abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi26458
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Kanalizācijas sistēmas ierīkošana : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Kanalizācijas sistēmas ierīkošana

Kanalizācijas sistēmas ierīkošana
"Mums ir lauku māja Liepājas rajonā. Veicam mājas rekonstrukciju. Vēlamies izveidot vannas istabu, kur izvietot stūra vannu, veļas automātu, tualeti. Kopējā telpas platība 13,1 km2. Lielākā problēma ir kanalizācijas sistēma. Tādas pagaidām vispār nav! Ir tikai aukstais ūdens no netāli esošā ūdens torņa. Apkārt mājai ir ļoti augsts gruntsūdens līmenis, augsne ir smilts. Pagaidām ir ideja par monolītas tilpnes izbetonēšanu, uz kurieni novadīt kanalizācijas ūdeņus, bet vai tā neiebruks un kā pareizāk būtu veidot šo konstrukciju? Lielās mucas nevaram finansiāli atļauties. Kādi būtu jūsu ieteikumi? Māju pagaidām apdzīvos 4 cilvēki."
{ABC_CITATION TEXT=[Uz lasītāja jautājumu atbild ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu projektēšanas inženieris Indulis Strante.]}

Pati pirmā darbība – Liepājas Reģionālajā Vides pārvaldē jāpieprasa un jāsaņem tehniskie noteikumi kanalizācijas sistēmas izbūvei. Pārvalde noteiks, vai Jūs varat izbūvēt notekūdeņu attīrīšanas iekārtu ar attīrīto ūdeņu iesūcināšanu gruntī vai izvadīšanu (tuvējā grāvī, upē u.c.), vai arī jāizbūvē notekūdeņu krājrezervuārs ar periodisku izvešanu.
Pirmais risinājums Izbūvēt septiku, kas sastāvētu no vienas līdz trim akām ar tilpumu 3,5 – 6,0 m3, pēc kura notekūdeņus varētu iesūcināt zemē (pa diviem 15,0 m gariem drenu atzariem). Iesūcināmie notekūdeņi papildus attīrās smilšu-grants filtrējošā slānī, kas izbūvēts zem drenām 0,25 m biezumā. Septiku var izbūvēt no dzelzsbetona grodiem ar hidroizolāciju. Ir arī gatavas plastmasas konstrukcijas. Noteikums iesūcināšanai – gruntsūdeņu līmenim jābūt ne mazāk kā 1,0 m zem iesūcinošās drenas. Notekūdeņus pēc filtrēšanas var ievadīt tuvumā esošā grāvī vai ūdenstilpnē. Šajā gadījumā zem filtra slāņa jāizbūvē vēl divi drenu atzari, kuri savāc izfiltrētos notekūdeņus, lai izvadītu grāvī vai ūdenstilpnē. Gruntsūdeņu līmenim jābūt ne mazāk kā 0,5 m zem savācējdrenas un 0,25 m zem filtra slāņa apakšas. Septika un drenāžas izmaksas – aptuveni Ls 1000 līdz Ls 1500. Septiks jātīra (jāizved) vienreiz gadā.

Lai varētu pielietot šādu notekūdeņu attīrīšanu apstākļos, kad ir ļoti augsts gruntsūdens līmenis, pēc septika notekūdeņu iesūcināšanu var veikt uzbērumā. Pēc septika jāizbūvē aka ar kanalizācijas sūkni, kas uzsūknēs septikā attīrītos notekūdeņus līdz uzbērumā iebūvēto iesūcināšanas drenu sākuma līmenim. Visi attiecīgie drenu un filtra slāņa attālumi no gruntsūdens līmeņa jāievēro tādi paši kā iepriekšējā gadījumā. Būs nepieciešams pieslēgt elektrību sūkņa darbināšanai. Otrais risinājums Izbūvēt rūpnieciski izgatavotu attīrīšanas iekārtu ar piespiedu aerāciju. Arī šajā gadījumā attīrītos notekūdeņus varēs ievadīt grāvī vai arī iesūcināt gruntī, bet, ja ir augsts gruntsūdens līmenis, iesūcināt uzbērumā, izmantojot notekūdeņu uzsūknēšanu līdz drenāžas sākumam, ievērojot tos pašus noteikumus kā iepriekšējos gadījumos. Attīrīšanas iekārtu piedāvājums ir samērā plašs, cenu diapazons – sākot no Ls 1500 bez iesūcināšanas vai izvades tīkla. Nepieciešams pieslēgt elektrību, kā arī jāveic iekārtas tehniskā apkope un tīrīšana aptuveni vienu reizi trijos gados. Trešais risinājums Notekūdeņu uztveršanai var izbūvēt izvedamu krājrezervuāru. Ja mājā dzīvos 4 cilvēki, bet diennakts notekūdeņu daudzums pieņemts max.90l/cilv., tad rezervuāra tilpums nepieciešams vismaz 5,0 m3 (divu nedēļu pietece, izvešana – vienu reizi divās nedēļās). Rezervuārs izbūvējams no dzelzsbetona grodiem 1,5 m diametrā (3 grodi zem ieplūdes), vai arī 2,0 m diametrā (2 grodi zem ieplūdes). Rezervuāra sienām un dibenam nepieciešama ūdens necaurlaidīga izolācija. Šāda rezervuāra aptuvena izmaksa ir Ls 350 līdz Ls 400. Monolītas tilpnes izveidošana Ja vēlaties izbūvēt monolītu tvertni, nepieciešams darbam piesaistīt projektētāju – konstruktoru, jo būs jāaprēķina sienas, pamatne un virsa ar attiecīgu armējumu.
Lai izbūvētu monolītu dzelzsbetona tvertni, veicot betonēšanas darbus, visu laiku būs nepieciešama ūdens līmeņa pazemināšana ar nepārtrauktu atsūknēšanu, kas ļoti sadārdzinās būvdarbus. Tādēļ daudz mazāk laika un līdzekļu prasīs jau gatavu dzelzsbetona aku montāža.

Notekūdeņu ievadīšana krājrezervuārā ar sekojošu izvešanu ir neprogresīvs un videi nedraudzīgs risinājums, pie tam izvešanai pastāvīgi tiks patērēti ievērojami līdzekļi. Bieži pielietots notekūdeņu aizvadīšanas paņēmiens ir to tieša iesūcināšana gruntī, izbūvējot uztveršanas rezervuāru bez hidroizolācijas, ar speciāli izveidotām atverēm tā dibenā un sānos. Šāds paņēmiens nav atļauts, jo tiek stipri piesārņota grunts un gruntsūdeņi, rodas iespēja dažādu infekciju izplatībai. Pilnīgi nepieļaujami ir notekūdeņus izvadīt atklātā veidā tieši grāvī vai ūdenstilpnē (upē, ezerā). Jebkurā gadījumā vispirms Jums jāvēršas Reģionālajā Vides pārvaldē, jāuzraksta pieteikums, kurā jānorāda attiecīgā adrese, notekūdeņu veids, daudzums, jāsaņem tehniskie noteikumi, tad jānoslēdz līgums ar sertificētu projektētāju, kurš izgatavos tehniskajiem noteikumiem un spēkā esošiem Latvijas normatīviem atbilstošu projektu. Pirms būvniecības darbu sākšanas projekts būs jāsaskaņo ar Liepājas Reģionālo Vides pārvaldi un visām tām institūcijām, kuru intereses var skart Jūsu notekūdeņu attīrīšanas un izvadīšanas sistēmu izbūve un ekspluatācija. Notekūdeņu uztveršanas un attīrīšanas iekārtu izbūve bez tehniskajiem noteikumiem un akceptēta projekta nav atļauta, jo negarantē šo ūdeņu attīrīšanas kvalitāti, kas var radīt nopietnas briesmas apkārtējās vides tīrībai un cilvēku veselībai. Konstatējot šādus gadījumus, no valsts iestāžu puses pret kanalizācijas sistēmu īpašnieku var tikt pielietotas soda sankcijas. Indulis Strante – SIA Firma L4 (www.L4.lv) ūdensapgādes un kanalizācijas projektu un konsultāciju nodaļas vecākais projektēšanas inženieris. Foto: no Firma L4 arhīva un publicitātes
Banner 280x280 Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.