Kanalizācijas sistēmas ierīkošana privātmājā: Kādas ir iespējas?
Lauku idille un miers vairumā gadījumu nebūt nebūs vienīgais, ko pie ērtībām pieradušais mūsdienu cilvēks sagaida no dzīves laukos. Esam pieraduši pie izremontētām telpām, funkcionālām virtuves iekārtām un ērtām mēbelēm, sadzīves tehnikas, arī centrālapkures, pilsētas ūdensvada un pat kanalizācijas. Taču kā rīkoties, ja skaistajā lauku viensētā, kurā esi nolēmis pārcelties uz dzīvi, nav šādu ērtību, un vēlies izbūvēt mājā vannasistabu un tualeti ar kanalizāciju? Kā īsti veikt kanalizācijas sistēmas ierīkošanu privātmājā?
Pēdējos gados arvien vairāk cilvēku dod priekšroku dzīvei ārpus pilsētas, un iemesli tam var būt visdažādākie – gan veselības uzlabošanas, gan vides maiņas nolūkos, gan tāpēc, ka to atļauj mūsdienīgais darba grafiks un veids; citi vēlas atgriezties vietā, kur pavadījuši bērnību, vai, iespējams, īpašums laukos gūts mantojumā no vecvecākiem vai citiem radiniekiem.
Plānojot kanalizācijas sistēmu
Plānojot kanalizācijas sistēmas izbūvi vai modernizēšanu, ir svarīgi vispirms Vides pārvaldē pieprasīt un saņemt tehniskos noteikumus kanalizācijas sistēmas izbūvei. Tāpat jāņem vērā tas, kāda veida īpašums tev pieder – vai tā ir viensēta, kam nepieciešams ierīkot individuālu kanalizācijas sistēmu, vai arī ēka, kam ir iespēja pieslēgties pagasta centralizētajai kanalizācijai. Ja pēdējais no variantiem tomēr nozīmē pārāk lielas izmaksas vai arī pieslēgšanās iespēja nepastāv, var izskatīt arī tālāk rakstā uzskaitītos kanalizācijas notekūdeņu apstrādes variantus.
Hermētiska izsmeļamā tvertne (krājrezervuārs)
Tvertne, kas uzkrāj visu kanalizācijas saturu, tiek izbūvēta no dzelzsbetona grodiem un izolēta ar ūdeni necaurlaidīgu pārklājumu. Šāda krājrezervuāra ierīkošana ir salīdzinoši vienkārša un lēta. Tomēr jāņem vērā, ka regulāri un ilgtermiņā būs nepieciešams izmantot asenizatora pakalpojumus. Notekūdeņu ievadīšana un uzkrāšana krājrezervuārā nav no videi draudzīgākajiem kanalizācijas sistēmas risinājumiem, turklāt regulārā izvešana prasīs papildu līdzekļus.
Bioloģiskās attīrīšanas iekārta
Ja kanalizācijas notekūdeņus paredzēts iesūcināt gruntī vai ievadīt ūdenstecē, jādomā par bioloģiskās attīrīšanas sistēmas ierīkošanu ar aerāciju (jārēķinās, ka laiku pa laikam būs jāveic sistēmas tehniskā apkope, kā arī tās darbībai nepieciešama elektrība). Šādā gadījumā attīrīšanas process tiek nodrošināts, pateicoties cilvēkam nekaitīgām baktērijām, kas pārtiek no notekūdeņos esošajām organiskajām vielām. Šis būs pats ekoloģiskākais variants.
Septika izbūvēšana
Septiks – nosēdakas ar infiltrācijas lauku – parasti sastāv no divām līdz trim tvertnēm ar dažādu tilpumu, caur kura nodalījumiem plūstošie notekūdeņi tiek secīgi izvadīti un visbeidzot iesūcināti zemē, savukārt tajos esošās organiskās un neorganiskās daļiņas nogulsnējas. Notekūdeņi papildus tiek filtrēti smilšu un grants slānī. Septiku iespējams izbūvēt gan no dzelzsbetona grodiem ar hidroizolāciju, gan no ķieģeļiem, akmens vai betona; tāpat iespējams uzstādīt arī stikla šķiedras vai plastmasas septiku.
Lai kādu kanalizācijas sistēmas risinājumu tu izvēlētos savai mājai, vislabāk tās izbūvi uzticēt speciālistiem – tā tu zināsi, ka sistēma un tās projekts atbilst visiem tehniskajiem noteikumiem, kā arī veiks efektīvu notekūdeņu attīrīšanu.