abc.lv skaitļos

Lietotāji online10
Aktīvie uzņēmumi25011
Nozares raksti1165
Ekspertu atbildes3041
Kājslauķi – kā izvēlēties? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kājslauķi – kā izvēlēties?

Kājslauķi – kā izvēlēties?

Mitrums un netīrumi no apaviem ir visiem labi zināmā problēma, kas kļūst arvien aktuālāka līdz ar starpsezonas iestāšanos. Tādēļ parasti kājslauķis ir viena no pirmajām lietām mājoklim, kuru iegādājas katrs rūpīgs saimnieks. Lieta šķietami ordināra, ar ļoti pieejamu cenu, taču ieguvumi no tās lietošanas ir neatsverami:

  • kājslauķis efektīvi notīra lielāko daļu netīrumu no apaviem (dubļi, ūdens, putekļi), neļaujot tiem nokļūt tālāk par ieejas durvju zonu. Īpaši tas ir pamanāms rudenī un pavasarī – jums nevajadzēs pārslaucīt grīdas pēc katras atgriešanās reizes mājās;
  • daudzi modeļi pasargā grīdas segumu no bojāšanās. Aktuāli, ja jums ir lamināts vai parkets, kas var piebriest no kontakta ar mitrumu;
  • ja jums ir flīzes, tad kājslauķis kļūs par sava veida „drošības saliņu” un pasargās no paslīdēšanas, kad ienāksiet mājās slapjos apavos;
  • visbeidzot, šāds risinājums ir ne vien praktisks, bet arī estētisks. Pareizas formas, izmēru, krāsas modelis padarīs priekšnama interjeru omulīgāku.

Iegādājoties kājslauķi vienreiz, tas godam kalpos jums gadiem, nezaudējot formu, efektivitāti, pievilcību. Taču ar nosacījumu, ka veltīsiet pietiekamu uzmanību dažiem svarīgiem izvēles parametriem, kurus arī apskatīsim turpinājumā.

Primāri novērtējam materiālu
Šis kritērijs noteikti ir pirmais, ar ko vajadzētu sākt izvēli, jo kājslauķa praktiskās funkcijas tomēr ir dominējošās. Ražotāji veido savus izstrādājumus no vairākiem materiāliem, kuri atšķiras efektivitātes, izskata un, protams, arī cenas ziņā.

Gumijas kājslauķi ir tradicionāls variants. Tas ir ļoti praktisks materiāls – labi aiztur netīrumus un mitrumu, vienkārši kopjams (noskalo un nosusini), teicami der jebkādiem grīdas segumiem, neslīd uz tiem, ir ļoti izturīgs un tādējādi ilgi kalpo. Turklāt arī lēti izmaksā. Kombinācija būtu ideāla, ja vien ne gumijas izstrādājumu prastais izskats, ko nespēj glābt nedz krāsa, nedz raksts. Daudzi izvēlas šādu modeli novietošanai ārā (uz balkona, dārzā pie lapenes, pirts u.tml.), taču reti kurš novieto to savā mājoklī, dodot priekšroku estētiskākiem materiāliem.  


Tekstila izstrādājumi (ar plūksnojumu vai bez), pretēji gumijas, ir estētiski un omulīgi. Tie izskatās eiropeiski stilīgi, izdaiļo ieeju mājoklī, labi saskan ar dažādos stilos noformētajiem interjeriem. Taču no praktiskā viedokļa – ātri paliek netīri un izmirkst. Ja apakšā ir lamināts vai parkets, tas neizbēgami cietīs. Turklāt paklājiņu vajadzēs bieži mazgāt, riskējot sabojāt tā formu. Neraugoties uz šiem mīnusiem, arī pievilcīgajiem tekstila kājslauķiem atrodams lietojums. Tie labi tiek galā ar savu uzdevumu sausā vasarā, aizturot no zoles putekļus un smiltis. Vajadzēs vien periodiski izsūkt kājslauķi ar putekļusūcēju vai kārtīgi izkratīt. Ņemiet vērā, ka izstrādājumus ar īsu plūksnojumu kopt ir daudz vienkāršāk.

Paklājiņi no sintētiskajiem audumiem – polipropilēns, poliamīds u.tml. ir zelta vidusceļš starp gumijas un tekstila modeļiem. Tie pilnībā neizmirkst, neslīd, viegli mazgājami, ātri žūst un galu galā ir arī daudz simpātiskāki par gumijas kājslauķiem. Vēl viena priekšrocība – salīdzinoši zema cena. Taču tas tomēr ir sintētiskais materiāls. Ja jūsu prioritāte ir ekoloģiska vide, diez vai šāds variants būs atbilstošs.

Teicams dabiskais materiāls, kas labi pierādījis sevi praksē, ir kokosšķiedra. Kājslauķi no šī raupjā materiāla nodrošina daudz spēcīgāku apavu berzi pret virsmu. Tādējādi netīrumus var notīrīt gan efektīvāk, gan ātrāk. Arī izskatās šādi paklājiņi pievilcīgi. Pie mīnusiem var atzīmēt vien to, ka ļoti mitros laikapstākļos paklājiņš var izmirkt, apdraudot priekšnama grīdas segumu.


Kā redzams, katram no iepriekšminētajiem materiāliem ir atrodams lietojums vienā vai citā situācijā. Taču līdz ar priekšrocībām katram ir kāds savs trūkums. Tādēļ ražotāji piedāvā efektīvāko no iespējamiem variantiem – kombinētos modeļus. Tiem ir gumijota pamatne un augšiņa no jebkāda jums tīkamā materiāla – kokosšķiedras, tekstila, sintētiskā. Protams, šāds risinājums maksā vairāk, bet priekšrocības ir neatsveramas: efektivitāte, estētika, ilgmūžība, nekāda riska sabojāt grīdas segumu. Mūsu platuma grādos, kad lielāko gada laiku valda mitrums, tas būtu racionāls ieguldījums.

Jāpiebilst, ka visefektīvākā mājokļa aizsardzība no netīrumiem ir divu kājslauķu kombinācija – pie durvīm ārpusē un priekšnamā. Šāda dubultā aizsardzība garantē arī divtik mazāk netīrumu iekšpusē. Galvenā prasība pret āra paklājiņu ir izturība pret mitrumu un temperatūras izmaiņām. Labākā izvēle ir gumijotas pamatnes paklājs ar polivinilhlorīda plūksnojumu vai arī kokosšķiedras modelis. Tiem jābūt pietiekami bieziem, lai uzsūktu lieko mitrumu, un tumšiem – retākai kopšanai.

Ko vēl vajadzētu ņemt vērā?
Protams, materiāls nav vienīgais, ko vajadzētu novērtēt, izvēloties sev kājslauķi. Ja vēlaties tikt pie varianta, kas maksimāli apmierinās jūsu vajadzības, apsveriet arī dažus zemāk minētos kritērijus.  

Izmēri. Lai saprastu, kādi jums nepieciešami paklājiņa gabarīti, mērojiet savu ierasto ceļu no ārdurvīm līdz vietai, kur parasti novelkat apavus. Ideālā gadījumā, visu šo zonu vajadzētu noklāt ar kājslauķi. Ja jūsu ģimenē ir ierasts novilkt apavus uzreiz pie durvīm, pietiks arī ar mazu paklājiņu, piemēram, 60 x 80 cm.  

Krāsa. No praktiskā viedokļa, protams, ieteicams izvēlēties tumšākus paklājus – brūnus, melnus, pelēkus. Ja šāds risinājums šķiet pārāk ordinārs, var izmēģināt košas krāsas – bordo, tumši zilo, tirkīzzilo, sarkano, lillā – vai arī daudzkrāsaino modeli, kas labi maskē netīrumus. Ja jums ir kvalitatīvs ārējais kājslauķis un ārā ir sausā sezona, varat atļauties uzlikt kājslauķi omulīgos gaišos toņus. Harmoniskam kopskatam krāsai būtu jāsaskan ar kādu no priekšnama noformējumā esošajiem toņiem – sienu, drēbju pakaramā utt. 

Dizains. Tā kā priekšnams tiek uzskatīts par mājas seju – pirmo, ko ierauga jūsu ciemiņi, kājslauķa dizainu nevar ignorēt. Ja priekšnams noformēts kādā noteiktā stilā, būtu vēlams pieskaņot tam arī paklājiņu. Daudzu iecienītajam skandināvu stila interjeram piestāvēs kokosšķiedras paklāji ar omulīgiem uzrakstiem un apdrukām, klasiskajam – pusapaļie ar elegantiem rakstiem, minimālismam – vienkrāsaini izstrādājumi bez dekoriem, loftam – ar balinājuma efektu. Svarīgākais, lai dizains jums patiktu, izsauktu pozitīvas emocijas. Ja gribat izcelt savu individualitāti, izvēlieties kājslauķi ar apdruku – tropu motīviem, ziediem, kaķiem, ziemeļbriežiem, patīkamiem uzrakstiem utt.

Cena. Atrast pievilcīgu kājslauķi par optimālu cenu jūs varat interneta veikalā 220.lv! Piedāvājumā īpaši izturīgi paklājiņi ārtelpām (kāpņu telpai, balkoniem, dārzam utt.) un efektīvi mitrumu uzsūcoši modeļi iekštelpām – dažādu izmēru, krāsu, apdruku un materiālu. Apmeklējot e-veikalu 220.lv, katrs spēs izvēlēties lietošanas apstākļiem, savai gaumei un budžetam atbilstošāko modeli – patīkamām sajūtām un lielākai tīrībai! 

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

Mūsdienās piedāvājumā var atrast dažādus margu risinājumus, un katram no tiem piemīt savas pozitīvās īpašības. Šoreiz uzzināsim vairāk par vienu no margu elementiem – par PVC uzlikām!

Aktualitātes

Uz Vidzemes šosejas sāk darboties elektroniskās ceļazīmes

Uz Vidzemes šosejas sāk darboties elektroniskās ceļazīmes

No 2. decembra uz Vidzemes šosejas (A2) sāks darboties mainīgās elektroniskās ceļazīmes, kas ir daļa no satiksmes vadības sistēmas, kas tiek veidota projekta SMART E263/E77 ietvaros uz valsts galvenā autoceļa Rīga–Sigulda–Veclaicene (A2) posmā no 14,7.km līdz 191.5. km.

Pielaiko telpu, māju, dārzu