Kāpēc izvēlēties ziemas riepas ar radzēm
Ziemas riepas ar radzēm ir īpaši izstrādātas, lai nodrošinātu maksimālu saķeri uz ledainiem un sniegotiem ceļiem. Tās ir populāras reģionos, kur ziemā bieži sastopami ekstremāli laikapstākļi, piemēram, ledus un sablīvēts sniegs. Ja pieņemts lēmums aprīkot savu transportlīdzekli ar radžotām riepām, ziemas riepas ar radzēm var izvēlēties un iegādāties arī tiešsaistes veikalos, kas nodrošina ērtu piegādi.
Kas jāzina par ziemas riepām ar radzēm
Ziemas riepām ar radzēm ir gan savi plusi un piemērotākie izmantošanas veidi, gan arī jāņem vērā situācijas, kad tās varētu nebūt labākā izvēle, stāsta veikala jaunasriepas.lv speciālisti.
Uzlabo saķeri uz ledus un sablīvēta sniega
Radzes palīdz riepām ieurbties ledus un cieta sniega virsmā, nodrošinot labāku saķeri un īsāku transportlīdzekļa bremzēšanas ceļu. Tās ir īpaši efektīvas uz apledojušiem ceļiem, kur tradicionālās ziemas riepas var slīdēt.
Radzes un to dizains
Riepām ir metāla radzes, kas izvietotas protektora blokos, lai nodrošinātu vienmērīgu saķeri. Radžu skaits un izkārtojums ir izstrādāts tā, lai samazinātu slīdēšanu un nodilumu.
Piemērotas skarbiem ziemas apstākļiem
Radžotas riepas vislabāk piemērotas reģioniem ar biežu un intensīvu apledojumu vai dziļu sniegu. Nepieciešamība pēc tām samazinās vietās, kur ceļi regulāri tiek tīrīti vai kaisīti ar sāls maisījumiem.
Ierobežojumi un likumdošana
Dažās valstīs un reģionos radžotas riepas ir atļautas tikai noteiktā laikā (parasti ziemas sezonā), jo tās var bojāt ceļu segumu. Ar riepu lietošanas noteikumiem Eiropas valstīs var iepazīties šeit.
Savukārt Latvijā radžotas riepas drīkst lietot no 1. oktobra līdz 1. maijam. Turklāt jāņem vērā, ka vienai automašīnai vienlaicīgi drīkst būt tikai viena veida riepas – vai nu radžotas, vai bez radzēm. Minimālais riepu protektora dziļums ziemas riepām ir 4mm.
Troksnis un komforts
Salīdzinot ar neradžotām ziemas riepām, radžotas riepas ir skaļākas uz sausām un slapjām virsmām. Braukšana var būt mazliet mazāk komfortabla, jo radzes rada papildu vibrācijas uz cietiem ceļu segumiem.
Mazāk efektīvas uz sausiem un slapjiem ceļiem
Uz sausas vai mitras asfalta virsmas radžotas riepas var zaudēt saķeri un bremzēšanas ceļš var pagarināties. Radzes arī nolietojas ātrāk, braucot uz cieta ceļa seguma.
Alternatīva: neradžotas ziemas riepas (frikcijas riepas). Neradžotās ziemas riepas piedāvā labu sniegumu uz sniegotiem un slapjiem ceļiem, bet tās ir mazāk efektīvas uz ledus. Tās ir klusākas un draudzīgākas ceļu segumam, taču nepārspēj radžu sniegumu uz apledojušiem ceļiem.
Riepu izvēle atkarībā no apstākļiem
Radžotas riepas ir ideāla izvēle, ja regulāri jāpārvietojas pa netīrītiem, ledainiem ceļiem vai laukiem. Ja ziemas apstākļi ir maigāki vai ceļi tiek uzturēti labā stāvoklī, radžotas riepas var nebūt nepieciešamas.
Ilgmūžība un drošums
Radzes laika gaitā var nolietoties, īpaši, ja braukšana pārsvarā notiek pa cietiem ceļiem. Regulāri jāpārbauda, vai radzes nav izkustējušās vai pazudušas! Uz ledus radžotas riepas ir vienas no drošākajām iespējām, ievērojami uzlabojot vadāmību un bremzēšanas spējas.
Radžotas riepas ir lieliska izvēle ekstremāliem ziemas apstākļiem, īpaši ledainos reģionos vai uz slikti uzturētiem ceļiem. Tās nodrošina maksimālu drošību uz ledus, taču ir skaļākas un mazāk efektīvas uz sausa vai slapja ceļa seguma. Izvēloties riepas, ir svarīgi apsvērt vietējos laikapstākļus un braukšanas paradumus.