Kalnozols: ne vienmēr būvēt māju pašu spēkiem būs lētāk
Savukārt, runājot par kaimiņu izvēli jaunajam mājoklim, 13% respondentu par mājokļa kaimiņiem vēlas redzēt ietekmīgus uzņēmējus, 5% - skatuves slavenības, 1% - politiķus, bet vairāk kā 50% vēlas sevi redzēt saimē starp draugiem un radiem.
"Nespeciālistam pašam būvēt savu māju nemaz nav tik viegli - ir nepieciešamas specifiskas prasmes un zināšanas, kā arī ne vienmēr būvējot pašu spēkiem ir lētāk, kvalitatīvāk un ātrāk. Tāpēc pirmajā brīdī šie 52%, kas izsaka vēlmi būvēt māju pašu rokām, šķiet pārsteidzoši liels īpatsvars. Taču jāsecina, ka tas acīmredzot raksturo "trekno gadu" būvniecības kvalitāti, ar kuru cilvēki ir saskārušies. Nevienam jau nav noslēpums, ka "treknajos gados" tika sabūvēts liels daudzums nekvalitatīvu īpašumu. Acīmredzot ne viens vien ir apdedzinājies, tāpēc šobrīd uz lietām raugās citādi," uzskata SIA "Kalnozols un Partneri" padomes loceklis Valdis Kalnozols.
Jaunajos projektos dzīvojošie respondenti kā savulaik būvniecības procesā pieļautās kļūdas, ar kurām pašreiz jāsaskaras, norāda sliktu skaņas izolāciju (39%), sliktu ventilācijas sistēmu (35%), sliktu siltumizolāciju (23%), kļūdainu jumta izbūvi (3%).
Būvniecības kļūdu labošana vairumam radījusi nepatīkamu pieredzi - teju puse respondentu jeb 45% apliecina, ka, atklājot būvnieku kļūdas, nācies konstatēt, ka atbildīgā būvfirma ir bankrotējusi, tāpēc jāmeklē citi meistari, mazliet vairāk nekā trešdaļa jeb 36% respondentu saskārušies ar ļoti negribīgu atbildīgo būvnieku attieksmi pieļauto kļūdu novēršanā, un tikai 18% jeb nepilna piektdaļa respondentu ir piedzīvojuši pozitīvu pieredzi - atbildīgie būvnieki garantijas ietvaros problēmas operatīvi novērsuši.
"Es domāju, šīs ir ne visai patīkamas atziņas visai nozarei. Tāpēc te darbs būtu nozares asociācijām, domājot, kā uzlabot būvnieku prestižu, kā nepieļaut nekvalitatīvu firmu-viendienīšu masveida darbību," uzskata Kalnozols.
Izvēloties būvfirmu, vairāk nekā trešdaļa jeb 35% respondentu patlaban vislielāko vērību pievērstu uzticamu draugu atsauksmēm, tajā pašā laikā 28% par vissvarīgāko uzskata būvfirmas pārstāvju atsaucību, komunikācijas prasmes, elastīgu pieeju klienta vēlmēm un tamlīdzīgi. Tikai aptuveni piektdaļa jeb 18% par svarīgāko faktoru atzīst cenu. Savukārt firmas reputāciju medijos un interneta vidē par vissvarīgāko uzskata vien 9% respondentu, bet 10% par būtiskiem uzskata citus faktorus.
Ģimenes māju kā vēlamo nākotnes mājokli gribētu 78% respondentu, dzīvokli - vien 22%. Savukārt, izvēloties mājas būvmateriālus, 46% respondentu priekšroku dotu betona mājai, 33% - koka mājai, 6% - saliekamo konstrukciju mājai, bet 16% - mājai no citiem materiāliem.
Vairums respondentu - 88% - atzīst, ka, izvēloties mājokli, priekšroku dotu īpašuma pirkšanai, kamēr 12% tomēr par labāku atzīst īrēšanu. Turklāt, neraugoties uz piedzīvoto kredītu "burbuli" un dažādām īpašumu kreditēšanas problēmām, aptuveni trīs ceturtdaļas jeb 76% respondentu gribētu ņemt bankas aizņēmumu, aptuveni viena ceturtdaļa jeb 24% izmantotu savus uzkrājumus.
Aptauja tika veikta no 19.februāra līdz 27.februārim, internetā aptaujājot darba ņēmējus. Tajā piedalījās 374 respondenti vecumā no 18 līdz 64 gadiem.
Rīga, 28.febr., NOZARE.LV.
Valdis Kalnozols/ Foto: Edijs Pālens/ LETA
Publicēts: 28.02.2013