redzams, ka, piemēram, keramikas bloku konstrukcija uzreiz pēc uzbūvēšanas atbilst projektētajai siltuma caurlaidībai, kā arī gaisa relatīvā mitruma mērījumi šajā stendā (relatīvais mitrums līdz 50%) jau pirmajos ekspluatācijas mēnešos iekļāvās optimālajā mitruma zonā (30%- 60%). Turpretī gāzbetona konstrukcijai, tās augstā mitruma satura dēļ netika sasniegta projektētā siltuma caurlaidība, kā arī gaisa relatīvais mitrums stendā bija ievērojami augstāks par vēlamo optimālo.
Arī pusgadu vēlāk mērījumi apliecināja, ka vienādas gaisa temperatūras uzturēšanai nepieciešamais enerģijas patēriņš keramikas bloku stendā joprojām bija ievērojami mazāks, salīdzinājumā ar gāzbetona stendu, jo šo sienu siltuma caurlaidība pilnībā iekļāvās projektētajos parametros, bet gāzbetona konstrukcijas joprojām tajos neiekļāvās. Jau nākamajā apkures sezonā keramikas bloku stendā joprojām saglabājās mazāks siltumenerģijas patēriņš nekā gāzbetona stendā (tas izskaidrojams ar to, ka gāzbetonā joprojām bija saglabājusies paaugstināta mitruma koncentrācija). Stendos tika veiktas arī kompleksās mikrobioloģiskās analīzes, kuru rezultāti uzrādīja ievērojamu mikrobioloģisko piesārņojumu gāzbetona stendā – it īpaši riska zonās. Salīdzinoši neliels piesārņojums tika konstatēts pārējos stendos.
Autors: buvizmaksas
Būvējot savu sapņu māju, būtiskas ir arī izmaksas, jo neviens nevēlas lieki pārmaksāt. Keramisko bloku kubikmetra cena ir līdzvērtīga dažiem citiem blokiem, piemēram, keramzītbetona vai gāzbetona blokiem. Tātad potenciālajam pircējam mūra sienas materiāla izvēlē ir jāizsver visi plusi un mīnusi, un kādi mūra sienu materiālu parametri pašam ir svarīgi.