Kanalizācijas sistēmas ierīkošana
Pati pirmā darbība – Liepājas Reģionālajā Vides pārvaldē jāpieprasa un jāsaņem tehniskie noteikumi kanalizācijas sistēmas izbūvei. Pārvalde noteiks, vai Jūs varat izbūvēt notekūdeņu attīrīšanas iekārtu ar attīrīto ūdeņu iesūcināšanu gruntī vai izvadīšanu (tuvējā grāvī, upē u.c.), vai arī jāizbūvē notekūdeņu krājrezervuārs ar periodisku izvešanu.
Lai varētu pielietot šādu notekūdeņu attīrīšanu apstākļos, kad ir ļoti augsts gruntsūdens līmenis, pēc septika notekūdeņu iesūcināšanu var veikt uzbērumā. Pēc septika jāizbūvē aka ar kanalizācijas sūkni, kas uzsūknēs septikā attīrītos notekūdeņus līdz uzbērumā iebūvēto iesūcināšanas drenu sākuma līmenim. Visi attiecīgie drenu un filtra slāņa attālumi no gruntsūdens līmeņa jāievēro tādi paši kā iepriekšējā gadījumā. Būs nepieciešams pieslēgt elektrību sūkņa darbināšanai. Otrais risinājums Izbūvēt rūpnieciski izgatavotu attīrīšanas iekārtu ar piespiedu aerāciju. Arī šajā gadījumā attīrītos notekūdeņus varēs ievadīt grāvī vai arī iesūcināt gruntī, bet, ja ir augsts gruntsūdens līmenis, iesūcināt uzbērumā, izmantojot notekūdeņu uzsūknēšanu līdz drenāžas sākumam, ievērojot tos pašus noteikumus kā iepriekšējos gadījumos. Attīrīšanas iekārtu piedāvājums ir samērā plašs, cenu diapazons – sākot no Ls 1500 bez iesūcināšanas vai izvades tīkla. Nepieciešams pieslēgt elektrību, kā arī jāveic iekārtas tehniskā apkope un tīrīšana aptuveni vienu reizi trijos gados. Trešais risinājums Notekūdeņu uztveršanai var izbūvēt izvedamu krājrezervuāru. Ja mājā dzīvos 4 cilvēki, bet diennakts notekūdeņu daudzums pieņemts max.90l/cilv., tad rezervuāra tilpums nepieciešams vismaz 5,0 m3 (divu nedēļu pietece, izvešana – vienu reizi divās nedēļās). Rezervuārs izbūvējams no dzelzsbetona grodiem 1,5 m diametrā (3 grodi zem ieplūdes), vai arī 2,0 m diametrā (2 grodi zem ieplūdes). Rezervuāra sienām un dibenam nepieciešama ūdens necaurlaidīga izolācija. Šāda rezervuāra aptuvena izmaksa ir Ls 350 līdz Ls 400. Monolītas tilpnes izveidošana Ja vēlaties izbūvēt monolītu tvertni, nepieciešams darbam piesaistīt projektētāju – konstruktoru, jo būs jāaprēķina sienas, pamatne un virsa ar attiecīgu armējumu.
Notekūdeņu ievadīšana krājrezervuārā ar sekojošu izvešanu ir neprogresīvs un videi nedraudzīgs risinājums, pie tam izvešanai pastāvīgi tiks patērēti ievērojami līdzekļi. Bieži pielietots notekūdeņu aizvadīšanas paņēmiens ir to tieša iesūcināšana gruntī, izbūvējot uztveršanas rezervuāru bez hidroizolācijas, ar speciāli izveidotām atverēm tā dibenā un sānos. Šāds paņēmiens nav atļauts, jo tiek stipri piesārņota grunts un gruntsūdeņi, rodas iespēja dažādu infekciju izplatībai. Pilnīgi nepieļaujami ir notekūdeņus izvadīt atklātā veidā tieši grāvī vai ūdenstilpnē (upē, ezerā). Jebkurā gadījumā vispirms Jums jāvēršas Reģionālajā Vides pārvaldē, jāuzraksta pieteikums, kurā jānorāda attiecīgā adrese, notekūdeņu veids, daudzums, jāsaņem tehniskie noteikumi, tad jānoslēdz līgums ar sertificētu projektētāju, kurš izgatavos tehniskajiem noteikumiem un spēkā esošiem Latvijas normatīviem atbilstošu projektu. Pirms būvniecības darbu sākšanas projekts būs jāsaskaņo ar Liepājas Reģionālo Vides pārvaldi un visām tām institūcijām, kuru intereses var skart Jūsu notekūdeņu attīrīšanas un izvadīšanas sistēmu izbūve un ekspluatācija. Notekūdeņu uztveršanas un attīrīšanas iekārtu izbūve bez tehniskajiem noteikumiem un akceptēta projekta nav atļauta, jo negarantē šo ūdeņu attīrīšanas kvalitāti, kas var radīt nopietnas briesmas apkārtējās vides tīrībai un cilvēku veselībai. Konstatējot šādus gadījumus, no valsts iestāžu puses pret kanalizācijas sistēmu īpašnieku var tikt pielietotas soda sankcijas. Indulis Strante – SIA Firma L4 (www.L4.lv) ūdensapgādes un kanalizācijas projektu un konsultāciju nodaļas vecākais projektēšanas inženieris. Foto: no Firma L4 arhīva un publicitātes