Kamīni un krāsniņas – omulības un labsajūtas garants katrā namā
Kas tad īsti jāzina par kurināmo, lai kamīni un krāsniņas sildītu ilgi un tīkami? Lasi tālāk un uzzini, kā izvēlēties piemērotāko kurināmo, kā arī 8 ieteikumus par to, ko noteikti nevajadzētu dedzināt.
Kādi ir cietā kurināmā veidi un ko izvēlēties?
Malka – populārākais cietā kurināmā veids. Viegli pieejams, vienkārši sagatavojams, samērā lēts. Malkai parasti izmanto mazvērtīgu koksni, kura nav piemērota mēbeļu vai papīra ražošanai. Siltumatdeve primāri atkarīga no koka sugas un sagatavošanas veida. Mazs īpatnējais sadegšanas siltums. Nav efektīvākais kurināmais. Siltumatdeve vidēji: 546m3/1Gcal.
- Bērzs – viegli aizdedzināms, nerada dzirksteles, deg vienmērīgi, laba siltumspēja. Negatīvās puses – ja malka degot dūmo, tā var izdalīt darvu, kas nosēžas uz dūmvada un krāsnī, kur var aizdegties. Tāsis degot rada kvēpus un var aizkvēpināt stikla durtiņas, līdz ar to kamīni un krāsniņas reizēm būs jātīra ar speciālo līdzekli, vai arī jāļauj kvēpiem izdegt augstākā temperatūrā.
- Apse – deg gana ilgi, taču siltumatdeve ir mazāka nekā bērzam, kā arī to ir grūti sākotnēji aizdedzināt. Pozitīvās īpašības – apses malka attīra dūmvadu.
- Priede – dod lielu siltumu, taču degot rada dzirksteles, kas pasliktina siltumatdevi. Tāpat šī malka degot sprakšķ un dzirksteļo, tādēļ noteikti nav piemērota atvērtam kamīnam.
- Alksnis – viegli atpazīt pēc sarkanīgās nokrāsas. Dod gana lielu karstumu, teju nedūmo. Patīkami smaržo, var lietot it visās cietā kurināmā apkures ierīcēs.
- Liepa – grūti aizdedzināt, lēni deg. Karstums noturīgs.
- Ozols – kurināšanai derīgs tikai pareizi sagatavots – vecs koks nedod karstumu, jauns – rada smaku. Labi sagatavotam kokam liela siltumatdeve. Kamīni un krāsniņas nedrīkst tikt piepildīti pārāk pilni – tā var pārkurināt un sabojāt krāsni.
Skaidu briketes – pēdējā laikā kļūst arvien populārākas. Tās tiek ražotas īpaši augstā spiedienā, līdz ar to katra brikete ir sapresēta bez līmvielām. Sadegot neatstāj daudz pelnu, ērti transportējamas. Piemīt liela siltumietilpība, kā arī augsts sadegšanas siltums. Ekoloģiskas. Siltumatdeve – 689m3/1Gcal.
Akmeņogles (brūnogles, akmeņogles, antracīts) – kamīni un krāsniņas mūsdienās ar tām vairs netiek kurināti. Kaut arī akmeņogles ir visai efektīvs kurināmā veids, tās rada daudz putekļu. Tieši šī iemesla dēļ arī apkures katliem (kas gan parasti atrodas atsevišķā telpā, ne dzīvojamajā istabā) tās izvēlas arvien retāk.
8 lietas, ko noteikti nevajadzētu dedzināt krāsnī
Baterijas un... krāsainas uguntiņas?
Mēdz teikt, ka agrāk dzīve bija vienkāršāka. Un patiesi, tā arī bija. Lūk, piemēram, 1951. gadā avīzē "Popular Science" mājokļa uzturēšanas padomu lapā ir lasāms, ka vecās baterijas vēlams sadedzināt kamīnā, lai degošais cinks novērstu (iespējams, novērstu, avīze nemaz neapgalvo, ka tas tiešām līdz) kvēpu uzkrāšanos dūmenī, kā arī – degošie metāli veidos skaistas krāsainas liesmiņas kamīna kurtuvē.
Nekādas šķirošanas, savākšanas un pārstrādes, tikai dedzināšana! Trakums. Lieki teikt, ka šāda rīcība ir ne tikai muļķīga, bet arī bīstama. Visas izlietotās baterijas jānogādā īpašos savākšanas punktos, lai tās tiktu droši utilizētas. Ir arī vienkāršāki veidi, kā tikt pie krāsainām gaismiņām.
Ja arī Tev, sākoties vēsajam laikam, nepieciešams kaut kas silts un uzticams, palūko viedveikalā 1a.lv – tur kamīni un krāsniņas ir pieejami plašā klāstā!