Kailsakņi – drošība dārzam
Izvēloties augļu koku stādmateriālu, drošāk iegādāties kailsakņus. Šāds augs vienmēr būs audzēts Latvijā, līdz ar to ir dzīvotspējīgāks nekā no kaimiņvalstīm ievestais, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC), kā arī Latvijas Stādu audzētāju biedrībā.
Iegādājies vietējo
Kailsakņi jāiegādājas no vietējiem audzētājiem, jo, kā norāda Latvijas Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš, iegādāties kailsakņus, kas vesti no citām valstīm, ir riskanti - to ilgstoša uzglabāšana un transportēšana ir pārlieku sarežģīta. Vietējais stādu audzētājs tos izrok tirdzniecībai bezlapu stāvoklī un tirgo tieši no pierakuma vai lauka
Kā kailsakņus iespējams iegādāties itin visus augus, sākot ar ziemcietēm, līdz pat liela auguma kokiem, krūmiem, dižstādiem, augļu kokiem un ogulājiem.
Nenokavē īsto brīdi
"Kailsakņus droši var izvēlēties līdz brīdim, kad sāk mosties un piebriest augļu koku pumpuri. Ābelēm un bumbierēm tas būs ilgāks periods, bet skābajiem un saldajiem ķiršiem, visa veida plūmēm, bet jo sevišķi persikiem un aprikozēm – daudz īsāks. Jāielāgo, ka ogulāju kailsakņu iegādes laiks tūlīt beigsies, jo Latvijas rietumos to pumpuri jau sākuši strauji briest," skaidro LLKC vecākais speciālists augkopībā Māris Narvils.
Pircējiem pēc kailsakņu stādiem jādodas "apbruņojoties" ar mitras kūdras maisu vai maisiem, kuros tūlīt ievietot nopirkto stādu saknes, lai tās neapkalstu.
Pirms izvēlēties stādus savam dārzam, visus neskaidros jautājumus var uzdot Stādu audzētāju biedrībai. Tā apvieno teju visus stādaudzētājus, un informācija par tiem pieejama biedrības mājaslapā www.stadi.lv.
Publicitātes foto